HAYIRLI BAYRAMLAR
Okurlarımızın Ramazan Bayramlarını kutluyor, hayırlara vesile olmasını diliyoruz...

Adalet Bakanı’na ‘Ev hapsi verilen’ genci soran Özdiş: Kardelen’in eğitim hakkı gasp ediliyor

Adalet Bakanı’na ‘Ev hapsi verilen’ genci soran Özdiş: Kardelen’in eğitim hakkı gasp ediliyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a yazılı soru önergesi veren CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, 18 yaşındaki Kardelen Arıtman’a verilen ev hapsi nedeniyle eğitim hakkının gasp edildiğini belirtti

ANKARA /TBMM – Sosyal medyadan Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği savıyla ev hapsi verilen Kardelen Arıtman’ın eğitiminden geri kalmasını Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili İbrahim Özdiş TBMM’ye taşıdı.

Aldığı ceza nedeniyle bir gencin hayatının kararma aşamasına geldiğini belirten CHP Adana Milletvekili Özdiş, konu hakkında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle yazılı önerge verdi. Kardelen Arıtman’ın söz konusu paylaşımı yaptığında 15 yaşlarında olmasına rağmen verilen ceza ile adeta eğitim hakkının gasp edildiğini ifade eden Özdiş, “ Birkaç yıl önce yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla başına bunlar gelen Kardelen Arıtman, şu an ev hapsinde bulunduğundan okuluna devam edememektedir. Bir gencin hayatının bundan sonraki tüm bölümünü etkileyecek bu uygulamadan vazgeçilmelidir” dedi.

BAKAN BOZDAĞ’A SORULAR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş verdiği önergede şu soruları yöneltti.

1-)Gözaltına alınma sebebi olan paylaşımı yaptığı tarihte Kardelen 18 yaşın altındadır. Buna rağmen mahkeme ev hapsi kararını vermiştir. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

2-)Dönem sonu sınavları yaklaşan Kardelen, sınavlarına katılamayıp okulunu mu uzatacaktır? Bu gibi durumlarda Bakanlığınızın uygulaması nasıldır?

3-)Önergenin yanıtlandığı tarih baz alınarak geçen 10 yıla bakıldığında Türkiye genelinde bu ve bunun gibi suçlamalarla gözaltına alınıp, haklarında ev hapsi veya diğer adli kontrol şartlarını uygulama kararı verilen kaç kişi olmuştur? Bu kişilerden kaç tanesi 18 yaşın altındadır?

4-)15-16 yaşındaki gençlerin çeşitli suçlamalarla gözaltına alındığı, tutuklandığı veya adli kontrolle serbest bırakıldığı bir ülkede tarafsız ve bağımsız yargı olduğuna gerçekten inanıyor musunuz?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın