DOLAR 17,9470 0.02%
EURO 18,4283 -0.62%
ALTIN 1.036,740,40
BITCOIN 430839-1,43%
Adana
30°

AZ BULUTLU

20:15

AKŞAM'A KALAN SÜRE

81 okunma

Ali Demir

ABONE OL
21 Ocak 2015 22:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Veteriner Hekim Ali Demir

Röportaj: Ali DEMİR’i siyasetinin merkezindeki adam Şeref IŞIK anlatıyor

Ali DEMİR diyor ki!…

Yıl 1980 Mart ayında Feke-Tapan-Paşalı Ortaokulu’nda memur olarak göreve başlamıştım. Yani kendi köyümde. Köyümüze ortaokul yeni açılmıştı. Çevre köylerden de öğrenciler geliyordu. Okulda üçü kız, otuzu erkek olmak üzere  otuz üç mevcutlu bir sınıf vardı.

Kendi köyümden tanıdığım öğrenciler dışında adını ilk öğrendiğim öğrenci ismi Ali Demir oldu. Ali Demir, öğretmenlerin dilinde, Ali Demir öğrencilerin dilinde, Ali Demir köylülerin dahi dilindeydi. Farklı, hiperaktif bir öğrenciydi. Kıpır kıpırdı. Farkı zekası ve çalışkanlığı idi. Tüm derslerde okul birincisi, tüm etkinliklerin içinde vardı Ali Demir. Üç yıl aynı okulda bir aradaydık.

Bizim tanışmamız böyle oldu Ali Demir’le.

Yıllar yılları kovaladı, zaman zaman kesişti yollarımız. Dernek çalışmaları ile yeniden bir araya geldik. Bağımsız hareketti, Türkiye Partisiydi, gazetecilikti omuz omuza yürüdük. Bir beyefendi, dürüstlük abidesi, zeki, çalışkan, cömert, mütevazi bir insan Ali Demir.

Veteriner Hekim Ali Demir ile bir ayak üstü karşılaşmamızda şöyle dedim; “Sayın Başkanım uzun süredir sohbet edemiyoruz, bir gün bir araya gelip konuşalım, dertleşelim biraz.” Her zamanki beyefendi ve mütevaziliği ile “Tabi abi ne zaman istersen” dedi.

Bu karşılaşmamızdan bir müddet sonra iş yerinde olabileceği bir saatte gittim. İş yerinde personelinden başka iki kişi daha var. Kendisi masada gazete okuyor. Selam verdim girdim. “Hoş geldin abi” diyerek karşıladı ve devam etti; “Senin yazıyı okuyorum, çok güzel olmuş, eline sağlık” dedi. Baktım gerçekten önünde KozanBilgi.Net’te de yayınlanan ve aynı zamanda Kozan Sancak gazetesi, üçüncü sayfada yayınlanan “Sanayide bir Hanım Ağa” başlıklı yazımı okumuş, bazı yerlerini tekrar gözden geçiriyor.

Hoş beşten sonra, iş yerine giren çıkan çok olduğu için “Biz bir yere gidip orada biraz sohbet edelim” dedi ve en yakın pastaneye girip cam kenarında bir masaya oturduk. Sohbetimiz devam ederken dondurmalı tatlılarımız gelmiş, çaylarımızı içmişiz, nasıl zaman geçti bilmedim. İki saate yakın oturmuşuz.

Neler mi konuştuk? Ali Demir ne mi diyor? İşte…. Ali Demir diyor ki!..

-Ali Demir Kozan siyasetine mal olmuş bir değerdir. Bunu kimse inkar edemez. Biz yine de Ali Demir kimdir kısaca bir tanıyalım

-1968 Yılında Adana ili, Feke ilçesi, Kovukçınar Köyünde doğdum. 1976-1977 yılında Kovukçınar İlkokulunu, 1981-1982 yılında Paşalı Ortaokulunu bitirdim. 2 yıl Kozan Lisesinde okuduktan sonra 1985 yılında Adana Borsa Lisesinden derece ile mezun oldum. Aynı yıl Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veterinerlik Fakültesini kazandım. Bir yıl orada okuduktan sonra Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine geçiş yaptım. 4 yılda orada öğrenim gördükten sonra 1990 yılında Veteriner Hekim olarak mezun oldum. Aynı yıl Kozan’a faydalı olabilmek için klinik açtım. 1991-1992 yılları arasında Vatani görevimi Iğdır da Yedek Subay olarak yaptım. Dönünce tekrar işime koyuldum. 20 yıldır Kozan merkezli civar köy ve ilçelerde serbest Veteriner Hekim olarak çalışmaktayım. Evli ve iki çocuk babasıyım.

-Sayın Ali Demir, 2009 yerel seçimleri öncesini ve adaylık sürecini bize anlatır mısınız?

-Partiler demokrasilerin ayaklarıdır. Partiler olmadan demokrasi olmaz.  Partileri demokrasi için değil şahsi menfaatleri için kullananlar olduğu zaman halk bağımsız hareketlerle silkinir, şahlanarak ayağa kalkar. 2009 yılında da mevcut partilerin anti demokratik uygulamaları halkın tepkisini çekti.

Kozan’da Ali Demir hareketi; partilerden bağımsız, şahsi menfaatlerden uzak, varlığını ispat etme hareketi olarak doğmuştur. Halkın silkinişi ve şahlanıp ayağa kalkışıdır.

Bu bir ezber bozma hareketidir. Ali Demir hareketi, diklenmeden dik durma hareketidir. Ali Demir hareketi, bir sivil inisiyatif ve bir sivil itaatsizliktir.

Ali Demir hareketi halkın haksızlığa isyanıdır. Kozan’da siyasi partilerin bunu göz önünde bulundurması gerek artık.

-Neden Ali Demir? Neden bağımsız aday?

Eli kalem tutup yazan,

İşsiz kalıp boşta gezen,

Horlanıp partiye kızan,

Gelin bizde birleşelim.

Diyerek başladığımız onurlu mücadelemizde halkım kendisine yapılan haksızlığa kafa tutulacaksa baş pehlivanla kafa tutulsun dedi. Siyasi baş pehlivan olarak da Ali Demir’i seçti. Çünkü Ali Demir Kozan’da kendisini ispat etmiş halktan bir insan. Bu tercihlerinden gurur duyarak görevi kabul ettim.

Bağımsız aday olmayı da ben tercih ettim. Eğer siyasi partilere tepki koyacaksak bunu hiçbir partiye yamanmadan bağımsız olarak koymalıydık. Benim bu tercihimi de beni aday eden halkım memnuniyetle kabul etti.

-Bağımsız adaylık Kozan gibi bir ilçede cesaret işidir. Cesaretinizi kutluyorum. Bu cesareti nerden aldınız?

Ben önce kendime ve sonra birlikte yola çıktığım insanlara güvendim. Bir tepki koymamız gerekti koyduk. Bunu da dediğiniz gibi Kozan gibi bir yerde bağımsızdan yapmak bir olaydır. Biz bu olayı gerçekleştirdik. Bu her babayiğidin karı değildir.

-Bağımsız aday olarak çıktığınızda bazı çevreler Ali Demir ve Tapanlılar blöf yapıyor, seçime bir-iki gün kala çekilirler dediler. Seçim sürecinde hiç aklınızdan böyle bir şey geçti mi?

-Kesinlikle hayır. Bunu düşünmek dahi Ali Demir felsefesine aykırıdır. Böyle bir hareketi daha önce yapanlar kötü örnek teşkil etmişlerdir. Ali Demir ve Tapanlıların böyle bir kötü örneği kendilerine şiar edinmesi mümkün değildi ve de herkesin gördüğü gibi dimdik durduk, yamulmadık.

Sandıktan bir oy çıksa dahi sonuna kadar devam edeceğim dedim ve devam ettim. Biz sözümüzün adamıyız.

-Bağımsız adaylık döneminde sizi hayal kırıklığına uğratan kişi veya olaylar oldu mu?

-Adaylık döneminde beni hayal kırıklığına uğratan kişi olmadı. Ama, seçimi kazanamama olayı şaşkınlık yarattı. Son güne kadar seçimin favorisi idik. Seçimden bir gün önce binin üzerinde dolu dolu araçlarla yaptığımız konvoy ve hiçbir adayın cesaret edemediği kapalı spor salonu önündeki miting hafızalardan hala silinmedi.

-Hiç beklemediğiniz, ummadığınız sürpriz destekler oldu mu?

-Evet, Konakkuranlıların sürpriz desteğini hiç unutmuyorum. Özellikle dernek başkanı Muzaffer Kardeş’in çabası takdire şayandı.

-Bağımsız adaylık süreci ilk başta bir sembol hareket miydi, kazanmayı düşünüyor muydunuz?

-Ben ilk günden itibaren hep kazanmak için çıktım. Yüzde yüz kazanmaya odaklı bir hareketti. En kısa zamanda da rakiplere fark atarak göz dağı verdik. Bizi dağıtmak için tüm partiler çok uğraştılar. Hele son gece hep bizim seçmenlerimiz üzerine oynandı tüm oyunlar.

-Bağımsız adaylık sürecinde yapmasaydım dediğiniz bir hareket veya söylemeseydim dediğiniz bir söz oldu mu?

-Hayır olmadı. Bugünde tüm söylediklerimin ve yaptığım eylemlerin arkasındayım. Belediye aracı ile gece erzak dağıtılma olayına diğer adaylarla toplu tepkimiz söyleniyor mesela. Bugün de olsa aynı tepkimi koyarım. Hiç ahlaki olmayan bir yoldur. Yapanları kınıyorum.

-Bağımsız adaylık sürecinde Ali Demir türküleri bir fenomen olmuştu. Ben o türkülerin hala arabalarda çalındığını duyuyorum. Buna ne diyorsunuz?

-Halkın duygu ve düşüncelerine en güzel tercüman türkülerdir. Bize de buna önem verdik. Tüm türkülerin yazımı, bestelenmesi ve albüm yapılması aşamasında bizzat kendim de emek verdim. Birlikte çalıştım sanatçılarımızla. Halkın duygularına iyi hitap ettik. Bu sebeple halkımız hala bu türküleri dinliyor. Bundan da onur duyuyorum.

-“Seçim döneminde Tapanlılar hareketini dağıtmak için çok çalıştık, çok harcadık,  ama başaramadık” diyorlar. Bu sözü nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Biz yeter ki hep birlikte olalım. Bizi hiçbir güç dağıtamaz. Bizim sevgimiz gerçek sevgi. Biz yapmacık hareketlerle rol yapmıyoruz. Halk bunu çok iyi biliyor.

-Bağımsız belediye başkan adayı olarak katıldığınız 2009 yerel seçimlerinde seçim harcamalarınızın hayli kabarık olduğunu biliyorum. Diğer adaylar partilerden ve partili iş adamlarından destek aldılar. Sizinde böyle bir desteğiniz oldu mu? Kişi veya kurumlardan mali destek aldınız mı?

-2009 Yerel seçimlerinde seçim büroları kiralama, araç kiralama ve giydirme, bayrak, basılı evrak, ses, aydınlatma, ikram tüm harcamalarımı kendim karşıladım. Hiçbir kişi veya kurumdan maddi destek almadım.  Seçimde sponsorum olmadı. Ben  istemedim bunu.

-Bağımsız hareketin kurmay ekibinden hep yanınızda olmasını istediğiniz halde yanınızda olmayan biri veya birileri var mı?

-Yanımda olması gerekenler hep yanımda oldular, hala da yanımdalar. Onlara çok çok teşekkür ediyorum.

-Seçimden sonra defterden sildiğiniz veya hiç görüşmediğiniz ekipten kişiler var mı?

-Benim defterimden hiç bir isim silinmez. Siyasetçi insanlar için var. İnsanları iyi kötü diye ayırma ve silme lüksüne sahip değiliz. Eğer görüşmediğimiz arkadaşımız kalmışsa bilsin ki kalbimizde hep yeri vardır.

-2012 yılı içinde yapılan kongreler sürecinde Ali Demir ekibinde olan bazı isimler çeşitli partilerin organlarında ve üyeliklerinde yer aldılar. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Herkes istediği partide siyaset yapmakta özgürdür. Saygıyla karşılıyorum. İnanıyorum iş başa düştüğünde onlar hep Ali Demir’in yanında olacaklardır.

-Daha önce siyasi çalışmanız oldu mu? Hiçbir siyasi partide görev aldınız mı?

-Öğrencilik yıllarımdan beri siyasete ilgi duyuyordum. İlk aktif siyasete Kozan’da 1994 yerel seçimlerinde MHP adayına açık destek vererek başladım. Daha sonra DYP Kozan ilçe Yönetiminde görev alarak aktif siyasete devam ettim. 2007 yılında çevremin isteği ve baskısı ile AKP’den Milletvekili Aday Adayı oldum.

-Bağımsız hareketi körükleyen, toplantılara ön ayak olan Tapan ve Yöresi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çalışmalarını nasıl görüyorsunuz?

-Derneğimizin çalışmalarını takdir ve gururla izliyorum. Derneğimiz Kozan ve yöresinde ses getiren çalışmalara imza atıyor. Ben de derneğin kurucu üyesiyim. Zamanla yönetim kadrolarında da yer aldım. Her zaman maddi manevi derneğimizin yanındayım.

Tapanlılar Derneği bizim üst kimliğimizdir. Her zaman ortak aklı bu çatı altında aramalıyız. Tüm Tapan ve Yöresi insanlarının her zaman ve daha fazla derneğimize sahip çıkması ve desteklemesi gerek. Bunu da yapacaklarına inanıyorum.

-Sayın Ali Bey, yerel basında sizinle ilgili başka partili ve milletvekilleri ile ilgili gizli görüşmeler yaptığınıza dair yazılar çıkıyor; buna ne diyorsunuz?

-Kozan’da yaşayan insanlar olarak hangi görüşten olursa olsun tüm insanlara kapım her zaman açıktır. Halkla iç içe olan bir iş adamı ve siyasetçi olarak her gün yüzlerce insanla görüşüyorum. Bunların içinde sıradan vatandaş da var, siyasetçisi de var. Günlük iş konuştuğumuz gibi siyasette konuşuyoruz doğal olarak. Bana çeşitli teklif ve önerilerle gelen partiler oluyor.  Yalnız adı geçen o milletvekili ile hiçbir görüşmem olmadı.

-Yerel seçimlere iki yıldan az bir süre kaldı. Tekrar  bir partiden veya bağımsız belediye başkan adaylığı düşünüyor musunuz?

-Yerel seçimlere iki yıldan az bir süre var. Siyasette bu süre hem çok uzun, hem de çok kısa. Süre uzundur, şimdiden beyan edilen düşünceler yıpratılma kampanyasına maruz kalır. Süre kısadır, alt yapıyı şimdiden oluşturmak gerekir. Biz de gerekli çalışmalarımızı bu düşünceler ışığında yapıyoruz.

-Peki aday mısınız?

-Ben sana kendi düşüncemi açıklayayım; ama, bunu şimdi yazmayalım. Siyasette liderlik hep kendi isteğine göre olmaz. Taban isterse seni alır savurur bir merkeze. Tabanımın isteği doğrultusunda gelen teklifleri  değerlendirir ekibimle birlikte karar veririm. Ben halkın siyasetçisiyim. Halkım ne isterse o yönde hareket ederim.

-AKP’den gelen teklif de dahil mi buna?

-Kesinlikle hayır. AKP’den değil belediye başkanlığı, başbakanlık dahi teklif etseler cevabım kesinlikle hayır olacaktır.

-Sizi sevenler “Ali bizim canımız, olacak Başkanımız” diyorlar. Son olarak Ali Demir Kozanlılara ne diyor?

-Ali Demir diyor ki! Beni destekleriyle Ali Demir yapan değerli Kozanlılara şunu söylüyorum. Ali Demir Kozan siyasetinde vardır ve hep var olacaktır. Aday olmasam bile kesinlikle yerel seçimde bir tercihim olacaktır. Bu durumda değerli Ali Demir sevenlere mesaj verilecektir. Saygılarımla…

Teşekkürler sayın Başkan. Teşekkürler sayın Ali Demir. Teşekkürler, teşekkürler. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.