KozanBilgi.Net http://www.kozanbilgi.net Türkiye'nin Bilgi Paylaşım ve Haber Portalı Cum, 20 Oca 2017 17:18:40 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7 Başkan Alemdar Öztürk Öğrencilere İyi Tatiller Diledi http://www.kozanbilgi.net/baskan-alemdar-ozturk-ogrencilere-iyi-tatiller-diledi.html http://www.kozanbilgi.net/baskan-alemdar-ozturk-ogrencilere-iyi-tatiller-diledi.html#respond Fri, 20 Jan 2017 17:18:40 +0000 http://www.kozanbilgi.net/?p=75891 Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, yarıyıl tatili dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Alemdar Öztürk mesajında; “Sevgili öğrenciler, başarıya ulaşmada; sorumluluk duyma, planlı çalışma, ulaşılabilir hedeflere sahip olma ve kararlılık zorunluluğu vardır. Bu faktörlerin hepsi bir arada olduğunda başarı kaçınılmazdır. Başarılı olmanın belki de en önemli aşaması ise kendine güvenmedir.”dedi.

Tatillerin öğrenciler için dinlenmeyi hak ettikleri günler olduğunu belirten Başkan Alemdar Öztürk, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Unutmayınız ki dinlenmek sadece boşa vakit geçirmek değildir. Bunun için tatil süresince sizi dinlendirecek ve eğlendirecek aktivitelerde bulunmanızı tavsiye ediyorum. En önemlisi ise kitap okuma alışkanlığını edinmenin yollarını aramalısınız. Bu vesile ile başta karnelerini alan sevgili öğrencilerimiz olmak üzere velilerimizin ve kıymetli öğretmenlerimizin güzel bir yarıyıl tatili geçirmelerini temenni ederim.” dedi.

]]>
http://www.kozanbilgi.net/baskan-alemdar-ozturk-ogrencilere-iyi-tatiller-diledi.html/feed 0
GBA’dan Vispera’ya yaklaşık 7 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım http://www.kozanbilgi.net/gbadan-visperaya-yaklasik-7-milyon-dolar-degerleme-uzerinden-yatirim.html http://www.kozanbilgi.net/gbadan-visperaya-yaklasik-7-milyon-dolar-degerleme-uzerinden-yatirim.html#respond Fri, 20 Jan 2017 10:13:44 +0000 http://www.kozanbilgi.net/?p=75697 Türkiye’nin ilk melek yatırım organizasyonlarından Galata İş Melekleri (Galata Business Angels – GBA), resim tanıma ve yapay zeka teknikleri kullanarak perakende sektörüne yenilikçi çözümler geliştiren teknoloji girişimi Vispera’ya 6.800.000 dolar değerleme üzerinden yatırım kararı aldı.

GBA’nın 6.800.000 dolar değerleme üzerinden yatırım yaptığı Vispera’nın geliştirdiği ilk ürün olan resim tanıma servisi; raf, soğutucu, dondurma kabini gibi perakende sergi alanlarına yerleştirilmiş ürünleri yüzde 99’u aşan bir doğrulukla tanıyıp sayabiliyor. Bu sayede perakendeci ve üretici firmaların satışlarını etkileyen en önemli faktörlerden olan stok durumu, raf payı, marka payı, sergi uyumu gibi ölçütler kolaylıkla ve hızla hesaplanabiliyor. Bu ölçütlerden hareketle firmaların mağaza içi operasyonlar ve pazarlama faaliyetleri optimize edilebiliyor.

Vispera’nın bu çözümü mobil, masaüstü ve bulut uygulamalarından oluşuyor. Görüntü toplama aşamasında Vispera’nın mobil uygulaması kullanılıyor. Bu görüntülerin işlenmesi ve ürün sayım verilerinin işlenmesi ise masaüstü görüntü işleme uygulamasıyla sağlanıyor. Daha sonra güncel veriler görselleştirilip müşteriyle paylaşılıyor. Müşteriler bulut tabanlı servis sayesinde bu verilere istediği zaman istediği yerden erişebiliyor.

2014 yılında Prof. Dr. Aytül Erçil ve Dr. Ceyhun Burak Akgül tarafından kurulan Vispera, 8 ay gibi kısa bir sürede resim tanımaya dayalı perakende raf tanıma servisini geliştirip faaliyete geçirme başarısını gösterdi. İlk yatırımını Aralık 2015 tarihinde alan Vispera’nın 11’i Ar-Ge personeli olmak üzere 21 çalışanı bulunuyor.

Yaptıkları yatırım ile ilgili değerlendirmede bulunan GBA Yönetici Direktörü Ata Uzunhasan, “Biz GBA olarak geleceğine inandığımız projelere yatıırm yapıyoruz. Vispera da son zamanlarda bizi en çok heyecanlandıran projelerden bir tanesi. Gerek şirketin kurucu ortaklarından Aytül Erçil’in başarıları gerekse bu sektörde gitgide daha fazla dijitale dönmesi, Vispera’yı Galata Business Angels için daha cazip hale getirdi.’’

GBA meleklerinden Nevzat Aydın Vispera’ya yatırım yaparken, “Vispera, sürekli geliştirmekte olduğu resim tanıma teknolojisiyle perakende süreçlerini yeniden tanımlamayı ve bu teknolojileri perakende alanında yaygınlaştırmayı hedefliyor. GBA olarak bu girişimin oldukça büyük bir potansiyel sunduğuna inanıyoruz. Günümüzde Ar-Ge çalışmalarının şirketleri öne geçiren en önemli etkenlerden biri olduğunu düşündüğümüzde Vispera’nın her iki çalışanından birinin Ar-Ge personeli olması bu girişimin sunabileceği inovatif çözümler konusunda bizleri heyecanlandırıyor. Vispera’nın, Türkiye ve dünyada hayata geçirmeye başladığı resim tanımaya dayalı perakende denetim projeleriyle hızla büyümeye devam edeceğine inancımız tam.” dedi.

Vispera’nın Kurucu Ortaklarından Prof. Dr. Aytül Erçil ise aldıkları yatırımla ilgili şunları söyledi: “Vispera olarak pazarlama faaliyetlerine 2016 yılında başladık. 2016 yılında bir yandan ürünümüzün geliştirilmesine devam ederken, bir yandan da ulusal ve uluslararası birçok firma ile pilot çalışmaları gerçekleştirdik. GBA’dan aldığımız yatırımı da kullanarak bu yıl 2016’da gerçekleştirdiğimiz pilot çalışmalarını geniş çaplı projelere dönüştürmeyi, çalıştığımız ürün kategorilerini genişletmeyi, uluslararası ortaklık ağımızı genişleterek çeşitli ülkelerde faaliyetlerimizi arttırmayı planlıyoruz. Ayrıca Ar-Ge faaliyetlerimize devam ederek uluslararası rekabette öne çıkacağımız bir yıl olacağına inanıyoruz.”

 

Galata İş Melekleri (Galata Business Angels – GBA) hakkında

2011 yılında kurulan ve Türkiye girişimcilik ekosisteminin Hazine Müsteşarlığı tarafından akredite edilen ilk Bireysel Katılım Yatırımcısı Ağı olan Galata Business Angels (GBA), kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olarak Türkiye’de melek yatırımcılığın ve girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Yeni kurulan yenilikçi şirketler için daha büyük bir sermaye havuzu oluşturma amacıyla hareket eden GBA, 21 üyesinin katkılarıyla sektördeki etik kuralları geliştirmenin yanı sıra, 2012’den bu yana yurt içi ve yurt dışında toplam 20 yatırıma imza atmış, sivil toplum örgütlerinden kamu kuruluşlarına ve üniversitelere kadar ilgili taraflarla işbirlikleri gerçekleştirmiştir. Investor Meetup ve Mentor Clinic gibi etkinlikler ile sektörün nabzını tutan GBA, aynı zamanda Türkiye’deki girişimcileri güçlendirmek, yurt dışındaki yatırımcıları Türkiye’ye çekebilmek ve Türkiye’den çıkan startup’ların Avrupa veya Amerika’ya açılma sürecinde pazara girişlerini sağlamak amacıyla, Fransa merkezli Sophia Business Angels ve ABD merkezli Houston Angel Network ile işbirliği yapmaktadır. Mynet, Airties, Gittigidiyor, Yemeksepeti, Markafoni, Monitise, Vepa Grup, ReklamZ, DBI, 41-29 gibi dünya çapındaki şirketlerin kurucularından, yöneticilerinden ve deneyimli melek yatırımcılardan oluşan GBA Türkiye’de ve dünyada büyük etki yaratabilecek girişimler ortaya çıkarmayı ve Türkiye’deki gençler için verimli bir girişimcilik ortamı hazırlamayı hedeflemektedir. GBA, ağırlıklı olarak Internet of Things (IoT), pazar yeri, finansal teknolojiler (Fintech) ve SaaS alanlarında internet, mobil, yazılım ve telekomünikasyon sektörlerine yönelik çalışmalar yapan başlangıç aşamasındaki teknoloji girişimlerine odaklanmaktadır.

]]>
http://www.kozanbilgi.net/gbadan-visperaya-yaklasik-7-milyon-dolar-degerleme-uzerinden-yatirim.html/feed 0
CHP, ‘HAYIR’ için STK’larla birlikte çalışacak http://www.kozanbilgi.net/chp-hayir-icin-stklarla-birlikte-calisacak.html http://www.kozanbilgi.net/chp-hayir-icin-stklarla-birlikte-calisacak.html#respond Fri, 20 Jan 2017 10:01:18 +0000 http://www.kozanbilgi.net/?p=75694 Olası referanduma karşı çalışmalarını hızlandıran CHP Adana İl Örgütü, STK temsilcileriyle bir araya geldi
CHP, tek adamlığa karşı toplumu örgütlüyor

 

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Örgütü, tek adamlık rejimine geçişi öngören 18 maddelik anayasa değişikliği teklifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda ikinci tur oylamaları sürerken, referandum olasılığına karşı CHP örgütleri çalışmalarını hızlandırdı.

MEMLEKET MESELESİ

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, ülkenin geleceğinin tek bir kişinin vicdanına ve inisiyatifine terk edilemeyeceğini belirterek, “Mesele CHP’nin, AKP’nin ya da MHP’nin meselesi değil, memleket meselesidir. Bu nedenle Cumhuriyeti, demokrasiyi yok edecek, özgürlükleri ortadan kaldırıp, tek adamlık rejimini getirecek olan bu düzenlemeye ‘Hayır’ demeliyiz” dedi.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN KARANLIK DÖNEMİ

CHP Adana İl Örgütü de referandum olasılığına karşı toplumu örgütlemek için Adana’daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Adana İl Başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, ülkenin Cumhuriyet tarihinin en karanlık döneminden geçtiğini kaydetti.

CUMHURİYET TEHDİT ALTINDA

Ülkenin terör örgütleri tarafından kuşatıldığını, uygulanan ekonomik politikalar nedeniyle büyük bir ekonomik krizin yaşandığını, döviz kurundaki artış, yüksek vergiler nedeniyle yurttaşların yaşam mücadelesi verdiğini, işsizliğin her geçen gün katlanarak arttığını aktaran Barut, Büyük Önder Atatürk ve arkadaşları tarafından büyük bedeller ödenerek kurulan Cumhuriyet, tüm bu sorunları bile gölgede bırakan bir tehditle karşı karşıya olduğunu söyledi.

İKTİDAR TEK ADAMLIK REJİMİNİ YAŞAMA GEÇİRMEK İSTİYOR

Barut, “İktidar, bugün demokrasinin, hak ve özgürlüklerin teminatı olan Cumhuriyeti yıkıp, tüm yetkileri tek elde toplayan, kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıran, halk iradesinin vücut bulduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni devre dışı bırakan, demokrasi geleneğimize tamamen aykırı, anti-demokratik bir tek adamlık rejimini diğer muhalefet partisinin desteğiyle yaşama geçirmeye çalışıyor” diye konuştu.

‘HAYIR’DA HAYIR VAR

CHP grubunun TBMM’de var gücüyle Cumhuriyete sahip çıkmak için tarihe geçecek bir mücadele verdiğini dile getiren Barut, iktidarın diğer muhalefet partisi olan MHP’nin milletvekillerinin oylarıyla ilk turda maddeleri TBMM’den geçirdiğini anımsattı. Barut, “Olası bir referanduma karşı toplumsal olarak örgütlenmemiz ve siyasi görüşü ne olursa olsun bu anayasa değişikliğinin bir siyasi partinin değil, tüm ülkenin her herkesin sorunu olduğunu anlatmamız gerek. Bu karşı devrim hamlesine karşı Cumhuriyet değerlerine bağlı, Cumhuriyet ve demokrasi yanlısı herkesi örgütlemeli ve olası referandumdan ‘HAYIR’ çıkması için canla başla çalışmalıyız. ‘Hayır’da hayır olduğunu herkese anlatabilmeliyiz. Bu süreçte CHP’nin yanı sıra Cumhuriyete gönül vermiş tüm kurum ve kuruluşlarla, kişilerin ortak mücadele yürütmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

CHP STK’LARLA BİRLİKTE ÇALIŞACAK

Olası referandum sürecinde yürütülecek çalışmalarla ilgili STK’ların görüş ve önerilerinin önemine vurgu yaparken, STK temsilcileri halkın tüm kesimlerine ulaşıp, rejim değişikliğinin sakıncalarının nasıl anlatılması gerektiğiyle ilgili görüşlerini aktardılar.

]]>
http://www.kozanbilgi.net/chp-hayir-icin-stklarla-birlikte-calisacak.html/feed 0
Diyanet, siyaset üstü bir kuruluştur http://www.kozanbilgi.net/diyanet-siyaset-ustu-bir-kurulustur.html http://www.kozanbilgi.net/diyanet-siyaset-ustu-bir-kurulustur.html#respond Fri, 20 Jan 2017 09:52:19 +0000 http://www.kozanbilgi.net/?p=75691 Din-Bir-Sen Genel Sekreteri Menderes Ateş, Akyurt İlçe Başkanı İdris Tekin ile birlikte Akyurt İlçe Müftülüğünce düzenlenen aylık mutat toplantıya katıldı.

Toplantı öncesinde İlçe Müftü Vekili Mehmet Yazıcı’yı makamında ziyaret eden Ateş ve Tekin, bir süre görüştüler. Daha sonra toplantıya katılan Menderes Ateş, sözlerine başlamadan önce, bir süre önce Hakk’ın rahmetine kavuşan İlçe Müftüsü Sadullah Beki’ye rahmet, kederli ailesine, müftülük personeline ve Diyanet camiasına baş sağlığı dileğinde bulunarak “Allah’tan sabrı cemil niyaz eylemesini diliyorum” dedi.

Din-Bir-Sen Genel Sekreteri Menderes Ateş, sendikanın tanımını yaparken, sendikanın misyonu, vizyonu ve nasıl olması gerektiği hakkında açıklamalarda bulundu. Ateş, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere bağlı teşkilatlarındaki sorunların çözülmesi, teşkilatın ivme kazanması ve sürekli iyileştirici planlar yaparak çözüm üreten ve projeler geliştiren bir yapıya kavuşturulması gerekir. Biz, din görevlilerimizin üst düzeyde mesleki bilgiye sahip olmasını ve daha ileri düzeyde yetişmiş ve toplumu aydınlatma noktasında da Peygamber varisi kimliğine yakışan bir kılavuz olmasını istiyoruz. Din görevlileri fener gibi olmalıdır. Ancak din görevlileri mesleki, sosyal, kültürel ve ekonomik sıkıntılarından arınmış, berrak düşünebilen bir psikolojik yapıya kavuşmadıkça bu mümkün olamaz. Berrak düşünce ve sahih düşünebilen meslek insanlarına ihtiyacımız var. Toplumun buna ihtiyacı var. Bunlar nasıl mümkün olabilir? Bunlar, Diyanet İşleri Başkanlığının özerk bir yapıya kavuşturulması ile mümkün olabilir. Diyanet siyaset üstü bir kuruluştur. Bu nedenle üzerinde en küçük bir leke olmamalıdır.”

15 Temmuz hain kalkışmasına da değinen Ateş, sözlerine şöyle devam etti: “15 Temmuz akşamında milletçe yaşadığımız hain girişimi hiçbir zaman unutmamalıyız. 15 Temmuz’a nasıl gelindi? Bütün devlet kurumlarının, STK’ların, derneklerin bunda payı var. Bu hainlerin palazlanmasında ihmal var. Kişilerin, kurum ve kuruluşların ihmali ve üzerlerinde vebal var. Bu nedenle Diyanet gibi bir kuruluşun siyasetin dışında ve tamamen özerk bir yapıya kavuşturularak hizmet vermesi sağlanmalıdır. 15 Temmuz’dan milletçe ders alınmalıdır. Sendikalar ve diğer STK’lar, her türlü dernek ve oluşumlar, kişiler, kurum ve kuruluşlar ders almalıdır. Bu hainlere ve bu hainlerin yerini alarak gelecekte aynı düşüncelerle hareket etmek isteyebilecek hainliklere karşı da dur demek için, önlem almak ve milleti bir daha böyle bir belayla karşılaştırmamak için bu tür oluşumlara fırsat verilmemelidir.”
Ateş’i dikkatle dinleyen müftülük personeli, konuşmanın sonunda soru cevap şeklinde toplantıyı sürdürdü. Konuşmadan memnun gözüken müftülük personeli Ateş’e teşekkür ederken, Din-Bir-Sen’i çalışmalarıyla takdir ettiklerini ve yakından takip ettiklerini belirterek, özellikle dürüst söylemleri, haklının ve mağdurun yanında yer alan bir sendika olması ve cesaretli çıkışlarıyla Din-Bir-Sen’in camiada haklı bir yere sahip olduğunun altını çizdiler.

Ateş, daha sonra Müftü Vekili Mehmet Yazıcı’yı yeniden ziyaret etti. Müftü V. Yazıcı, Şereflikoçhisar İlçe Müftüsü Turan Arslanoğlu ve Özel Kalem Müdürü ile birlikte Merhum Müftü Sadullah Beki’nin ailesini ziyaret ederek baş sağlığı dileğinde bulundular.

Müftü V. Mehmet Yazıcı, ziyaretleri nedeniyle Menderes Ateş’e teşekkür etti. ‘Her zaman beklediklerini’ belirterek sendikal çalışmalarında başarılar diledi.

]]>
http://www.kozanbilgi.net/diyanet-siyaset-ustu-bir-kurulustur.html/feed 0
Medyanın yeni ilgi odağı Arda Turan http://www.kozanbilgi.net/medyanin-yeni-ilgi-odagi-arda-turan.html http://www.kozanbilgi.net/medyanin-yeni-ilgi-odagi-arda-turan.html#respond Fri, 20 Jan 2017 07:30:57 +0000 http://www.kozanbilgi.net/?p=75689 Hakkında 50 binden fazla haber çıktı …

Dünyanın en önemli kulüplerinden biri olan Barcelona’da forma giyen milli futbolcumuz Arda Turan spor medyasının yanı sıra magazin ve televizyon dünyasının da ilgi odağı olmayı başardı. Katalan ekibinde zaman zaman eleştirilse de attığı gollerle adından sıkça bahsettiren yıldız oyuncu, son olarak Çin kulüplerine transfer haberleri ile öne çıktı. Ünlü futbolcunun ismi spor sayfalarının dışında magazin camiasından çeşitli isimlerle yaşadığı ilişkilerle de sık sık gündeme gelirken, Arda Turan hakkında liglerin başladığı Ağustos ayından bu yana medyaya 50 binin üzerinde haber yansıdığı belirlendi.

Arda Turan her yerde…

Ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı ile çok yakın dost olan Arda Turan’ın yılbaşı akşamı ‘O Ses Türkiye’ yarışmasına katılmasının yanı sıra basketbolda bu yılki ‘All Star’ maçında da boy göstermesi dikkatlerden kaçmadı. İspanya’da oynamasına rağmen sık sık Türkiye’ye gelen milli oyuncu spordan magazine, televizyondan sosyal medyaya kadar her alanda büyük ilgi ile takip ediliyor. Televizyon, internet ve yazılı basında çıkan haberleri inceleyen Medya Takip Ajansı Interpress’in araştırmasına göre, Arda Turan hakkında Ağustos ayından bu güne internette 41 bin 394, yazılı basında 5 bin 191 ve televizyonda 3 bin 716 haber olmak üzere medyada toplam 50 bin 301 haber çıktığı tespit edildi.

]]>
http://www.kozanbilgi.net/medyanin-yeni-ilgi-odagi-arda-turan.html/feed 0
Türkiye’de yaşanan boşanma nedenleri belli oldu … http://www.kozanbilgi.net/turkiyede-yasanan-bosanma-nedenleri-belli-oldu.html http://www.kozanbilgi.net/turkiyede-yasanan-bosanma-nedenleri-belli-oldu.html#respond Fri, 20 Jan 2017 07:00:29 +0000 http://www.kozanbilgi.net/?p=75687 BOŞANMADA EN BÜYÜK NEDEN SORUMSUZ VE İLGİSİZ DAVRANMA

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre, Türkiye genelinde boşanma oranları her yıl biraz daha artarken, en fazla boşanma nedeninin yüzde 50,9 ile sorumsuz ve ilgisiz davranma olduğu tespit edildi. Yapılan araştırmalara göre eşlerin birbirlerine karşı yeterince ilgi göstermemesi ve sorumluluklarını yerine getirmemeleri sonucu aile yapısında oluşan çatlağın giderek büyüyüp boşanmaya yol açtığı belirlendi. Boşanma nedenlerinde sorumsuz ve ilgisiz davranmadan sonra yüzde 30,2 ile evin ekonomik olarak geçimini sağlayamama ve yüzde 24,3 ile eşlerin ailelerine karşı saygısız davranmasının etkili olduğu saptandı.

Kadınlar erkeklerden daha fazla ilgi bekliyor …

Boşanma nedenleri cinsiyete göre incelendiğinde ise, en önemli boşanma nedeni olan sorumsuz ve ilgisiz davranmanın kadınlarda yüzde 61,5, erkeklerde ise yüzde 40,2 olduğu görüldü. Kadınlar için sorumsuz ve ilgisiz davranmadan sonra en önemli boşanma nedenleri yüzde 42,6 ile evin ekonomik olarak geçimini sağlayamama, yüzde 36,4 ile dayak/kötü muamele oldu. Erkekler için sorumsuz ve ilgisiz davranmadan sonra en önemli boşanma nedenleri ise yüzde 24,5 ile eşin ailesinin aile içi ilişkilere karışması ve yüzde 24 ile eşlerin ailelerine karşı saygısız davranması oldu. Boşanma konusunda medyada da oldukça fazla haber çıktığı belirlenirken, Medya Takip Ajansı Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan araştırmasına göre, boşanma ile ilgili son bir yılda yazılı basına toplam 3 bin 111 haber yansıdığı tespit edildi.

]]>
http://www.kozanbilgi.net/turkiyede-yasanan-bosanma-nedenleri-belli-oldu.html/feed 0
Bir personelin sendikası, o personelin siyasi kimliği olmamalıdır http://www.kozanbilgi.net/bir-personelin-sendikasi-o-personelin-siyasi-kimligi-olmamalidir.html http://www.kozanbilgi.net/bir-personelin-sendikasi-o-personelin-siyasi-kimligi-olmamalidir.html#respond Fri, 20 Jan 2017 06:57:52 +0000 http://www.kozanbilgi.net/?p=75684 Din-Bir-Sen Ankara İl Başkanı Veli Ekin, Ankara’nın Gölbaşı, Kalecik ve güdül ilçelerinde sendikal çalışmalar kapsamında ziyaretlerde bulunarak önemli mesajlar verdi.

Ziyaretlerde Veli Ekin’e Altındağ İlçe Başkanı Fazlı Pestil, Kalecik ilçe temsilcisi Vedat Zorlu ve Osman Demirkazma, Gölbaşı il yönetiminde Latif Karamış ve Mahmut Özler eşlik ettiler. Veli Ekin başkanlığındaki Din-Bir-Sen heyeti ilk olarak Ankara’nın Güdül İlçe Müftülüğünü, daha sonra da Kalecik ve Gölbaşı İlçe Müftülüklerini ziyaret ederek ilçe müftüleriyle bir süre görüştüler.

İlçe Müftülüklerince düzenlenen aylık mutat toplantılara katılarak kardeşlik vurgu yapan Veli Ekin, memurun görevlerine atıfta bulunarak ‘suç’ hiç kimsenin özenmemesi gereken bir sosyal davranış biçimidir, ifadelerini kullandı. Diyarbakır’da güvenlik güçlerine yönelik saldırıyı kınayan ve 15 Temmuz hain FETÖ kalkışmasında ve Fırat Kalkanı operasyonunda şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, millete başsağlığı dileyerek sözlerine başlayan Veli Ekin, konuşmalarında özetle şunları söyledi: “Değerli arkadaşlar, Rabbim hepimize hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin. Zira hepimizin ortak amacı hizmettir. Bu anlamda, bölme, parçalama, ayrıştırma, üstünlük sağlama ve zorluk çıkarma, bu hizmetleri gölgeler. Bizler, ‘zorlaştırmayınız, kolaylaştırınız’ diyen bir Peygamberin ümmeti olarak hizmetlerimizde önceliğimiz insan olmalı, karşılık beklemeden, insana değer vererek hizmet şiarı ile hareket etmeliyiz.

Bir personelin sendikası, o personelin siyasi kimliği olmamalıdır. Bizler için siyasi kimlik son derece yanlıştır. İçinde hizmet etmeye çalıştığımız düşünce ve fikrin özüne ihanettir. 657 Sayılı Kanuna göre devlet memurları herhangi bir siyasi partiye üye olamaz, bir siyasi parti lehine veya aleyhine çalışma yapamaz, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef alan bir davranışta bulunamaz. Bu nedenle sendikaların siyasi kimliği olamaz. Sendikalar siyasi partilerin aracı ya da kolu olamazlar. Bu çerçevede Din-Bir-Sen siyasetten uzak, milli ve manevi değerlere bağlı bir sendikadır. Sendikamız, üyelerinin mesleki hak ve menfaatlerini korumayı ve geliştirmeyi temel amaç saymaktadır. Milli birliğimizi ve ortak değerlerimizi koruyucu ve geliştirici sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunmayı, ülkemizin kalkınması ve evrensel hukuk normlarına uygun demokratik hukuk devleti anlayışının yerleşmesi ve sivil toplumun kurumsallaşması çerçevesinde çalışmalar yapmayı önemser.

Değerli meslektaşlarım, sendika asla amaç değildir. Sendika din hizmeti sunmaya katkı sağlayacak, Diyanet camiasında görev yapan bütün meslektaşlarımızın mesleki, sosyal ve kültürel sorunlarını çözerek müreffeh bir aile yaşamı ve huzurlu, mutlu ve geleceğinden emin bir toplum oluşması için araçtır. Bu anlamda toplumsal sorunlara duyarlılık bizim amaçlarımızdan bir tanesidir. Asıl amacımız ve öncelikli görevimiz, Diyanet İşleri Başkanlığının bir neferi olarak din hizmetlerini milletimize en iyi şekilde sunmaktır. Sendikalar, bu düşüncenin dışına çıkarak sendikal anlayışı, görev ve hizmet anlayışının önceliği haline getirirlerse son derece yanlış yapmış olurlar.

Din-Bir-Sen Ankara İl Teşkilatı olarak genel merkezimizle birlik ve beraberlik içerisinde, aynı amaç ve düşünce doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sizlerinde desteği ile bu çalışmalarımızı daha ileriye götürmek istiyoruz. Diyanet teşkilatımıza yararlı hizmetler sunabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Diyanet camiasını rahatlatacak, sorunlarını giderecek tüm projelerde diğer sendikalarla işbirliği içinde olmaya da hazırız. Biz, hizmet yarışında olalım, kırgınlık ve küskünlüklere neden olmayalım. Din hizmetlerini sunma ve personele faydalı olabilecek projelerde yarış içerisinde olalım.

Son dönemlerde sendikalaşmanın önemine işaret eden Veli Ekin, sendika üyesi olmayan din görevlilerini Din-Bir-Sen çatısı altında buluşmaya davet ederek, birlik ve beraberlik içinde çalışmanın önemine işaret etti.

]]>
http://www.kozanbilgi.net/bir-personelin-sendikasi-o-personelin-siyasi-kimligi-olmamalidir.html/feed 0
Verem Hastalığı Sağlığımzı Tehdit Ediyor http://www.kozanbilgi.net/verem-hastaligi-sagligimzi-tehdit-ediyor.html http://www.kozanbilgi.net/verem-hastaligi-sagligimzi-tehdit-ediyor.html#respond Fri, 20 Jan 2017 06:49:18 +0000 http://www.kozanbilgi.net/?p=75682 Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünya genelinde 10,4 milyon kişinin vereme yakalandığı ve bu kişilerden 1,8 milyonunun yaşamını yitirdiği belirlenirken, ülkemizde ise 12 bin 772 hastaya verem tanısı konulduğu tespit edildi. Halk arasında ince hastalık tıp literatüründe ise tüberküloz olarak bilinen verem hastalığının azalmasına rağmen halk sağlığına tehdit oluşturmaya devam ettiği belirtiliyor.

Ülkemizdeki yabancılarda veremli hasta sayısı arttı…

Son yıllarda Türkiye’deki yabancı nüfusun çoğalmasıyla, veremli hasta sayısında da artış olduğu gözlemlenirken, yabancı ülke doğumlu hastaların en çok geldikleri ülkelere bakıldığında, Suriyeli 489, Azerbaycanlı 49, Afganistanlı 40, Türkmenistanlı 32, Bulgaristanlı 22 ve Özbekistanlı 22 hastanın verem mikrobu taşıdığı tespit edildi. Ülkemize özellikle savaş nedeniyle gelmek zorunda kalan yabancı uyruklu kişilerin tedavi sürecinde yaşanan takipsizlik, tedavinin yarıda kesilmesi gibi olumsuzluklar nedeniyle veremin yayılma riskinin yükseldiği belirlendi.

Verem hakkında 3 binin üzerinde haber çıktı …

Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası nedeniyle Medya Takip Ajansı Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan araştırmasına göre, verem (tüberküloz) hastalığı hakkında yılbaşından bu yana yazılı basına toplam 3 bin 180 haber yansıdığı tespit edildi.

]]>
http://www.kozanbilgi.net/verem-hastaligi-sagligimzi-tehdit-ediyor.html/feed 0
‘Dört artı, dört artı, dört’ http://www.kozanbilgi.net/dort-arti-dort-arti-dort.html http://www.kozanbilgi.net/dort-arti-dort-arti-dort.html#respond Fri, 20 Jan 2017 06:39:17 +0000 http://www.kozanbilgi.net/?p=75681 Yaşanan olayların arasında ‘anlamını’ bulamadığımız da çığlıklar atmayı sürdürüyoruz.

Hangi olayın ‘nasıl’ geliştiğini, ‘nasıl’ etkiler yaşattığını kanıksama zorluğu yaşıyoruz.

Bu, böyle mi olmalıydı?

Hep böyle geçilecek, bir gün sonra unutulup gidecek miydi her şey? Bakınıp ‘neler oluyor’ diyemeden, bir başka olayın çemberine girecek miyiz hep?

Anlamıyorum; anlayamıyorum…

Sudaki iz gibi!

* * *

O denli uzun günler öncesine gitmeyelim…

İki gün önce, dün, bugün gündemi karalayan, karalarken konuşuldukça ‘anlamından’ uzaklaşılan, ağız dolusu konuşuluyor olsa bile ‘yaralar’ bırakan ‘dört artı, dört artı, dört’ işleminin sonucunu, çözümünü ‘anlaşılır’ bir dille anlatan oldu mu?

Nasıl olacak bu iş?

Politikacıların ağzında ‘ayrı ayrı’ dolaştıkça, futbol takımının oyun biçimine dek indirgendi…

Televizyonda, gazete köşelerinde ayrı telden çalan çalana…

Bir sonuca varılacak mı, tanımında birleşilecek mi, izleyenler ‘iyi ya da değil’ diyebilecek mi, diye beklememize karşın salt donup kalıyoruz…

* * *

‘Dört artı, dört artı, dört’ her şeyden önce geleceğimizi büsbütün ilgilendiren bir konu…

Bu tamam…

Peki, denilmek istenen ne?

Hükümeti dinlersek, daha çağdaş bir kuşak yetiştirmek için…

Muhalefeti dinlersek, karanlık bir kuşak yetiştirmek için…

Tabandan karşıt iki tez!

* * *

Seksenli yılların kuşağı bu gibi durumlarda nelerin yapıldığını çok iyi bilir.

Biraz daha ‘iyi niyetli’ denilmek gerekirse; bundan on yıl öncesine değin izlenen yolları anımsayanlarda iyi bilir…

‘Karşıt tezlerin’ mimarları bir araya getirilir;

Eteklerindeki taşları birer birer televizyon karşısında masaya bırakır.

Birbirlerinin tezlerini çürütmeye çalışırlar.

İzleyici, neler olduğun böylece anlamaya çalışır.

Bununla da kalınmaz, kamuoyu tartışmaya başlar.

Çağdaşlaşma da budur…

* * *

Olanları anlamaya çalışanlar, ayrı platformlarda söylenenleri izliyor.

Mahalle dedikodularını andıran söylevler, izleyenleri bambaşka kulvarlara taşıyor.

Demiş ki, denilerek arkalarından denilmedik ‘söz’ bırakmıyorlar.

Bunun adı çağdaşlaşma mı?

Sokaktaki insan liderinin ağzından çıkanları öykünür…

Öyle de oluyor!

Bunun adı nedir?

Suya taşı atan neden, niçin bu eylemi yaptığını açıklamalı.

‘Dört artı, dört artı, dört’ denen bilmecenin gerekçelerini, getireceklerini ‘iyice’ anlatmalı.

Muhalefetle ‘aynı platformda’ tartışmalı.

İki-üç yılda bir değiştirilen, iki-üç yılda yapılandan cayılan, iki-üç yılda başka yöntem arayışına kapılan iktidar, ellerinden tutarak bıraktığımız çocuklarımızı denek olarak kullanmaktan vazgeçmeli…

‘Ben istediğimi yaparım’ saplantısından da uzak durmalı.

***

***

‘Dört artı, dört artı, dört’ ilk gündeme geldiğinde yazmıştım bu yazıyı; kaç yıl oldu ki, o zamandan bu güne kimler geldi kimler geçti de ‘yaz-boz’ tahtasına döndürülen eğitim ‘müfredat değişikliği’ denilerek yeniden ‘tasarı’ adı altında halka sunuldu?

İktidar değişmemesine karşın onbeşyılda altı bakan değişirken, her biri yaptıkları ‘yanlışın’ düzeltilmesi için çaba harcamak yerine; eğitimi daha da düşürmüş, daha da bilimden uzaklaştırmış, daha da yaşamın koşullarından koparmış…

Bakan ‘düşüncelerinizi belirtin’ diyor ya yeni ‘müfredat için; bizde inandık değil mi?

‘Eğitimcilerden, düşünürlerden, bilim adamlarından’ bir kurul oluşturup tartışın denmiyor. ‘Düşüncenizi belirtin’ deniyor! Sanki ‘önemsenecek’ gibi, ‘dinlenecek’ gibi…

Yeni bir ‘dört artı, dört artı, dört’ çıkmazı daha işte!

160117

]]>
http://www.kozanbilgi.net/dort-arti-dort-arti-dort.html/feed 0
Ülkücü Şehit Yunus Uzun Mezarı Başında Anıldı http://www.kozanbilgi.net/ulkucu-sehit-yunus-uzun-mezari-basinda-anildi.html http://www.kozanbilgi.net/ulkucu-sehit-yunus-uzun-mezari-basinda-anildi.html#respond Thu, 19 Jan 2017 19:15:08 +0000 http://www.kozanbilgi.net/?p=75674 ADANA – Aydın Özel Tip Kapalı Cezaevi’nde elektrik çarpması neticesinde şehit olan Yunus Uzun ölümünün 29. yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Çukurova’ya bağlı Çungurlu köyü mezarlığında gerçekleştirilen anma töreni, Kuran’ı Kerim ve duaların okunmasıyla başladı. Ardından törene katılan konuklar, Yunus Uzun’un kabrini ziyaret ederek, karanfil bıraktı.

Kuran-ı Kerim ve okunan duaların ardından konuşma yapan Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan,” Bugün burada hemşerimiz Yunus Uzun’un vefatının 29. yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenliyoruz. Yunus Uzun ve diğer büyüklerimiz bu dava için, ülke için, milli birlik ve beraberliğimizi devam ettirebilmemiz için şehit oldular. Karaisalı Belediyesi olarak, ülkücü bir belediye olarak, büyüklerimizin anısına, hatıralarına sahip çıkmak görevimiz. Bu vesileyle, böyle güzel bir programda emeği geçenlere ve katılan siz değerli misafirlerimize teşekkür ediyorum. Tüm şehitlerimize Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Adana İl Başkanı Soner Deniz ise konuşmasında, ”Ülkücü şehidimiz Yunus Uzun’un vefatının 29. yıldönümü dolayısıyla bugün burada toplandık. Allah mekanını cennet eylesin. Şehitlerimizden aldığımız bu kutsal davayı, yere düşürmeden, kirletmeden, en yüksek mertebeye taşımak en büyük amacımız. Dünden bugüne, milliyetçi ve ülkücü Türk gençliği yetiştireceğiz” dedi.

Karaisalı Belediyesi, Adana Taş Medreseliler, Ülkü Ocakları Karaisalı İlçe Başkanlığı ve Ülkü Ocakları Çukurova İlçe Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen törene Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Adana İl Başkanı Soner Deniz, MHP Çukurova İlçe Başkanı Sertan Duran, Taş Medreseliler Adana İl Başkanı Fuat Toygar, Ülkü Ocakları Karaisalı İlçe Başkanı Kenan Küçük, Ülkü Ocakları Sarıçam İlçe Başkanı Murat Soner, Ülkü Ocakları Çukurova İlçe Başkanı Emin Canlı, Ülkü Ocakları Pozantı İlçe Başkanı Şaban Adıgüzel, Ülkü Ocakları Ceyhan İlçe Başkanı Süheyl Seçti ve çok sayıda misafir katıldı.

]]>
http://www.kozanbilgi.net/ulkucu-sehit-yunus-uzun-mezari-basinda-anildi.html/feed 0