Adalet ve Zulm Nedir Herkes Bilmeli

Adalet ve Zulm Nedir Herkes Bilmeli

Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın, katıldığı forumda adaletten ve zulümden bahsetmiş. Hangi sebeple bahsetmiş, verilen haberdeki cümlelerine bakıp anlayalım:

Cümlesi: ”Adaletin olmadığı siyasî ve sosyal düzende insanın izzet ve şerefinin korunması, insan onuruna yakışır bir hayat düzeninin inşâ ve idame ettirilmesi mümkün değildir”

Bizim içinde bulunduğumuz siyasi ve sosyal toplumu mu ima ediyor acaba Müsteşar Yardımcısı? Amblemine ‘adalet’ kelimesini ekleyen parti başbakanlığa sahip olunca adaletle zulmü birbirinden ayırt edemez oldu. Görüldü ki, adaletin tam tersine oluşan icraat, insanlarda, gerçekten, izzet ve şeref bırakmıyor. Suç işleyeni delil olduğu halde suçlamaktan kaçınma, delil olmadığı halde insanları suçlama, ‘adalet’ logolu partinin başbakanlığı döneminde görülüyor.

Cümlesi: ”Adaletli olmak, insana, evrene ve yaratıcıya olan hakkını teslim etmektir”.

Öyleyse o hakları önce başbakanlık teslim etmelidir. Toplum örnek alıp taklit eder. Ama önce ‘hak’ denen şeyin ne olduğunun bilinmesi şart.

Başbakanlık mensuplarının hakkın ne olduğunu en iyi şekilde anlayan olmaları beklenmez mi?

Cümlesi: ”Adaletin zıddı olan zulüm ise, yerli yerinde olması gereken her şeyin altüst olması. Hakkın gasp edilmesi varlık düzeninin ifsada uğraması sebebidir”. Bkz:
http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=43371

Başbakanlık Müsteşarı İbrahim Kalın’ın adalet ve zulüm hakkında böyle bir cümle kurması, onun, ezberinde kalmışları dışa vurduğunun işaretidir. Aslında adalet hakkında da zulüm hakkında da bilgisi yok Müsteşar’ın.

Adaletin zıddı zulümdür elbette. Ama zulüm, yerli yerinde olan her şeyin altüst olması değildir. Her şeyin altüst olması adaletsiz icranın neticesidir. Yani, topluma verilmiş hakkın veya hakların ihlal edilmesi, ya da hak olmayan şeylerin ‘hak’ diye diretilmesi, yönetimde olanların ise hak unsuruna önem vermemesi, zulmün bizzat kendisidir. Küçük veya büyük zulümler birike birike sabır taşıracak raddeye gelir. Uygun ortam oluşup infilak ettiğinde, her şeyin olmasa bile çok şeyin altüst olduğu görülür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  PANDEMİ OLMUŞUZ!

Son söz: Adaletten laf olsun diye bahsedilirse kıymeti yok.

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 14 Ekim 2012 tarihinde yayınlanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın