DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

75 okunma

12 Eylülcüler kötü de 27 mayısçılar iyi mi?

ABONE OL
13 Eylül 2014 21:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Efendim 12 Eylül 1980”de darbe yapanlardan göçmeye hazır iki kişi, tam 32 yıl sonra “Siz nasıl olur da darbe yapıp hükümet devirirmişsiniz ha?!” denip muhakeme edilecekmiş.
Sevince gark oluyor bazıları.

O dönemde eziyet çektiğini, haklarının yendiğini söyleyen bir sürü vatandaş Kenan Evren”in yargılanacağı davaya müdahil olduğu gibi, şimdinin Türkiye Büyük Millet Meclisi de aynı davaya müdahil olmak için mahkemeye başvurmuş.

Gerekçesi şu imiş TBMM’nin: “Askeri müdahalenin yapıldığı tarihte yürürlükte bulunan 1961 Anayasası’na göre yasama yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisinindir./…/ Sanıkların gerçekleştirdiği askeri müdahale ile kaynağını anayasadan almayan yetkiler kullanılarak TBMM’ye ait yasama yetkisi, zor ve güç kullanılarak elinden alınmış, anayasal görevi yapması engellenmiştir.”

Bu gerekçeyi yazıp TBMM’yi darbeci yargılayacak mahkemeye müdahil etmeye çalışanlar her kimler ise, TBMM’yi gülünecek duruma düşürüyorlar.

Bakar mısınız gerekçedeki ifadeye lütfen: Kenan Evren ve arkadaşlarının darbe yaptığı tarihte, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 1961 Anayasası’na göre yasama yetkisi varmış!

Nasıl bir anayasaydı o 1961 Anayasası?

Kanlı bir darbeyle Adnan Menderes’i devirip ipe götürenlerin, TBMM’yi kapatanların, demokrasiyi ortadan kaldırdığı iddia edilen darbecilerin yaptıkları anayasa!..

Yani, 1960 darbecilerinin Meclis’e verdiği yetkiyi, 1980 darbecileri geri aldıkları için TBMM’yi darbeci yargılayan mahkemeye müdahil etmeye çalışıyorlar.

Soru şu: TBMM’yi Darbeci yargılayan mahkemeye müdahil etmeye çalışanlar, müdahil olma gerekçesini sunarlarken, “Uygun görülmüş darbeciler” ve “Reddedilen darbeciler” tasnifini yapmayı da düşünmüşler midir acaba?

Yıllarca “Kahrolsun darbeciler” diye viyaklayan “demokrat” ve de “dindar” geçinenlerin durumlarını merak etsek yeridir hani!..

O dindar ve demokrat geçinenler, 1980 darbecilerine okudukları lanetten sonra, 1960 darbecilerine rahmet okumayı denerler mi acaba?

TBMM yetkilileri, hatırlıyoruz, seçimler sonrası yemin etmekten kaçınan bazı vekillere, Kenan Evren Anayasası’nın yemin metnini okumalarını dikte etmişlerdi…

Öyleyse, darbeci yargılayan mahkemeye müdahil olmaktan vazgeçseler iyi olur…

Türkiye’nin “Büyük” denen Meclisi’nin dünyaya gülünç edilmemesi için.

 

Bu makale 3 Nisan 2012 tarihinde yayınlanmıştır


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.