A.D.D. Kozan Şubesi Basın Açıklaması

A.D.D. Kozan Şubesi Basın Açıklaması

Atatürkçü Düşünce Derneği Kozan Şube Başkanı Av. Zihni Çubukçu’nun 2.İnönü Zaferi’nin 94.Yılı Nedeniyle Basın Açıklaması

“SİZ ORADA YALNIZ DÜŞMANI DEĞİL,MİLLETİN TERS DÖNMÜŞ TALİHİNİ DE YENDİNİZ.”

10 Ocak 1921 tarihinde Batı Cephesi Komutanı Albay İsmet bey komutasındaki Türk Ordusu düşmanı yenip 1.İNÖNÜ ZAFERİNİ kazandıktan sonra Londra Konferansı düzenlenir. Bundan sonuç alınamaz. Bunun üzerine İhtilaf Devletleri ve İngilizler Yunanlıları destekleyerek SEVR ANTLAŞMASINI zorla TBMM kabul ettirmeye kalkar ve 10 Mart 1921 tarihinde İngiliz Başkanı Türklere karşı saldırmaya geçmekte serbest olduklarını bildirir.

Düşman bir taraftan kesin olarak Türk Ordusu’nu yenmek 4-5 gün içinde Eskişehir’e ve 1 ayda da Ankara’yı ele geçirmek arzusundadır. Yunan Ordusu, Bursa ve Uşak Cephesinden saldırıya başlar. Sapanca, Adapazarı ve Söğüt’ü işgal edilir. 27 Mart’ta İnönü mevziilerine taarruza başladı ve Afyon işgal edildi. 28 Martta Kanlı sırt ve Metris tepe Yunanlılar tarafından işgal edildi. Cephedeki askerin az olması nedeniyle ANKARADA’Kİ Meclis Muhafız Taburu cepheye yollanır.

IMG_0988

Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa, İNÖNÜ Mevziilerinin savunulmasında geri adım atılmamasına izin vermiyor ve emrindeki birliklere “BÜTÜN KUMANDANLARADAN, SUBAYLAR VE ERLERDEN MEVZİİLERİNİ KESİN SURETTE MUHAFAZA ETMEKLERİNİ VE EMİRSİZ BİR ADIM DAHİ GERİYE GİTMEMELERİNİ VE MEVZİİLERDE MEYDANA GELEN DALGALANMALARI DERHAL KARŞI TAARRUZLA DÜZELTMEYE ÇALIŞMALARINI İSTERİM” emri ile zafer kazanmadaki kararlılığını gösteriyordu.

31 Mart günü Türk Ordusu’nun düşmana yaptığı karşı taarruzda ile Yunan ordusunu yenerken 1 Nisanda ise tamamen yenilgiye uğratmıştır ve 2.İNÖNÜ ZAFERİ kazanılmıştır. İsmet paşa, Mustafa kemal Paşaya 1 Nisanda şöyle bir telgraf çeker. ”Saat 18.30’da Metris tepe’den gördüğüm durum Yunan ordusu düzensiz olarak geri çekiliyor, yakında takip ediliyor. BOZHÜYÜK yanıyor. Düşman binlerce ölüsü ile doldurduğu savaş meydanını silahlarımızla terk etmiştir.” Mustafa Kemal paşa aynı gün şu telgrafla cevap veriyor.”İnönü savaş Meydanı’nda Metris tepe’de Batı Cephesi Komutanı ve Genel Kurmay başkanı İsmet Paşa’ya; Bütün dünya tarihinde sizin İNÖNÜ MEYDAN Muharebesinde üzerimize yüklendiğimiz görev kadar ağır bir görev yüklenmiş komutanlar pek azdır….. SİZ ORADA YALNIZ DÜŞMANI DEĞİL,MİLLETİN MAKUS TALİHİNİ DE YENDİNİZ…… adınızı tarihin şeref abidelerine yazan ve bütün millete, size sonsuz bir minnet ve şükran duygusu uyandıran büyük gaza ve zaferinizi tebrik ederim ”BMM Başkanı Mustafa Kemal. Yenilen Yunan askerleri geri çekilirken şehir,kasaba ve köyleri yakmışlar kadın,çocuk,yaşlı erkek demeden gaddarca katletmişlerdir. 1.ci ve 2.ci İNÖNÜ ZAFERİ Anadolu Savunmasında atılmış önemli bir adımdır.

Türk Ordusu’na ve Meclise güven artmış ve bundan sonraki Sakarya ve 30 Ağustos Zaferlerinin yolu açılmıştır. Büyük Türk Milleti’nin 2.İnönü Zaferini kutlar,Ulusal Kurtuluş Savaşının şehit ve gazilerini,kahramanlarını ,silah arkadaşlarını en içten saygı ve rahmetle anarım.

30.3.2015
ADD Kozan Şube Başkanı
Av. Zihni Çubukçu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın