DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 362741-0,33%
Adana
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Aykut Arıcı
76 okunma

Aykut Arıcı

ABONE OL
12 Ocak 2015 19:02
Aykut Arıcı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kozan Radyo SİS Program Yapımcısı

Sevgili KozanBilgi.net okurları bu hafta sizleri çok sevdiğim değerli bir genç arkadaşımla tanıştıracağım.

Kendisi ilçemiz Kozan’da Radyo Sis ismiyle yayın yapan yerel bir radyonun çok başarılı bir sunucusu. Hatta onun ismi artık radyo ile birlikte kullanılıyor diyebilirim. Özellikle radyodaki yaşamına başladığından beri büyük bir hayran kitlesi ile dinleyicilerini radyo başına bağlamış birisi.

Evet, bu haftaki konuğum kendisini daha önceden anne köyüm olan Çokak köyünden tanıdığım bir arkadaşım Sevgili Aykut Arıcı. Aykut Arıcı’ya sorularımı yöneltmeden önce çok önemli bir konuyu da belirtmek istiyorum. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü üçüncü sınıf öğrencisi olan sevgili Aykut’un Ankara’da da gerek siyasi gerek basın yayın konusunda çok büyük bir takipçisi var. İsterseniz artık sizleri Aykut Arıcı ile tanıştıralım.

TurkesManga_20130902074942

Sevgili Aykut KozanBilgi. Net’e Hoş Geldiniz. Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Teşekkür ediyorum. Hoş bulduk. Ben Kozan ilçesinin şirin fakat fazla adı duyulmamış bir köyü olan Çokak köyünde doğup büyüdüm. Adı hiç duyulmamış derken Kozan’a çok yakın olmasına rağmen gerek siyasetçilerin gerek bürokratların uzak kaldığı bir köy olması nedeniyle maalesef sahipsiz ve insanlarının sosyal yaşamlarının çok kısıtlı olduğu bir köyden hayata atıldım.

TurkesManga_20130902075441

İlkokul ve ortaokulumu Kozan Pekmezci ilköğretim okulunda tamamladım. Lise öğrenimimi ise Kozan Lisesinde tamamladım. Kozan Lisesi benim için çok önemli bir dönüm noktası oldu. Çünkü hayatıma yön verecek kararları burada şekillendirdim.

TurkesManga_20130902075625

Lise yıllarımda katıldığım bir kompozisyon yarışmasında Adana birincisi oldum. Ödül olarak Ankara, İstanbul ve Samsun’dan oluşan 6 günlük bir gezi programına alındım. Bu gezi sıradan bir gezi programı değildi. Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının doksanıncı yılı münasebetiyle organize edilen “Kurtuluşun İlk Adımı Samsun” isimli bir programdı.  Burada gördüklerim ve tanıştığım insanlar beni çok etkiledi. Dünyaya bakış açım genişledi. Yani 19 Mayıs nasıl milletimizin hayatında bir dönüm noktası olduysa 19 Mayıs 2009 tarihi de benim hayatımda büyük bir dönüm noktası oldu.

TurkesManga_20130902075720

Ardından Lise yıllarım boyunca izcilik yaptım. Onlarca milli kampa katıldım. Çanakkale’de, Afyon’da, Kayseri’de bu da bana çok büyük bir milli bilinç ve bununla beraber çok büyük bir sorumluluk duygusu aşıladı. Yine lise yıllarımda sekizinci dönem Adana Öğrenci Meclisi Başkanı olarak ilimi Türkiye Büyük Millet Meclisinde temsil ettim. Kozan Belediyesi Gençlik Meclisi Kurucu Başkanlığı görevini üstlendim. Bu ikisinin yeri bende ayrıdır. Çünkü ikisinde de seçilerek iş başına gelmiştim. Bu da bana çok ayrı bir deneyim yaşattı.

TurkesManga_20130902075841

Daha sonra hayallerime en çok yaklaştığım Gazi Üniversitesini kazandım. Çok yakından takip ettiğim siyaset ve medyanın merkezinde okuyarak kendimi siyasi konularda da yetiştirdim. Şu an hala Gazi Üniversitesinde eğitim ve öğretimime devam ediyorum.

TurkesManga_20130902080032

Üniversitede okurken Show Tv’de stajer muhabir olarak çalıştım. Ulusal kanalların işleyişini de çok yakından takip etme imkânım oldu.

Sevgili Aykut! Radyo Sis’le tanışmanız nasıl oldu. Hem okuyorsun hem de okulun tatil olduğu aylarda radyoda sunuculuk yapıyorsun. Nasıl bir duygu? Senin için yorucu olmuyor mu?

TurkesManga_20130902080314

Aslında radyoda program yaptığım zamanlarda kendimi daha çok dinlenmiş hissediyorum. Çünkü insan kendi sevdiği işi yapınca mutlu oluyor. Bu güne kadar ne müzik programı yapmayı düşündüm ne de başka bir tarzda program. En başından itibaren haber programı yapacağım dedim. Sağ olsun Radyo Sis’in sahibi sevgili patronum Ali Baysal, bana bütün konularda kolaylık sağladı ve destekçim oldu. Programıma davet ettiğim konuklar ve onların siyasi görüşlerine kesinlikle müdahale edilmeyip tamamen programı benim yöneteceğim şekilde bana imkân sağlıyorlar. Burada kendilerine tarafsızlıkları ve bana olan güvenlerinden dolayı ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Onlarla birlikte, bir radyoyu yönetmek gerçekten çok keyif verici.  Radyo ile ilk tanışmam konusuna gelince, Kozan Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı olduğum dönemde Radyo Sis’te bir programa katılmıştım. Program çıkışı Sevgili Ali Baysal, “Yaz tatilinde geldiğinde radyoda program yapmayı düşünmez misin?” diye sorduğunda ben de “Neden olmasın!” dedim ve iki yıldır birlikte program yapıyorum.

TurkesManga_20130902081026

Programlarınız büyük bir izleyici kitlesine ulaşıyor. Özellikle seninle birlikte Kozan’da radyoculuk anlayışının da artık tamamen değiştiğini görüyoruz. Canlı yayınlarda gerek bizzat gerek telefon ile çok önemli isimleri konuk alıyorsunuz. Bu konuda yaşadığınız sıkıntılar oluyor mu?

Gündemdeki konulara göre konukları seçip ben davet ediyorum. Sağ olsunlar severek programa katılıyorlar. Radyoyu da iyi dinledikleri için ciddi bir program yaptığımı biliyorlar. Fakat yayın merkezimize geldiklerinde yüzlerindeki ifadenin bir den değiştiğini fark ediyorum. Beni daha önceden tanımayanlar yaşça çok büyük zannediyorlar. Karşılarında 20 yaşında bir sunucuyu görünce büyük bir şaşkınlık yaşıyorlar. Programa başladığımda ise yaşın önemi olmadığını anlıyorlar ve ardından çok keyifli sohbetler geçiyor.

TurkesManga_20130902081102

Radyo, televizyondan çok farklı bir mecra. Televizyonlarda mecbur kalmadıkça telefon bağlantıları pek tercih edilmez. Çünkü izleyici karşısında konuşan ismi görmek ister. Ancak radyoda durum çok daha farklı insanlar sadece sizin sesinizi duyuyor. O yüzden telefon bağlantılarında hiç sıkıntı olmuyor. Bazı önemli konuklarımızı sosyal paylaşım sitelerinden duyurduğumuzda ya da radyodan sesini duyanlar koşarak radyoya geliyor tanışmak istiyorlar. Ancak telefon bağlantısı olduğunu öğrendiklerinde bir hayal kırıklığıyla geri dönüyorlar. Biz teknolojinin tüm imkânlarını kullanarak gerekli görülen konularda bu konuların uzmanlarını dinleyicilerimize ulaştırmaya çalışıyoruz.

TurkesManga_20130902081149

Burada bir parantez açmak gerekirse sosyal medyanın önemine değinmek istiyorum. Her ne kadar radyoda program yapıyor olsak da konuklarımızın geleceğini daha önceden sosyal medya aracılığıyla takipçilerimize duyuruyoruz. Emin olun dinlenme oranında çok büyük artışlar oluyor.  Son günlerdeki gelişmeler de gösteriyor ki; sosyal medya kesinlikle üzerinde durulması gereken bir alan haline geldi.

TurkesManga_20130902081246

Bir taraftan öğrencilik, diğer taraftan sunuculuk. Hangisi daha kolay ve zevkli.

Aslında ikisi de bende bir birinden kopuk değil. Okulum gereği de bu işlerin içinde olduğum için yaz dönemi bitip Ankara’ya döndüğümde bu sefer farklı yerlerde yine devam edeceğim.

TurkesManga_20130902081318

Senin bazı çalışmalarını TRT Haberde’de izliyoruz ve yöremiz insanı olduğun için ilk destekleyenlerden birisi de benim diyebilirim. İzleyicilerimizin de bilmesi açısından yaptığın programlar TRT Haber dâhil olmak üzere ses getiriyor mu?

TurkesManga_20130902082158

Öncelikle desteklerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum. TRT haber de “Haber Sizsiniz” isminde bir haber yarışması var. Bu yarışmada benim bölgemden ve başka yerlerden yapmış olduğum birçok haber dereceye girdi. Buradan hem bir maddi kazanç sağlıyorum, hem de mesleki anlamda çok önemli tecrübeler ediniyorum. Öğrenci olmamız açısından aileme yük olmadan okumak beni ayrıca mutlu ediyor. Diğer taraftan da televizyon haberciliğini öğrenmem noktasında çok büyük artıları oluyor. Kendimi ekranda gördüğümde çok farklı duygular yaşadım. Çevremden aldığım tepkiler de bu yönde çok olumlu oldu. Yeni sezonda TRT Haberde beni değişik haberlerle görmeye devam edeceksiniz.

TurkesManga_20130902081357

Sevgili Aykut şimdi şunu da sormak istiyorum.  Gençlerimiz siyasetle ve güncel konulara pek sıcak bakmıyor bir haber yaşıyorlar. Sizin bir genç olarak Adana Öğrenci Meclisi Başkanı ve Kozan Belediyesi Gençlik Meclisi Kurucu Başkanı olarak güncel konulara bakışınız nasıl ve bu konuda gençlerin dikkatini nasıl çekmeye çalışıyorsunuz?

TurkesManga_20130902082032

Necip Fazıl Kısakürek’in Gençliğe hitabesinden dizelerle cevap vermek istiyorum.“Bir gençlik benim olmadığım yerde kimse yoktur fikrini besleyici bir dava ahlakına kaynak bir gençlik” bu dizelerde üstadın belirttiği potansiyelde bir genç olabilmek için çalışıyorum. Diğer taraftan da genel yaşam politikamı Nazım Hikmet’in şu dizeleri ile anlatabilirim. “Yaşamak bir ağaç gibi, tek ve hür, ve bir orman gibi kardeşçesine. Bu hasret bizim” Her iki şair de o kadar güzel anlatmış ki, biri birlik ve beraberlik içerisinde nasıl yaşanabileceğini anlatırken diğeri de bir gençlik hayali çizmiş.

TurkesManga_20130902081430

Bizim çalışmalarımızı gerek radyodan gerekse gençlik meclisinden gören birçok genç arkadaşımız bizleri örnek alıyor ve aramıza karışıyor. Onlarında günlük olaylara ve gelişen siyasi oluşumlara karşı artık daha duyarlı olduklarını fark ediyoruz.

TurkesManga_20130902081625

Geçtiğimiz günlerde KozanBilgi.net’in yayın merkezine Güney Kore’den gelen misafirlerinizle uğramıştınız. Yabancı öğrencilerle de iletişimiz olduğunu, ilçemizi tanıtmaya çalıştığınızı görüyoruz. Kozan ve gençler için ne görüyorlar ne söylüyorlar?

TurkesManga_20130902082123

Ankara’da birçok yabancı arkadaşımız var. Örneğin benim en yakın arkadaşlarımdan birisi Bosna Hersek’li ve Kore’den, Karaib Adalarından, Irak’tan birçok arkadaşım var. Onlarla Türkiye üzerine sohbet edip bir yabancı olarak ülkemize bakış açılarını öğreniyoruz. Bu bizler için çok faydalı oluyor. Çünkü farklı gözlerden değerlendirmeleri öğreniyoruz. Kendi ülkeleri ile kıyaslamalar yapıyorlar. Artılarımızı, eksilerimizi daha geniş bir perspektiften görme şansımız oluyor.  Kozan’a da bu arkadaşlarımızdan bazıları misafirimiz olarak geldiler. İlk söyledikleri şey insanlarımızın misafirperverliği ve sıcakkanlılığı. Kozan’ı ve köylerimizi büyük bir hayranlıkla geziyorlar ve olumlu tepkiler gösteriyorlar bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Yarın ülkelerine gittiklerinde oradaki insanlara da buraları anlatmaları veya bizim yurt dışına gittiğimizde bir evimizin olduğunu bilmek bizleri de ayrıca mutlu ediyor.

TurkesManga_20130902081656

Sanırım yaptığın işten dolayı büyük bir hayran kitlen de var. Bu dinleyicilerinle bir araya gelme imkânınız da oluyor mu?

Sosyal medya üzerinden bize ulaşıyorlar. Veya arabalarda, dolmuşlarda sesimizi duyan dinleyenlerimiz bir sohbet ortamında ismimiz geçtiğinde “Aaaaa ! Aykut Arıcı siz misiniz? Ben sizin programlarınızı her gün takip ediyorum” şeklinde beğenilerini bizlerle paylaşıyorlar. Bu da çok büyük bir mutluluk veriyor. Yine sosyal medya üzerinden birçok dinleyicimiz bizlere ulaşıyorlar. Onların hepsine de elimden geldiği ölçüde cevap vermeye çalışıyorum.

TurkesManga_20130902081740

Aykut Arıcının önünde hayal ettiği beklentisi nedir? Nereye kadar devam ettirecek?

Her şeyden önce Vatanıma ve milletime faydalı bir birey olarak hayatıma devam etmek istiyorum. Tabi ki liseden bu yana hayalini kurduğum okulu kazandım ve eğitim öğretimime devam ediyorum. İlerleyen zamanda da televizyon haberciliği alanında yoluma devam edip başarılı bir kariyere sahip olmak istiyorum.

TurkesManga_20130902081809

Evet, Sevgili Aykut bugün zamanını bize ayırıp sorularımızı cevaplandırıp izleyicilerimizi bilgilendirdiğin için çok teşekkür ediyorum. Son olarak bir soru ile sohbetimizi noktalamak istiyorum. KozanBilgi.Net’i takip etme imkanınız oluyor mu? Yayın çizgimizi ve anketlerimizin güvenilirliğini nasıl buluyorsunuz?

TurkesManga_20130902081916

Çok yakından takip ediyorum. Gerek yayın politikası, gerek sitenizin içeriği gerek takip edilebilirliği bakımından muhteşem buluyorum. Kozan’da Kozan’dan dünyaya açılan böyle bir sayfanın olması ayriyeten bizi çok gururlandırıyor. Sitenizde yapmış olduğunuz anketlerin güvenilir ve doğru sonuçlar verdiği tartışılmaz. Çünkü her kesime hitap eden bir takipçi kitleniz var. KozanBilgi.Net’in yapmış olduğu anketler gerçeğe en yakın sonucu veren anketlerdir diye düşünüyorum. Bu vesile ile çalışmalarınızdan ve emeklerinizden ötürü de sizleri de ayriyeten tebrik ediyor, ve başarılarınızın daim olmasını temenni ederken KozanBilgi.net izleyicilerine de gerek şahsım ve gerek radyom (Radyo Sis) adına kucak dolusu selamlarımı gönderiyorum.

TurkesManga_20130902081944

Bu hafta sizlere çok değerli ve çok genç bir arkadaşımızı tanıtmaya çalıştım. Sözlerimin başında da belirttiğim gibi Sevgili Aykut Kozan için geleceği çok parlak bir arkadaşımız. İdealleri, çalışmaları, azmi hep büyük ve bir adım önde gidiyor. Bizde kendisine başarılarının devamını dilerken yayın yaptığı tüm Radyo Sis dinleyicilerine de onun aracılığı ile selamlarımızı gönderiyoruz.

 


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.