DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5653512,20%
Adana
29°

AÇIK

18:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

21. Bölüm – Hz. Hadîce ile evlenmesi

21. Bölüm – Hz. Hadîce ile evlenmesi

ABONE OL
06 Kasım 2014 17:31
21. Bölüm – Hz. Hadîce ile evlenmesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kainatın Efendisi

Hazret-i Hadîce vâlidemiz, Varaka bin Nevfel’den Efendimizin, bu ümmetin peygamberi olacağı müjdesini alınca seygili hanımı olup, hizmetiyle şereflenmeye meyletti. Fakat bu nasıl olacaktı? Kimi aracı yapacaktı?…

Nefise binti Müniyye, bu hâli sezip araya girdi. Bu niyetle Resûl-i ekremin yüksek huzûruna gelerek sordu:

– Yâ Muhammed! seni evlenmeden alıkoyan nedir?

Peygamberimiz cevap verdi:

– Evlenmek için yeterli para elimde mevcut değildir.

– Yâ Muhammed! Eğer iffetli ve şerefli, mal ve cemâl sahibi bir hâtunla evlenmek istersen hizmetine hazırım.

– O hâtun kimdir?

– Hadîce binti Hüveylid’dir

– Peki, bu işe kim vesîle olur? diye sorunca, Nefise,

– Bu işi ben yaparım, deyip huzûrlarından ayrıldı…

Doğruca, Hazret-i Hadîce’ye varıp müjdeyi verdi. Hadîce akrabâsı Amr bin Esed ile Varaka bin Nevfel’i çağırıp durumu anlattı. Ayrıca Resûlullah efendimize haber gönderip belli bir saatte teşrif etmesi için dâvet etti. Ebû Tâlib ve kardeşleri de hazırlıklarını yaptılar ve Peygamber efendimizle birlikte gittiler. Hazret-i Hadîce vâlidemiz, evini donatıp süsledi. Bu günün şükrânesi olarak bütün zinetlerini hizmetçilerine hediye etti. Sonra onları hürriyetlerine kavuşturdu. Resûlullah efendimiz, Hadîce vâlidemizin evini amcaları ile teşrif ettiler.

Ebû Tâlib bir konuşma yaptı:

“Yaradanımıza hamdolsun ki, bizi İbrahim aleyhisselâmın evladından ve İsmail aleyhisselâmın neslinden eyledi. Bizi, Beytullah’ın muhafızı kıldı. İnsanların kıblesi ve âlemlerin tavaf ettiği o mübârek haneyi, her kötülükten koruduğu Harem-i şerîfi bize müyesser eyledi. Kardeşim Abdullah’ın oğlu Muhammed aleyhisselâm öyle bir kimsedir ki, Kureyş’ten her kim ile kıyaslansa üstün gelir. Gerçi malı azdır, lâkin mala itibar olunmaz. Çünkü mal gölge gibidir. Elden ele geçerek gider. Yeğenimin şerefi, üstünlüğü hepinizin mâlûmudur. Şimdi Hadîce binti Huveylid’i helallığa taleb ederim.” dedi.

Varaka bin Nevfel de bir konuşma yaptı.Sonra, Hadîce vâlidemizin amcası Amr bin Esed; “Şâhid olun ki, Hadîce binti Huveylid’i Abdullah bin Muhammed’e hâtunluğa verdim” dedi. Böylece nikâh akdi tamam oldu.

Hazret-i Hadîce vâlidemiz düğünden sonra, bütün varlığını Peygamber efendimize hediye etti ve; “Bu malların hepsi yüce şahsınıza aittir. Ben de sana muhtacım ve minnetin altındayım” dedi.

Hazret-i Hadîce vâlidemiz, evlilik hayatı boyunca, peygamberimiz Muhammed aleyhisselâma daima hizmet edip yardımcısı oldu. Peygamber efendimizin bu evliliği, Hadîce vâlidemizin vefâtına kadar yirmi beş sene sürdü. Bunun on beş senesi bi’setten yani peygamberliği bildirilmeden önce, on senesi bi’setten sonra idi.

Peygamberimiz Muhammed aleyhisselâm, ilk hanımı hazret-i Hadîce hayatta iken başkası ile hiç evlenmedi. İkisi erkek, dördü kız olmak üzere altı çocuğu oldu. Bunlar; Kâsım, Zeynep, Rukayye, Ümmü Gülsüm, Fâtıma ve Abdullah’tır.

Erkek çocukları çok küçük yaşlarda vefat etti. En küçük kızı hazret-i Fâtıma’dan başka bütün kızları Resulullahtan önce vefât ettiler. Fâtıma vâlidemiz de Peygamber efendimizden altı ay sonra vefât etti. Hazret-i Ali ile evlenmişti. Sevgili peygamberimiz Muhammed aleyhisselâmın soyu, hazret-i Fâtıma’nın evlâdları ile devam etti.

Yarın: “Hacer-ül-Esved”in yeri

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.