(2. KISIM) TÜKETİCİ HAKLARI VE TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ 

(2. KISIM) TÜKETİCİ HAKLARI VE TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ 

Merhaba Sevgili Dostlar,

Hafta Başına Not: Günleriniz güzel  ve serin geçsin!

Bayrama sayılı  günler kala havada sürekli yağmur bulutları dolansa da Adana sıcağı diye bir gerçeğimiz var. YANİYİRÜK! İnsan bu sıcağı görür de ‘’güneşe de ateş edilir mi ya kardeşim !’’ demez, Adanalı isen edersin kardeşim , normaldir.

Geçen haftaki  paylaşımımızdan dolayı çok güzel geri dönütler  aldım, bu zatımca hem çok  onure edici hem de  çok  motive ediciydi. Bu da sanırım sizinle bu güzel platformda  çok değerli bilgiler paylaşıyor oluşumuzdan kaynaklı. Bu küçük dipnotu da  buraya iliştirdikten sonra gel gelelim bu hafta siz değerli dostlarla neler paylaşacağımıza…

1-)Talebimiz Başvurudan Sonra Hangi Aşamalardan Geçecek?

2-)Heyetin Karar Merciinde Kimler Var?

3-) Talebimizin               Değerlendirilme Süresi Ne Kadar?

4-)Değerlendirilmeden Sonra Ne Yapabiliriz/Yapamayız?

Cevaplamaya başlayalım…

1-)Dilekçe ve eklerinden oluşan evraklarımızı heyetteki kabul birimine teslim ediyoruz. İlgili birim dosyayı alıp kaydediyor.( Kaydetmeme gibi bir durum söz konusu değildir. ) Heyet, karşı taraftan 30 gün içerisinden savunmasını vermesini ister.  Bu sürenin sonunda herhangi bir savunma  gelirse de gelmezse de dosya raportöre teslim edilir.  (İddialar ve iddialara karşı sunulmuş olan savunmalar çarpıştırılıyor) Raportör dosyayı alıp inceledikten sonra dosya ile ilgili gerekli  raporu tutar ve ayda iki kez toplanan komisyona bu raporu sunar. Komisyon tarafından verilmiş olan kararlar her iki tarafı da bağlamakla birlikte kararlar her iki tarafa da tebliğ edilir.

 

2-)Başkanlığı  illerde ticaret il müdürü, ilçelerde ise kaymakam veya bunların görevlendireceği bir memur tarafından yürütülen tüketici hakem heyeti;

-Belediye başkanının konunun uzmanı belediye personeli arasından görevlendireceği bir üye,

– Baronun, mensupları arasından görevlendireceği bir üye,

– Satıcının tacir olduğu uyuşmazlıklarda ticaret ve sanayi odasının ya da bunların ayrı ayrı örgütlendiği yerlerde ticaret odasının; satıcının esnaf ve sanatkâr olduğu uyuşmazlıklarda, illerde esnaf ve sanatkârlar odaları birliğinin, ilçelerde ise en fazla üyeye sahip esnaf ve sanatkârlar odasının görevlendireceği bir üye,

-Tüketici örgütlerinin kendi aralarından seçecekleri bir üye, olmak üzere,

başkan dâhil beş üyeden oluşur.

3-) Tüketici hakem heyetine yapılan başvurular, başvuru tarih ve sırasına göre en geç altı ay içinde görüşülür ve karara bağlanır. Yapılan başvurunun konusu, mal veya hizmetin özelliği  gibi hususlar dikkate alınarak, karar süresi en fazla altı ay daha uzatılabilir.  ( 6 ay+6 ay=12 ay en fazla)

 

4-)Taraflarımız, tüketici hakem heyeti kararlarına karşı  kararın tebliği  tarihinden itibaren on beş gün içinde  tüketici hakem heyetinin bulunduğu yerdeki Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirler. Bu 15 günlük süreyi şu şekilde hesaplamalıyız: Örneğin bugün ayın 19’u. 20 si 1. Gün olarak sayılır, 19 u 1. Gün diye başlanmaz.  Temmuz’un 4 ü mesai saati (17:00’a kadar) bitimine kadar bu itirazı yapmış olmanız gerekmektedir. Hukuk dilinde kesin süre olarak bilinen bu süre kaçırılırsa bir daha itiraz etme şansınız olmayıp itiraz hakkınızı kaybetmiş olacaksınız. Tüketici hakem heyeti kararlarına karşı yapılan itiraz üzerine Tüketici Mahkemesinin vereceği karar artık kesindir. Yani temyizi mümkün olmayacaktır.

 

Bugünlük yazımızda bu kadar.  Okurken sıkılmamanız için çok yalın ve olabildiğince latifeli cümleler sarf etmeye çalıştım. Umarım keyifle okumuşsunuzdur. Haftaya çok farklı bir konu üzerinde konuşacağız ama ne olduğu konusu şimdilik  sürpriz kalsın.

Esen ve sağlıcakla  kalın…

*Her türlü istek, dilek  ve şikayetleriniz için  aysnr.atc@outlook.com  e-mail hesabımdan bana ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN