DOLAR 16,1050 1.12%
EURO 17,2738 1.35%
ALTIN 961,851,40
BITCOIN 471048-2,31%
Adana
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

20’lik Diş – Dişte Kist – Şiddetli Ağrı
128 okunma

20’lik Diş – Dişte Kist – Şiddetli Ağrı

ABONE OL
13 Aralık 2014 08:46
20’lik Diş – Dişte Kist – Şiddetli Ağrı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

20'lik Diş - Dişte Kist - Şiddetli Ağrı

En Fazla soruna neden Olan 20 yaş dişleri genellikle 17-25 yaşları arasında çıkmaya başlar. Çenede randımanlı alan olmadığı durumlarda gömük Kalan ve şiddetli ağrılara neden Olan 20 yaş dişleriyle İlgili merak edilenleri Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu Dr anlattı.

Onu Zaman tartışma Konusu Olan 20 yaş dişlerinin ağızda bırakılıp bırakılmaması konusunda Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, Doğru pozisyonda çıkması ve Çevre dokulara zarar vermemesi halinde met dişin yerinde kalmasında sakınca olmadığını belirtiyor Bir. Eosen kemiği Ile kaynaşmış ve anormal pozisyonlu Bir dişin ileride fault açacağı sıkıntılar Göz önüne alınarak dişin Röntgen sonrası çekimine karar verilebilir.

20 Yas Disi Hangi Durumlarda Tehlikeli?

Çürük: 20 YAŞ dişinin pozisyonundan dolayı o dişte veya komşu dişte çürük görülebilir.

Dişeti enfeksiyonu: 20 yaş dişinin tam çıkmadığı durumlarda Yemek artıkları ve bakteriler 20 YAŞ dişinin çevresindeki DIŞ etinin altına girerek enfeksiyona neden Olur. Bunun sonucunda ağız Kokusu, Ağrı, yüzde şişme ve ağız açıklığında azalma görülebilir. Enfeksiyon lenfler aracılığı Ile yanak ve Boyun bölgesine yayılabilir.

Olusan ağrısı: 20 YAŞ dişinin komşu dişlere olusan yapmasından dolayı Ağrı olabilir. Bazi vakalarda met basınçtan dolayı dişlerde aşınma Olur.

Ortodonti: Pek Çok İyi Genç Hasta dişlerindeki çapraşıklıkları düzelttirtmek Click ortodontik Tedavi görmektedir. 20 YAŞ dişleri yer darlığı nedeniyle özellikle Ön bölgede diş çapraşıklıklarının artmasına neden Olur.

Protez: Total Protez kullanan hastalarda gömük 20 yaş dişleri, protezde uyumsuzluk, vuruk ve kullanamama problemlerine neden olabilir.

Kist oluşumu: Gömük ya da yari gömük 20 YAŞ dişinin çevresindeki Yumuşak dokuda Kist oluşabilir. Met Kist ve dişin alınması, ileride oluşabilecek Kemik ve komşu diş hasarını önleme açısından önem taşır Büyük. Nadiren de Olsa kistin Içinde tümör gelişebilir veya kistin Asiri büyümesine bağlı olarak çenede spontan kırıklar meydana gelebilir.

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, 20 yaş dişinin Konumu, Sekli ve boyutuna bağlı olarak uygulanacak işlemin zorluk derecesinin değiştiğini söyledi. Çekimden Hiçbiri Hafif Bir şişlik, Ağrı ve kanama olabileceğini belirten Dr Kışlaoğlu “Daha Özel işlemler gerektiren bazi karmaşık çekimler de uygulanabiliyor. Diş hekiminizin alacağı önlemler ve bulunacağı tavsiyeler yan etkileri en az seviyeye indirger. 20 YAŞ dişiyle Sorun yaşayanlar, İleri yaşlarda esneklik azaldığı Click çekim zorlaşır, iyileşme Süreci daha da Uzar”şeklinde konuştu.

Operasyon Sonrası Bakım Önerileri

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, 20 yaş dişinin çekilmesinden Hiçbiri yapılması gerekenleri Söyle sıraladı;

* Yara Yeri kesinlikle kurcalanmamalı.

* Ilk 24 saat İşlem boyunca DIŞ çekilen tarafla çiğneme yapılmamalı.

* Kanamayı artırıp iyileşme sürecini uzattığı Click first 24 saat İşlem under içilmemeli.

* Kan pıhtısının yerinden oynamaması icin Hasta tükürmemeli.

* Kanama Kontrol edilmeli ve Dikiş atılmamışsa steril gazlı bezle tampon yapılmalı.

* Operasyon sonrası bölgeye soguk Bir tampon uygulayarak dolaşım yavaşlatılmalı ve yüzün şişmesi engellenmeli. 20 dakika kisik soguk tampon, 20 dakika kisik ara, Hiçbiri Tekrar 20 dakika kisik soguk tampon şeklindeki periyotlar şeklinde …

* İlk 24 saatten sonra 2 saatte bir ılık Tuzlu suyla Gargara yapılmalı.

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.