DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 321816-0,93%
Adana
30°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

3 Mayıs Türkçülük Günü
42 okunma

3 Mayıs Türkçülük Günü

ABONE OL
18 Ocak 2015 10:46
3 Mayıs Türkçülük Günü
0

BEĞENDİM

ABONE OL
  1. Dünya Savaşı yılları, Sovyetler Birliğinin dünya üzerinde ağırlığını hissettirmesi, Marksist-Leninist düşünceyi yayma arzusu  ve onların sıcak denizlere inme hayali ülkemiz yöneticileri üzerinde de oyunlar oynanmasına vesile olmuştu. Ayrıca ülkemizde   Sovyet düşünceye sıcak bakan kişilerin de  olduğu bir dönemdi.

 

Dönemin başbakanının Türkçü söylemlerine rağmen  Milli Eğitim Bakanının atamalarda Sovyet düşünce yanlısı kişilere öncelik ve ağırlık vermesi Türkçü aydınların dikkatinden kaçmamıştı. Bu konuda çeşitli dergilerde yazılar yazan Nihal Atsız zamanın başbakanına hitaben yazılarda kaleme alır. Bu yazılarında açıkça zamanın Milli Eğitim Bakanını ve önemli noktalara getirdikleri Marksist düşünceye mensup atanmışların  isimlerini de zikreder. Bu yazılar Türkçüler üzerinde büyük etki yapar. Bu yazılarından dolayı Nihal Atsız hakkında dava açılır.

 

Tarihte 3 Mayıs Olayları adıyla anılan olaylar Nihal Atsız’ın, hakkında açılan dava için Ankara’ya geldiği sırada başlamıştır. Bu tarihte gençlik komünizm aleyhine bir gösteri düzenler ve beraberinde Nihal Atsız’a sevgilerini belirtirler. Mahkeme salonuna giremeyen gençler Ulus Meydanı’na doğru yürüyüşe geçmişler, burada İstiklâl Marşı söylemiş ve komünizm aleyhinde sloganlar atmışlardır, 3 Mayıs’ta bir araya gelen ve gösteriler yapan gençler birer birer tespit edilip toplanır ve tutuklanırlar.

 

3 Mayıs’ın ilk yıldönümü 1945 senesinde o sıralarda Tophane’deki Askerî Cezaevinde tutuklu bulunan bir grup Türkçü tarafından örtüsüz bir masa etrafında yapılan bir toplantı ile anılmış, 1954 yılında Nihal Atsız’ın isteği ile Türkçülük Günü olarak kutlanmış ve böylece her yıl 3 Mayıs Türk milliyetçilerinin bir geleneği Türkçülük Günü olarak kutlanmaktadır.

Ey Türk Milleti, insanlık seni tarih sahnesine çıktığın günden bu yana yiğitliğinle, mertliğinle, baş eğmezliğinle, vatanseverliğinle, adaletinle tanıdı.

Sen ki çağ kapayıp çağ açan, Hz. Peygamberin övdüğü yüce bir milletsin.

İnsanlık senden öğrendi adaleti, merhameti, İslam’ı ve insanlığı.

Türk Milletinin tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir.

Meziyetlerin saymakla bitmez.

Askerlikte, adalet anlayışında, namus anlayışında, güven duyulmada, doğruluk ve dürüstlükte, ahde vefa da, tevazuda, nezakette, iyilik severlikte, vakarda, üslupta, aile bağında, çevrecilikte, sağlık ve temizlikte, cömertlikte tüm milletlere örnek olmuş bir milletin mensubusun.

“Ne Mutlu Türküm Diyene”’ sözünün sorgulandığı, tabelalardan ve belgelerden Türkiye Cumhuriyeti “T.C.” nin kaldırılmaya çalışıldığı bu dönemde çok daha fazla anlam kazanan, tüm Türk coğrafyasında coşkuyla kutlanması gereken bir gündür bu gün. 3 Mayıs Türk kimliğine sahip çıkan herkesin yeniden doğuş günüdür. Sağcısıyla, solcusuyla “Ne Mutlu Türküm Diyene” diyebilenlerin günüdür bu gün.

Merhum Nihal Atsız’ın şu dizeleri ile bitirelim sözlerimizi; başka söze ne hacet var.

Türk duygusu her Türkçüye en tatlı kımızdır;

Türk ülküsü candan da aziz bayrağımızdır.

Bayrak ki onun gölgesi Bozkurtları toplar;

Bayrak ki bütün kaybedilen yurtları toplar.

Nerden geliyor? Tanrıkut’un ordularından!
Lakin bize bir beyt okuyor kutlu yarından:

Darbeyle gönüllerde yatan ülkü silinmez!
Atsız yere düşmekle bu bayrak yere inmez!…


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.