ABD, Suriye’de kontrol ettiği hava sahasını Türkiye’ye kapattı

ABD, Suriye’de kontrol ettiği hava sahasını Türkiye’ye kapattı

ABD’de yayın yapan CNN televizyonunun Amerikan Dışişlerini izleyen gazetecisi Jennifer Hansler, Amerikalı yetkililere dayandırarak paylaştığı tweette, ABD’nin kontrol etmekte olduğu hava sahasını Türkiye’ye kapattığını duyurdu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğsundaki PKK terör örgütü PYD-YPG’yi temizlemek için planladığı sınır ötesi operasyonun başlaması beklenirken, ABD’den beklenmedik bir tavır geldi. Amerikalı gazeteciler, ABD’nin bölgede hava sahasını Türkiye’ye kapattığını duyurdu. Bu bilginin ardından Pentagon da açıklama yaparak hava sahasının kapatıldığını doğruladı.

Hansler, ABD’li bir yetkiliye dayandırdığı haberinde yetkilinin ‘yakın gelecekte de açmaya niyetimiz yok’ dediğini belirtti.

RUSYA HAVA SAHASINI AÇMIŞTI

Askeri uzmanlar Türkiye’nin yapmayı planladığı sınır ötesi operasyonda kara birliklerine hava desteğinin sağlanmasının hayati bir önem taşıdığı yorumunu yapıyorlar. Türkiye’nin Suriye’nin kuzey batısında daha önce yaptığı Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonlarında, o bölgeyi kontrol eden Rusya, hava sahasını operasyonlar sırasında TSK’ya açmıştı.
PENTAGON DA DOĞRULADI

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye, Suriye’de görev emrinden çıkarıldı. Gözlem ve keşif bilgileri de verilmeyecek. Türkiye’nin bölgede koordinasyonsuz uçması imkansız hale geliyor” ifadeleri kullanıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN