DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5653512,20%
Adana
29°

AÇIK

18:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Kozan’ın Yaylaları ve Yayla Kültürü

Kozan’ın Yaylaları ve Yayla Kültürü

ABONE OL
14 Kasım 2020 18:29
Kozan’ın Yaylaları ve Yayla Kültürü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaz mevsiminde ve en sıcak aylarda insan ve hayvanların yaylaya gitmeleri, orada ekonomik faaliyetlerde bulunmaları “Yaylacılık” olarak adlandırılır. Yaz aylarında çeşitli neden ve amaçla yaylalara çıkan ailelere ise “Yaylacı” adı verilir. Yaylalar, geçici kır yerleşme şekillerden birisidir.

kozan-baraji_1

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde olduğu gibi Kozan’da da yaylacılık amacıyla yaylalara göçme hareketi, genellikle “dikey ritmik hareketler” şeklinde olmaktadır. İlçedeki yaylalar, orman sınırının üzerindeki çayırlık yerlerde ve orman içindeki ağaçsız alanlarda görülmektedir.

DSCN0449

Kozan’da, yaz aylarının sıcak geçmesi sebebi ile halkın bir kısmı ilçeye yakın civarlarda bulunan yaylalara göçerler. Buralarda halkın geniş bağları (üzüm bağı, incir bağı, zeytin bağı) vardır. Yazın çok sıcak olan ilçede halkın bir kısmı, akşam üstü Toros dağlarının yamaçlarındaki yaylalara çıkmakta, sabah işine geri dönmektedir.
File Name :DSCN0124.JPG File Size :329.5KB(337366Bytes) Date Taken :2002/08/23 09:30:42 Image Size :1024 x 768 Resolution :300 x 300 dpi Number of Bits :8bit/channel Protection Attribute :Off Hide Attribute :Off Camera ID :N/A Camera :E885 Quality Mode :FINE Metering Mode :Matrix Exposure Mode :Programmed Auto Speed Light :No Focal Length :8 mm Shutter Speed :1/499second Aperture :F2.8 Exposure Compensation :0 EV White Balance :Auto Lens :Built-in Flash Sync Mode :Red Eye Reduction Exposure Difference :N/A Flexible Program :N/A Sensitivity :Auto Sharpening :Auto Image Type :Color Color Mode :N/A Hue Adjustment :N/A Saturation Control :Normal Tone Compensation :Auto Latitude(GPS) :N/A Longitude(GPS) :N/A Altitude(GPS) :N/A

Sıcaklığın etkisi azaldıktan sonra Eylül-Ekim aylarında halk tekrar ilçeye döner. Kozan halkının genellikle yazın göç ettiği yöredeki önemli yaylalar şunlardır; ‘Soğukpınar, Menteşe, Düzağaç, Çataloluk, Çatma, Akçalıuşağı, Horzum, Göller, Kuytucak, Eskimantaş, Savruk, Akkaya, İnderesi ve Koçcağız’…

göller yaylası

Kozan’ın ova köylüleri de umumiyetle yaz aylarında hayvanları ile beraber yaylaya giderler. Kozan’da, yaylalara giden ailelerin bir kısmı da, hayvan otlatma ve onların sütleri ile yünlerini değerlendirme gibi çeşitli ekonomik faaliyetlerde bulunmaktadır.

Yayla_evleri_1
Yaylalar, son zamanlarda, hayvan otlatma ve onların sütlerini, yünlerini değerlendirme dışında, başka amaçlarla da kullanılmaktadır. Kıyıların kirlenmesi ve buralarda tatilin oldukça pahalı olmasından dolayı yaylalar, giderek dinlenme-tatil amaçlı olarak değerlendirilmeye başlanmıştır.

inderesi yaylası

1329421939_yayla_evleri

Yayla_evleri_7

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.