ABD den Kürtleri silahlandırmama vaadi

ABD den Kürtleri silahlandırmama vaadi

ABD’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Steve Warren, “Halihazırda PYD birliklerine silah ve mühimmat sağlamıyoruz. Attığımız silah ve mühimmat Suriye’nin Arap güçlerine gönderilmişti. Şu anki duruma göre, gelecekteki teslimatlar da Araplara, Suriye muhalefetinin denenmiş üyelerine yapılacak” açıklamasını yaptı.

Sputnik’in haberine göre sözcü Warren, Suriye muhalefetine hangi silahların verileceğine dair henüz karar alınmadığını da sözlerine ekledi.

Warren, Türkiye’nin endişeleri hakkında bilgi sahibi olduklarını söyledi ve ABD’nin bu endişeleri gidermek için gereken adımları atma sözünü verdi.

Mühimmat PYD’nin elinde

ABD, daha önce uçaklarla Suriye’de 50 ton mühimmat indirmiş, bu mühimmatın bir kısmı PYD’nin eline geçmişti.Amerika’nın bölgeye gönderdiği silahlara ilişkin bilgi veren PYD Eş Başkanı Salih Müslim, kendilerinin kontrolünde olan bölgeye 50 ton silah bırakıldığını doğrulamıştı. Müslim, “Bize ve müttefik olduğumuz gruplara 50 ton silah gönderildi. Bu daha başlangıç, silahların devamı da gelecek” ifadelerini kullanmıştı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MEB duyurdu! 3 gün uzaktan eğitime ara veriliyor
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın