DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

68 okunma

ABONE OL
20 Eylül 2014 07:23
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Gül ve Yeni Süreç

2013 yılına girilir girilmez, hükümet Terörist başı Öcalan’ın üzerindeki ‘bebek katili’ sıfatını düşürüp onunla pazarlığa oturdu, ”terörü durdurma adına” denilen yeni süreç başlamış oldu. Başlayınca ne oldu? Hükümetin yandaşı gazeteler ve gazeteciler, öyle bir mutluluk gelecek havası yaydılar ki ülkeye, muhaliflerini bile bu havayla cezbedip konuşamaz hale getirdiler. MHP Lideri’nin hafiften bir dayılanması oldu, o kadar.

Kulaklar, Cumhurun Başkanı Abdullah Güle çevrik idi. Yeni süreç denen bu gelişmeye Gül, nasıl bir yorum getirirdi acaba? Ülke insanlarını merakta bırakmadı Cumhurbaşkanı Gül. Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in kendisini ziyaretiyle süreci nasıl gördüğünü basına duyurdu.

Cumhurbaşkanı Gül, ”Herkes aklını başına alması gerekir” buyuruyor okuduğumuz haberde. Demek ki herkesin aklı başının dışında imiş. Ama, bir karış mı bir metre mi o belli değil. O ‘herkes’ denenler Gül’ün tavsiyesine uyup akıllarını başlarına almak istediklerinde, akıllarını bir karış ile bir metre mesafede tutanlar arasında farklılık oluşturacaklardır. Ya akılları başlara almak istemeyenler diretirseler ne olacak? Herhalde bu durum, acıların dinmesini, kanın durmasını istemeyenler olduğu gerçeğini ortaya çıkaracaktır. Herkes kategorisine sokulan bu tiplerden ne hayır umuluyor ki Cumhurbaşkanı Gül,”Üzerlerine düşeni yapmaları gerekir” uyarısında bulunuyor? Bunlar, tam otuz yıl üzerlerine düşeni yapmışlar zaten. Kırma-dökme-yakma-öldürme olaylarını ya organize etmişler ya da beş paralık menfaatleri hesabına teröre sebep olmuşlar. Eğer, Cumhurbaşkanı Gül’ün ”acılar dinsin, kan dursun”temennisi gerçek olacaksa, kana ve acıya sebep olanların menfaatlenme hevesinden vazgeçmeleri gerekir.

Cumhurbaşkanı Gül, terörün, Türkiye’nin birliğine, bütünlüğüne ve geleceğine en büyük tehdit olduğunu, bununla mücadelenin birinci öncelik olması gerektiğini belirtmiş. İyi de etmiş. On yıldır ülkenin yönetiminde bulunan AKP’liler böyle bilmiyorlardı demek ki! Her yıl, evlatların öldüğü, anaların ağladığı hengamda Meclisi kapatıp üç ay sürecek tatile çıkıyorlardı. Tatilden dönünce de, terörü nasıl durdursak diye konuşuyorlardı.

Şimdi, yani, hükümetin on yıl sonra başlattığı yeni süreçte, tehdit önleme biçimini de anlatabilirdi Cumhurbaşkanı Gül. Bunu anlatmaktan kaçınmış. Sadece, ”bütün yöntemlerin denenebileceğini” tavsiye buyurmuş. ( http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=48146 ) Ne diyeyim?.. Bütün yöntemleri denemeye başlasın öyleyse hükümet ve yandaşları. Mesela yöntemlerden biri, terörist başı denen kişinin ayağına gidip elini-eteğini öpmek olabilir mi? Hani AKP Lideri Erdoğan’la arası kaynaştırılmaya çalışılan Hoca efendi Pensilvanya’dan öyle fetva duyurmuş ya!.. Olabilir denirse de, fetvayı uygulamaya ilk kimin koyacağı önemli. Aklına her yöntemin uygulanması fikri gelenlerden biri bunu denemiş olsa, birileri muziplik olsun diye ‘yetmez’ uyarısı yapabilir. İşte o zaman eyvah ki eyvah!.. Ülkeye huzur geldi diye sevinilir belki ama, şeref-haysiyet-itibar ne tarafta kaldı diye soruluverir. -i.f.bayav@hotmail.com-

 

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 12 Ocak 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.