392 milyar dolar sıcak para kaçtı

392 milyar dolar sıcak para kaçtı

ING verilerine göre, içinde Türkiye’nin de bulunduğu 15 büyük gelişen ülkede 2014’in ikinci yarısında toplam 392.4 milyar dolar net sermaye çıkışı oldu

2008-2009 finans krizinden başlayarak altı yıl boyunca gelişen ekonomilere akan küresel sermaye, bu ülkelerin birçoğundan çıkarak geldiği yere yani gelişmiş piyasalara dönüyor.
2008-2009 finans krizinden başlayarak altı yıl boyunca gelişen ekonomilere akan küresel sermaye bu ülkelerin birçoğundan çıkarak geldiği yere yani gelişmiş piyasalara dönüyor. ING bankasının derlediği verilere göre, geçen yılın ikinci yarısında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu on beş gelişen ülke krizden beri görülen en büyük sermaye çıkışını yaşadı.

Büyük çözülme süreci
ING verilerine göre, 15 büyük gelişen ülkede 2014’in ikinci yarısında toplam 392.4 milyar dolar net sermaye çıkışı oldu. Çıkışın sebepleri arasında yatırımcıların ABD para politikasının sıkılaştırılması beklentisiyle tedirginliğinin artması, düşük emtia fiyatlarının gelişen ülkelerde gayri safi yurtiçi hasılalarını aşağı çekmesi bulunuyor. ING verilerine göre, 15 büyük gelişen ülkede 2014’in ikinci yarısında toplam 392.4 milyar dolar net sermaye çıkışı oldu. 2008-2009 krizinde üç çeyrekte gerçekleşen toplam sermaye çıkışı ise 545.9 milyar dolardı.  Financial Times’ta yayınlanan incelemeye göre ekonomik ve siyasal sıkıntılar yalnızca Çin, Brezilya, Rusya gibi dünyanın en büyük gelişen ülkelerinde değil, sahra altı ülkeleri gibi daha küçük piyasalarda da artıyor. Analistler bu eğilimin, daha önce görülmemiş boyutlara ulaşan gelişen ülke borç piyasalarında “büyük çözülme” adını verdikleri bir sürece işaret ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın