A sınıfı beyaz eşyaya ÖTV indirimi geliyor

A sınıfı beyaz eşyaya ÖTV indirimi geliyor

Enerji verimliliği yüksek A plus ürünlerden daha az vergi alınacak.

Buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, klima ve bulaşık makinelerinde % 6.7’lik ÖTV, 1-1.5 puan düşürülecek.

Enerji tüketimini aşağı çekmek için tasarruflu beyaz eşya ürünlerine vergi avantajı getiriliyor.  Tasarruflu ürünlere bir süre önce destek olunacağı sözünün ardından, ekonomi yönetimi vergi indirimi için çalışma başlattı. Akıllı buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, klima ve bulaşık makinesi gibi eşyalarda vergi indirimine gidilecek. ÖTV indirimi; enerji verimliliği yüksek A plus ürünlerde uygulanacak.

Oran kesin değil

Televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi kahverengi eşyalar indirime dâhil edilmeyecek. Beyaz eşyadan alınan yüzde 6.7’lik ÖTV, verimlilik sınıfına göre 1-1.5 puan indirilecek.

Enerji verimliliği yüksek ürünler teşvik edilirken, finansman modelleri de geliştiriliyor. Sanayi Bakanlığı da indirimin enerji verimliliğinde farklılık sağlayıp sağlamayacağı konusunda bir çalışma yürüttü. Maliye enerji verimliliğine göre değerlendirmede bulunarak, indirim oranını netleştirecek.  Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Genel Sekreteri Öykü Korkmaz, ÖTV indiriminin satışları arttıracağını söyledi. Geçen yıl Türkiye’deki beyaz eşya satışının yüzde 2 azaldığına dikkat çeken Öykü Korkmaz, “Bu yıl ilk üç ayda cirolar yüzde 7 arttı. Geçen yıl 22.5 milyon adet beyaz eşya üretildi. Bunun yüzde 75’i ihraç edildi. Geri kalan ise iç piyasada satıldı. İndirimle bu yılı artıda kapatabiliriz” dedi.

Yatırımcıya destek

Öte yandan, yönetim, ayrıca yatırımcının önünü açmak için emlâk vergisi desteği için de çalışmalara hız verdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca yürütülen çalışma doğrultusunda organize sanayi bölgelerinde emlâk vergisine üst sınır getirilecek. Serbest bölgeler de bu istisnadan yararlanabilecek. Böylece belediyeler, yatırımcıdan kafasına göre vergi talep edemeyecek.

 

Çok az  enerji harcıyorlar

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği, enerji verimli ürünleri almak isteyen vatandaşa destek verilmesi gerektiğini istiyor. Dernek Başkanı Özcan Aydilek’e göre, 1995 yılına kadar üretilen C tipi buzdolapları 80 watt’lık bir ampul kadar, A+++ tipi ise 15 watt’lık gece lambası kadar elektrik sarf ediyor. Ülkemizdeki buzdolaplarının A+++ enerji verimli modelleri ile değiştirilmesi durumunda, bir yılda Keban Barajı’nın iki yıllık üretimi olan 22 milyar kilowatt saat elektrik enerjisi tasarrufu

sağlanabilecek. Özcan Aydilek, en önemli derdimizin enerji olduğunu belirterek, “Ülkemizde üretilen elektrik enerjisinin % 24’ü evlerde tüketiliyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN