21 Aralık Dünya Kooperatif Günü kutlandı

21 Aralık Dünya Kooperatif Günü kutlandı

SS Verim Kadın İnsiyatifi İstihdam, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi üyeleri, 21 Aralık Dünya Kooperatif Günü’nü kahvaltılı programda bir araya gelerek kutladılar.

Kooperatif ürünlerinin sergilendiği standların da yer aldığı programa Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Seyhan Belediye Başkan Yardımcıları Ramazan Doğru, Rukiye Çinkılıç, Seyhan Belediye Meclis Üyesi Duygu Ayça Atikaslan, İŞKAD Başkanı Berman Mantı, KADER Başkanı Elife Müftüoğlu, Üniversiteli Kadınlar Derneği adına Nesrin Göçhan, ESKADER Başkanı Şaziment Demirkıran, Seyhan Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Nejat Altınok ve çok sayıda dernek ve kooperatif üyesi katıldı.
DÜNYADA İLK KOOPERATİF İNGİLTERE’DE KURULDU

SS Verim Kadın İnsiyatifi İstihdam, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi Başkanı Belkıs Yakıcı, dünyada ilk kooperatifin 21 Aralık 1844 yılında İngiltere’de kurulduğunu, bu sebeple 21 Aralık’ın Dünya Kooperatif Günü olarak kutlandığını belirtti.

Ülkemizde ilk kooperatifçiliğin Osmanlı döneminde Memleket Sandıkları ile başladığını hatırlatan Başkan Yakıcı, “Asıl kooperatifçilik hareketi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1931 yılında Türkiye Kooperatifçilik Kurumunu, 1935 yılında Tarım Kredi Kooperatifleri’ni ve Tarım Satış Kooperatifleri’ni kurmasıyla gelişmiştir. İlk olarak Silifke ve köylerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan kooperatifin ortağı Mustafa Kemal Atatürk olmuştur. Ülkemizdeki ilk kadın kooperatifi 1999 yılında kurulurken, Adana’da ise 2008 yılında 7 kadın kooperatifi kurulmuştur. 2009 yılında ise Türkiye’nin ilk kadın kooperatifleri birliği oluşturulmuştur” dedi.

“UNUTULAN MESLEKLERİ YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ”

“Ne yazık ki birer birer kapanan bu kooperatiflerin sadece 2’si devam ediyor” diye sözlerini sürdüren Başkan Belkıs Yakıcı, 2008 yılından beri devam etmeyi başaran SS Verim Kadın İnsiyatifi İstihdam, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi olarak gururlu olduklarını ifade etti. Bu güne kadar Türkiye’deki kadın kooperatifleri ile güç birliği yaparak çalışmalarını yürüttüklerini de belirten Başkan Yakıcı, “Bir çok kadına eğitim verdik. Ürünlerimizi çeşitli festival ve fuarlarda sergiledik. Eğitimlerimiz ve üretimimiz devam etmektedir. Unutulmaya yüz tutmuş meslekleri (doğal elyaflarla oluşan el dokumaları) yaşatmak için çalışmalar yapmaktayız. Çalışmalarımıza destek veren Seyhan Belediye Başkanımız, Sayın Akif Kemal Akay’a ve Büyükşehir Belediye Başkanımız, sayın Zeydan Karalar’a çok teşekkür ederim” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam, 23 Nisan Ulusal Eğemenlik ve Çocuk Bayramını Kutladı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın