4 gün önceden seçim sonuçlarını açıklayan Milliyet özür diledi

4 gün önceden seçim sonuçlarını açıklayan Milliyet özür diledi

Büyük bir skandala imza atarak henüz gerçekleşmeyen 24 Haziran’daki seçim sonuçlarını sitesinde yayınlayan Milliyet, okuyucularından özür diledi.

Milliyet gazetesi, Anadolu Ajansı’nın (AA) seçim yapılmadan paylaştığı ve ardından test yayını olduğunu açıkladığı seçim sonuçlarını kendi sitesinden paylaştı.

Gelişmenin ardından sosyal medya hesabından biz özür mesajı paylaşan Milliyet bu mesajını, yalnızca birkaç dakika içinde sildi.

Ardından gazete, konuyu açıkladıkları bir haber metni bağlantısı ile özür mesajını yeniden paylaştı.
Milliyet’in internet sitesinde yer alan özür mesajında şu ifadeler yer aldı:

“Milliyet.com.tr geliştirme çalışmaları sırasında Anadolu Ajansı’nın yaptığı test yayının datalarının yer aldığı test seçim sayfası mobil ana sayfada teknik bir hata sonucu yayına verilmiştir.

Okuyucularımızdan özür dileriz.”

NE OLMUŞTU?

Anket şirketleri çalışmalarına hız kazandırırken TVNET’te seçimlere 4 gün kala yayınlanan ‘Akıl Odası’ adlı programa test yayını karıştı. Ekrana yansıyan görüntülerde görülen ‘seçim sonucu’na göre mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 53, Muharrem İnce yüzde 26, Meral Akşener yüzde 12, Selahattin Demirtaş yüzde 7 olarak göründü. Kanaldan AA’nın test yayını için deneme yapıldığı açıklaması geldi.

Anadolu Ajansı tarafından yapılan duyuruda, yaklaşan seçimler öncesinde sadece medya kuruluşlarına gönderilen test yayınlarının kamuoyuna ‘Gerçek seçim sonucu’ şeklinde yansıtılmasının, gerçekle örtüşmeyen bir algı çalışması olduğu görüşü savunularak, “Önceki gün yapılan ve medya kuruluşlarına gönderilen test yayınında da son seçimin sonuçları baz alınmış olup, seçime katılmamış olan partiler ve adaylar için rasgele oy dağılımları yapılmıştır. Ayrıca temsili oy dağılımlarının buna göre yapılacağı da önceden medya kuruluşlarına bildirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Takdir Yüce Türk Adaletinindir..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın