DOLAR 13,70750.32%
EURO 15,57630.21%
ALTIN 786,931,02
BITCOIN 740539-4,78%
Adana
17°

KAPALI

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

1811 kişi sağlık çalışanına  şiddetten hapis cezası aldı

1811 kişi sağlık çalışanına şiddetten hapis cezası aldı

ABONE OL
31 Ekim 2021 22:25
1811 kişi sağlık çalışanına  şiddetten hapis cezası aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Koca, sağlık çalışanlarına şiddet olaylarıyla ilgili rakamsal verileri açıkladı…

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 5 yıl içinde sağlık çalışanlarına yönelik şiddet nedeniyle 1811 kişinin hapis cezası, 3064 kişinin de adli para cezası aldığını açıkladı.

Bakan Koca, ayrıcı aynı süre içinde sağlık kurum ve kuruluşlarında, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet nedeniyle Beyaz Kod başvurularının 18 in 358’inin soruşturmasının devam ettiğini belirtti.

GÜRER, SAĞLIK ÇALIŞANINA ŞİDDETİ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son yıllardaki artışı dikkat çeken sağlık çalışanlarına şiddet olayını, soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi.

KAÇ SAĞLIK ÇALIŞANI ÖLDÜRÜLDÜ?

Gürer, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde son 5 yılda sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının sayısının açıklanmasını istedi. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının önlenmesi adına ne gibi çalışmaların yapıldığını da soran Gürer, “Son 5 yılda hastanelerde sağlık çalışanlarına karşı yaşanan şiddet olayları sonucunda ölen ya da yaralanan sağlık çalışanı sayısı kaçtır? Kaç kişi tutuklanmış olup kaç saldırgan ceza almıştır?” şeklindeki sorularına da yanıt istedi.

İDARİ VE HUKUKU TEDBİRLER

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi ve sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması için idari, hukuki ve operasyonel tedbirlerin uygulamaya konulduğunu anlattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gürer: “Kış saatinin  uygulanmaması hanelerin elektrik giderini artırıyor”

HASTANELERDE GÜVENLİK GÖREVLİSİ SAYISI ARTIRILDI

Gürer, güvenlik görevlisi ve güvenlik kamerası sayısının artırılarak, sağlık kuruluşlarında güvenlik tedbirlerinin artırıldığını belirten Bakan Koca, ilgili kanun maddesinde düzenleme yapılarak, ceza hukuku kapsamında yürütülmekte olan işlemler ve davalarda personelin talebi üzerine hukuki yardım yapılmasının sağlandığını ifade etti.

CEZALAR YARI ORANINDA ARTIRILDI

Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nda yapılan düzenlemelerden de bahseden Bakan Koca,

Sağlık çalışanlarına yönelik işlenen kasten yaralama suçunun, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun ilgili maddesi kapsamında tutuklama nedeni varsayılan suçlar arasına alındığını, cezaların yarı oranında artırılması, hapis cezalarında erteleme hükümlerinin uygulanmaması ve tüm bu düzenlemelerin özel sağlık kuruluşlarını da kapsayacak şekilde genişletildiğini hatırlattı.

BEYAZ KOD UYGULAMASI

Bakanlık bünyesinde şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarına yönelik 14 Mayıs 2012 tarihinde ‘’Beyaz Kod Birimi” kurulduğunu da anımsatan Bakan Fahrettin Koca, tüm sağlık çalışanlarının anında ulaşabilmeleri için 7 gün 24 saat hizmet veren ‘’Alo 113” telefon hattının tahsis edildiğini, böylelikle şiddet vakalarında şiddete uğrayan sağlık çalışanının Beyaz Kod başvurusunun anında alınıp hukuki sürecin ivedilikle başlatılmasının sağlandığını belirtti.

18 BİN 358 KİŞİNİN SORUŞTURMASI DEVAM EDİYOR

Sağlık çalışanlarına yönelik yiddet sonucunda ölen ya da yaralanan sağlık çalışanlarıyla ilgili verileri açıklamayan Bakan Koca, “Aralık 2015- Eylül 2020 tarihleri arasında sağlık kurum ve kuruluşlarında, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet nedeni ile yapılan Beyaz Kod başvurularının 18.358’ inin soruşturması devam etmekte olup, yargılaması sonuçlanan dosyalarda 3064 adli para cezası, 1811 hapis cezası verilmiştir” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  “Mutfakta yangın var” diyenlerin alayı sahtekardır!
İDARİ VE HUKUKİ ÖNLEMLER GENİŞLETİLMELİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise sağlık çalışanlarının özellikle pandemi sürecinde fedakarca görevlerini yerine getirdiklerine dikkat çekerek, “El üstünde tutmamız gereken sağlık çalışanlarına yönelik şiddet tamamen ortadan kaldırılmalı, hukuki ve idari tedbirler genişletilmelidir” dedi.

SAĞLIKTA TAŞERON FİRMADA ÇALIŞANLAR KADROYA ALINMALIDIR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sağlık çalışanları fedakarlığının tüm çalışanların birlikte oluşturduğu belirterek “ Hastane Bilgi İşlem Çalışanları, Görüntüleme Merkez Çalışanları, Yemekhane ve Sosyal tesis çalışanları, Kiralık Araç Şoförleri, Güvenlik ve Ambülans Şoförleri gibi taşeron firma çalışanları Sağlık Bakanlığı kadrosuna alınıp, atama bekleyen binlerce sağlık mezununa da sağlık kurumlarında görev verilmelidir” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet