Bilgi İçin Tıklayınız!
Şu an KozanBilgi.Net 'de 0 Üye 4 Misafir Bulunmaktadır. Buraya Tıklayarak Görebilirsiniz...
Anasayfan YapFavorilerine EkleE PostaPlayerHarita
KozanBilgi.Net - Türkiye'nin Bilgi Paylaşım Portalı
Bugün 02.09.2014 
          
Ana Sayfa
          
Forumlar
          
Yazılar
          
Resimler
          
Videolar
        
Kozan
          
Şiirler
          
Dosyalar
          
Hesabım
          
Gizlilik Bildirimi
          
Forum Kuralları
  Üyelik      Hatırla    Yeni Kayıt - Şifremi Unuttum -      Aklından Neler Geçiyor ? Canlı Destek
Bilgi İçin Tıklayınız!...
» Konu Açan TurkesManga   
 KozanBilgi.Net Forumları
 Kanser
       Makattan Neden Kan Gelir?

Makattan Neden Kan Gelir?

Kanamalar ciddi bir hastalık belirtisi olabilir

Büyük abdest sırasında veya sonrasında kanama ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Kanama genellikle kabızlık ve ağrı ile birlikte olmaktadır.

Kanamanın zamanı, ağrı veya kabızlık ile birlikte olup olmaması ve sıklığı hastalığın tespitinde önem taşır.

Mide ve onikiparmak bağırsağındaki ülserler de kanamaya sebep olabilirler. Ancak buradaki kanamalar mide asidi ile sindirildiğinden parlak kırmızı kan yerine siyah renkli dışkıya neden olurlar.

Parlak kırmızı renkli kanamaya sebep olan hastalıkların en ciddisi kalın bağırsak kanserleridir. Bunun dışında bazı iyi huylu tümörler, hemoroid (basur) hastalığı, anal fissür ve apseler de kanamaya sebep olan hastalıklardır. Buradan da anlaşılacağı gibi büyük abdest sırasında kanama görülmesi ciddi bir durumdur ve kişinin mutlaka bir genel cerrahi uzmanınca muayenesi gereklidir. Muayene sırasında kanama ile birlikte kabızlık, ağrı, kilo kaybı, çarpıntı, halsizlik gibi şikayetlerinin olup olmadığı sorulur. Ailede bağırsak kanserine yakalanan kişinin olup olmadığı da sorulmaktadır. Muayene sırasında özel aletlerle makat içerisine bakılarak hastalık tespit edilmeye çalışılır. Cerrahi uzmanı bazı durumlarda ilaçlı bağırsak filmi veya kolonoskopiye (kalınbağırsakların kamera yardımı ile tetkikine) gerek duyabilir.

Makattan kanama çok ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu yüzden makattan kanama durumunda bir cerrahi uzmanın muayenesi ve gerekli gördüğü film ve tetkiklerin yapılması hayati önem taşımaktadır. Diğer hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Erken evrede tespit edilen hastalıklar daha kolay ve ucuz tedavi edilmektedir. Büyük abdestte kan görüldüğü zaman hemen endişelenmeyin; ancak kendi kendinize eczaneden ilaç alarak veya bitkisel ilaçlarla vakit kaybetmeyin, muayene olmak sanıldığı kadar zor ve ağrılı değildir. Doktorunuz size gerekli ilgiyi ve desteği verecektir.

Kanamaya sebep olan hastalıkların en önemli ve en sık olanları nelerdir?

Hemoroid (basur) hastalığı Hemoroid, kalın bağırsağın en son bölümündeki damarların sarkması sonucu oluşan ve yumuşak parlak kırmızı renkli şişliklerdir.

Genellikle kabızlık, uzun süre ayakta durma veya oturma sonucu ortaya çıkmaktadır. Makatta dolgunluk, dışkılama sırasında kanama ve kabızlığa sebep olurlar. Hemoroidler makatın içerisinden ve dışarısından köken alabilirler. İki tip hemoroid bir arada da bulunabilir. İç hemoroidler 4 dereceye ayrılır. 1. derece olanlar sürekli içeridedir. 2. derece hemoroidler dışkılama ile dışarı çıkıp kendiliğinden içeri girerler. 3. derece olanlar kendiliğinden içeri girmezler. 4. derece olanlar hiç içeri girmeyen, sürekli dışarıda olan hemoroidlerdir. 3 ve 4. derece hemoroidler ve dış hemoroidler ameliyatla tedavi edilirler. 1. ve 2. derece hemoroidlerin tedavisi için çoğu zaman ameliyata gerek duyulmaz. Bu hastalar infrared koagülasyon (kızılötesi ışın), bant ligasyon ve skleroterapi (ilaç enjeksiyonu) yöntemleri ile başarılı olarak tedavi edilmektedir. Bu yöntemlerin başarı şansı ameliyata yakındır, anestezi (narkoz) ve hastanede yatmaya gerek duyulmamaktadır. Bizim merkezimizde bu işlem 10–15 dakika sürmekte ve hastalar ertesi gün işlerine gidebilmektedirler.

Anal fissür (çatlak)

Bu hastalık genellikle sık sık kabız olan kimselerde makat derisinde meydana gelen yırtılma sonucu oluşur. Dışkılama aşırı ağrılıdır. Arasıra kanama olabilir. Kişiler ağrıdan dolayı tuvalete gitmek istemez. Karında şişlik, gaz sancısı, hatta psikolojik olarak keyifsizlik, isteksizlik gibi şikayetlere bile sebep olabilir. Hastalık yeni oluşmuşsa tedavisinde öncelikle dışkı yumuşatıcı ilaçlar ve pomatlar kullanılır. 4–6 hafta içinde hastalıkta gerileme olmazsa ameliyatla tedavi gereklidir. Ameliyatta makat genişletilerek çatlağın iyileşmesi sağlanır. Bu ameliyat bizim merkezimizde lokal anestezi yöntemi ile kısa sürede yapılmakta ve hasta hemen taburcu edilmektedir. Hasta bayıltılmadığı için hastanede yatmasına gerek duyulmamaktadır. Deneyimli kişilerce yapılan ameliyattan sonra hastalığın tekrarlama ihtimali % 1’dir.

Kanser

Kalınbağırsağın son bölümü tıp dilinde rektum olarak adlandırılır. Bu bölge kalın bağırsak kanserlerinin en çok köken aldığı bölümdür. Rektum kanseri genellikle 0 yaşın üzerindeki kişilerde daha sık olmakla birlikte her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Batı toplumlarında daha çok görülmektedir. Sebze, meyve gibi posa yapıcı yiyeceklerin az tüketilmesi ve aşırı yağlı yiyeceklerle beslenmenin bu hastalık gelişimine sebep olduğu belirtilmektedir. Hastalık kendini kanama, tuvalet alışkanlıklarında değişiklik, birbirini takip eden ishal ve kabızlık nöbetleri ve makatta dolgunluk gibi şikayetlerle belli eder. Hastalığın tedavisinde erken teşhisin önemi büyük.

-Alıntı-


KozanBilgi.Net 'Türkiyenin Bilgi Paylaşım Portalı'

Resimler Sadece üyeler içindir!

"Bende bir elma, Sende de bir elma varsa;
Ben sana bir elma verirsem, Sen de bana bir elma verirsen:
İkimizin de de birer elması olur.
Fakat, bende bir bilgi, Sende bir bilgi varsa;
Ben sana bir bilgi verirsem, Sen de bana bir bilgi verirsen:
Bende iki bilgi, Sende de iki bilgi olur!" [Konfiçyüs]

 

BİZ BATIDA ÇOCUKLARIMIZ İÇİN SAVAŞIRKEN,
BAZILARI DOĞUDA BİZİMLE SAVAŞSIN DİYE ÇOCUK YAPIYOR!..
BU ÜLKEYİ UCUZA ALMADIK BEDAVAYA DA VERMEYİZ !

 

False
TurkesManga
Genel Yayın
Yönetmeni


Durumu Dışarıda
» Etiketler     makattan,neden,kan,gelir?,
» Benzer BaşlıklarHit...
Makattan Neden Kan Gelir?
29482
Bu konuda 0 Sayfa 0 Cevap Var
» Son Konular İstatistik Forumda Ara
Kozan Ticaret Odası Temmuz Ayı Meclıs Toplantısı Y...
Gaziköy Jandarmadan Uyuşturucuya Geçit Yok...
DOHAYKO’dan Kozan Belediyesi’ne teşekkür...
Çeşitli dernek ve kurumlardan Başkan Musa Öztürk’e...
Hukuksuz Kıyıma ve Ön Yargıya Hayır...
Üst Kategori (13)
Alt Kategori (160)
Konular (30080)
Cevaplar (3877)
Toplam Adettir

Başlık : Konu : Cevap :
» Bugün Giren Üyeler : 0
|#Genel Sorumlu|@Site Yöneticisi|*Bölüm Editörü|+Forum Editörü|!Sohbet Editörü|Gezici Üye|Normal Üye|Hevesli Üye|Azimli Üye|
|Çalışkan Üye|Verimli Üye|Bağımlı Üye|Abone Üye|Tiryaki Üye|Yıldız Üye|Bilgin Üye|Prof Üye|Üstad Üye|Süper Üye|Altın Üye|Ulu Üye|
» CopyrightYukarı Git
2oo6-2o14 © KozanBilgi.Net - Türkiye'nin Bilgi Paylaşım Portalı
KozanBilgi.Net © Türkeş Manga Tarafından Kurulmuştur. Bu sitede yer alan bilgiler KozanBilgi.Net adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır.
ÖNEMLİ NOT: Sitemizde, 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine Göre, Tüm Üyelerimiz Yazdıkları Mesajlar ve Konulardan Kendileri Sorumludur.
Sitemizde bulunan bir içeriğin, kanunlara aykırı olduğunu veya yanıltıcı olduğunu düşünüyorsanız lütfen bize bildiriniz. İletişim Adresimiz : turkesmanga@windowslive.com