500 Binden fazla işsiz öğretmenin geleceğe umutla bakabilmesi için bir projeniz var mıdır?

500 Binden fazla işsiz öğretmenin geleceğe umutla bakabilmesi için bir projeniz var mıdır?

Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “ataması yapılmayan öğretmenlerin ek atama talebine verdiği cevapta “Hiçbir dönemde alınmadığı kadar aldık. 20 bin aldık, yeterli. Hiç açık yok, tam aksine fazlalık var.” şeklindeki yer verdiği ifadeleri üzerine konuyla ilgili cevaplandırılması gereken soruları MEB’e sorduğunu, kanaatlerimi ifade ettiğini belirtti.

Koncuk, Sayıştay’ın raporuna göre, öğretmen açığı 138 bin 393 oldu. Buna rağmen MEB’in, 2016’dan bu yana hiçbir yıl 50 binin üzerinde atama gerçekleşmediğine dikkat çekti.  “İktidar tarafından öğretmen ihtiyacı olmadığı tam aksine fazlalık olduğu söylenmesine rağmen, kadrolu öğretmen yerine neden 70 bin ücretli öğretmen çalıştırılmaktanız.” dedi.

Vakıflara proje kapsamında kaynak aktarmak yerine; norm kadroya göre 100 binin üzerindeki öğretmen açığının kapatılması için öğretmen atama sayıları neden arttırmıyorsunuz?

“Ücretli öğretmen görevlendirmek hem ucuza öğretmen çalıştırmak olduğu için bir sömürü hem de ataması yapılmayan 500 bin öğretmen için bir umutsuzluktur. Ücretli öğretmen görevlendirmesinden ne zaman vazgeçmeyi düşünüyorsunuz? Bakanlık olarak, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi için bir çalışma yapılacak mıdır?”

Koncuk, son olarak; Emekliliği özendirecek tedbirleri almak, emekli olanların yerine yeni atama yapabilmek istihdam yaratmanın bir başka yoludur. 3600 ek gösterge, emekli tazminat oranlarının artırılması emekliliği özendirecektir. Bu doğrultuda bir çalışmanın ivedi olduğunu belirterek açıklamalarını tamamladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ‘Gemi batmak üzere’ demişti! Görevden alındı
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN