DOLAR 18,6356 -0.02%
EURO 19,6822 0.16%
ALTIN 1.077,710,08
BITCOIN 3188530,85%
Adana
18°

KAPALI

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

20 Yaş Dişi Hakkında Bilgi

20 Yaş Dişi Hakkında Bilgi

ABONE OL
22 Ocak 2022 18:57
20 Yaş Dişi Hakkında Bilgi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

20 yaş dişi zaman zaman sıkıntıya yol açıyor ancak uzmanlar, doğru pozisyonda çıkan ve çevre dokulara zarar vermeyen 20 yaş dişlerinin yerinde kalması gerektiğini söylüyor.

20 yaş dişi, 7 yaşından 25 yaşına kadar gelişmesini devam ettiriyor. 9 yaşında radyografilerde de görülmeye başlayan 20 yaş dişinin, ‘kuron’ denen üst bölgesi 14 yaşında oluşumunu tamamlıyor. 16 yaşına gelindiğinde, kök oluşumunun yüzde 50’si tamamlanmış oluyor.

Bundan sonra çenenin de gelişimi ile beraber 20 yaş dişi için yer oluşmaya başlıyor. 18 yaşında kök oluşumunun tamamlandığını belirten Diş Hekimi Cansın Özgür, 24 yaşında, 20 yaş dişlerinin hareketlerini yüzde 95 oranında tamamladığını söylüyor. “Bu aşamada diş ya çıkış yolunu takip edip sürmesini tamamlar ya da farklı bir yöne doğru kendine çıkış yolu yaratmaya çalışır. Problemler, bu aşamaların herhangi birinde oluşabilir” diyen Dr. Özgür, farklı yöne çıkan, gömülü kalan veya herhangi bir patolojiye sebep olan 20 yaş dişinin neden normal seyrinde çıkmadıklarını şöyle açıklıyor:

“Bu durum için zaman içinde birçok farklı açıklama yapılmıştır. Bunlardan bir kaçına örnek vermek gerekirse;

• 20 yaş dişlerinden birden fazla kök varsa bunların farklı süreçte gelişmesi dişlerin normal seyrinde sürmemesini sebep olabilmektedir.

• Diğer bir sebep ise diş genişliklerinin fazla, fakat çenedeki alanın az olmasıdır. Buna bağlı olarak diş sürmesini tamamlayacağı alana ulaşamaz.

• Gelişim sırasında oluşan sıkıntılar da bu sebeplerin içinde sayılabilmektedir.”

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Güzel gülümseme özgüveni artırıyor!

‘Peki, her 20 yaş dişi çekilmeli mi veya hangi 20 yaş dişi çekilmeli?’ Diş Hekimi Cansın Özgür’ün cevabı şöyle: “Maalesef gömülü 20 yaş dişi genelde hastalarda çok ciddi problemlere sebebiyet verir. Bunları;

• Yarı gömülü 20 yaş dişinin çevresinde oluşan iltihabın (perikoronitis) sebep olduğu çok ciddi ağrı tablosu,

• Çevre dişlerde çürük oluşumuna sebep olma,

• Dişlerde sıkışıklık dolayısıyla şekil bozukluğuna yani ortodontik problemlere yol açma,

• 20 yaş dişi kaynaklı kist veya tümör oluşumuna zemin hazırlama,

• Bulunduğu bölgedeki kemiği enfeksiyon benzeri oluşumlarla eritme,

• Çene kırığına sebep olabilme şeklinde sıralayabiliriz.”

Açıklanamayan ağrı tablosu, yirmi yaş dişlerinin oluşturduğu problemlerin başında geliyor. “Ama bu risklere rağmen, ‘bütün yirmi yaş dişleri çekilmelidir’ gibi bir tespit yapamayız” diyen Özgür, yirmi yaş dişlerinde uygulanacak süreç hakkında şunları söyledi:

“Eğer bir 20 yaş dişi sürmüşse, aktif olarak kullanılıyorsa veya gömülü 20 yaş dişi herhangi bir probleme neden olmuyorsa çekimi zorunlu değildir. Fakat gömülü olan bir 20 yaş dişi ne yazık ki patlamaya hazır bir bomba gibidir. Yapmamız gereken; altı aylık düzenli kontroller için diş hekiminize gitmemiz ve radyografiler çektirmenizdir. 20 yaş dişi çekimi sırasında hastalarımızın en büyük korkusu ağrıdır. Lokal anesteziler, beyin ile çekim alanı arasındaki sinir iletilerini bloke ettikleri için böyle bir olasılık, doğru uygulanmış bir lokal anestezi ile mümkün değildir. Fakat dokunma ve baskı duyusu sadece genel anestezi ile bloke olduğundan, hasta dokunma ve baskı duyusunu hisseder. Bu, ağrıyla çok karıştırılan bir durumdur. Bu sebeple hastanın ve hekimin bunun ayrımına iyi varması gerekir.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Diş Hekimliğinde Antibiyotik Kullanımına Dikkat !

20 yaş dişinin cerrahi çekimi sonrası reçete edilen ilaçlar düzenli ve zamanında kullanılmalıdır. 24 saat süreyle tütün ve tütün ürünleri tüketilmemelidir. Sıcak yiyecek ve içeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Operasyon sonrası o bölgeye yüzün dışından soğuk kompres uygulaması, şişliği en aza indirecektir. Düzenli diş hekimi kontrolü erken teşhis sayesinde birçok sıkıntıyı önler. Hastanın operasyon sonrası uygulayacağı bakım da en az doğru cerrahi teknikleri kadar önemlidir.”


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.