DOLAR 18,6443 0.02%
EURO 19,4227 -0.04%
ALTIN 1.051,02-0,01
BITCOIN 306453-0,28%
Adana
16°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

5 Soruda metabolik Sendrom Testi

5 Soruda metabolik Sendrom Testi

ABONE OL
12 Kasım 2022 15:31
5 Soruda metabolik Sendrom Testi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mükemmel oruç sadece bedene değil tüm organlara tutturulan oruçtur. Bunun anlamı oruç tutarken tüm organların dinlendirilerek sıhhat bulmasını sağlamaktır. Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz insanları da yeni bir sağlık sorununun tehdidi altına girdi:metabolik Sendrom.

İnsanoğlunu tehdit eden sinsice yakamıza yapışan ve çoğu insanın farkında olmadığımetabolik sendrom kısa sürede ciddi rakamsal boyutlara ulaştı. Yapılan araştırmalar özellikle kent insanının % 33,82’sinin bu hastalığa yakalandığını gösteriyor. Türkiye genelinde ise bu hastalığa yakalanma sıklığı erkeklerde % 28,8 kadınlarda % 41,1 olduğuna işaret ediliyor.

Beslenme kalitesi ve hastalıklar

Temel nedenler arasında yine beslenme bozukluklarının karşımıza çıktığımetabolik sendrom insanın kalp, şeker, obezite ve felç gibi hastalıklara yakalanma olasılığını artıran bir sorun. Beslenme kalitesinin düşüklüğü, hazır gıdaların ağırlıklı tercih edilmesi, öğün atlanması, stres, hareketsizlik faktörlerimetabolik sendroma zemim hazırlayan durumlar. İşin ürkütücü yanı pek çok kişininmetabolik sendroma sahip olduğunu bilmiyor olması. Bu da hastalığın kesin belirtiler vermemesinden kaynaklanan bir durum. Aslında oldukça tehlikeli olarak sınıflandırılacakmetabolik sendrom, sonucu ölüme varabilen hastalıkları gizlice yanında getiriyor.

Zayıfım demeyin belki de şişmansınız

Sürekli yemenize rağmen hiç kilo almıyorsunuz. Pilavın yanında ekmek, kebabın yanında tatlı yerken çevrenizdekiler size imrenerek bakıyor. Gece yemekleri sizi etkilemiyor, hala incecik hala inceciksiniz. Peki gerçekten zayıf olduğunuza emin misiniz?

Gizli şişmanlar

Aynada bedeninizin zayıf hattaformda olduğunu görüyor olabilirsiniz. Ama en az siz de vücut yağlarını basen, bel, göbek bölgelerinde taşıyanlar kadar tehdit altında olabilirsiniz. Zayıf vücut hatlarına sahip olmasına rağmen özellikle böbrek ve karaciğer gibi iç organlarının etrafında yüksek oranda yağ biriken insanlar bu yağların kana karışmasıyla birlikte kalp ve damar hastalıkları ve bu nedene bağlı pek çok hastalığa yakalanabilmektedir. Hareketsiz bir yaşama sahip olan, masa başı işi yapan, spor yapmayan tüm bunlara rağmen yese de kilo almayan insanlarınmetabolik sendrom riski altında olabileceğini hatırlatmak gerekiyor.

İç organlarda durum

Bu kategori kadar diyet yaparak inceldiğini düşünenlere de bir hatırlatma yapmakta fayda var; zayıflamış olmak iç organların etrafındaki yağların eridiği anlamına gelmez. Beslenme ve yaşam kaliteniz pek çok hastalığa tedbir almak kadar kuşkusuz modern çağın yeni getirisimetabolik sendromla mücadelede önemli bir unsurdur.

metabolik sendromlular ve Ramazan

Oruç tutanmetabolik sendromlu hastalarda diyabet belirginse diyabete yönelik beslenme programına uymaları, hipertansiyon içinse iftarla birlikte tam tahıl ürünleri, şekeri az meyve, sebze ve glisemik indeksi düşük olması sebebiyle kurubaklagilleri tercih etmeleri gerekmektedir.

Yüksek yaşam kalitesi için

Burada bir kez daha ”Mükemmel oruç sadece vücuda değil tüm organlara tutturulan oruçtur” sözünün altını çizerek içinde bulunduğumuz ramazan ayında sağlıklı bir beslenme çizelgesi ile organlarınızı dinlendirip geç olmadan yüksek yaşam kalitesine adım atabileceğinizi hatırlatmakta yarar var.
5 sorudametabolik sendrom testi

1) Son yıllarda bel çevresinde genişlemeniz var mı?

Erkekler bel çevreniz 102 santimin üzerinde mi?

Bayanlar bel çevreniz :88 cm’in üzerinde mi?

2) HDL kolesterolünüz;

Erkekler: 40gr/dl den az mı?

Bayanlar: 50mg/dl den az mı?

3) Kan trigliseridleriniz 150 mg/dl ve üzerinde mi?

4) Açlık kan şekeri 110mg/dl üzerinde mi?

5) Kan basıncınız (tansiyonunuz) 130/85 ve üstünde mi?

3 veya daha fazla soruya yanıtınız evetse durumunuzmetabolik sendrom olarak tanımlanmaktadır.

Karın bölgesindeki yağlanmaya dikkat

metabolik sendrom tedavisinde mevcut bozuklukların ayrı ayrı ele alınarak tedavisi gerekir. Yani hipertansiyon kontrol altına alınmalı, lipid seviyesindeki anormallikler düzeltilmeli, karın yağları azaltılmalıdır. Hastalığın tedavisinde diyet egzersiz ve bazı ilaç grupları tedavisi kullanılmaktadır.

Karın yağlarının eritilmesinde PLANER ŞOK tedavisi

Karın bölgesinde biriken yağlar vücudun en zor eriyen yağlarıdır. Bu yağların eritilmesinde bazı özel uygulamalar etkili olabilmektedir. Bunlardan biri olan planer şok tedavisi, su ve mıknatıs yardımıyla üretilen kısa süreli ve yüksek akustik dalgaları yağ dokusunun çok derinlerine yayarak parçalıyor. Planer şok tedavisinin yüksek atılım gücü nanosaniyelerle ölçülebiliyor.Bu şok dalgalar uygulama alanındaki sürecini başlatıyor. Geçirgenliği artırarak yağları yakan enzimlerin aktivitesini artırıyor.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.