ADAM, ADAM GİBİ ADAM OLACAK!

ADAM, ADAM GİBİ ADAM OLACAK!

Buradan herkesin bilmesi gereken bir husus var ki önce kendisini terazinin bir kefesine koyup tartıp sıkletine bakacak sonra da boyunun kaç santim olduğunu bilecek. Fiillerini ve söylemlerini ona göre seçecek haddini bilecek kafasını kaldırıp şöyle sağa sola bakacak bir de dönüp geldiği yere yöne bakacak. Sonra elini kafasın arasına alıp az da olsa güzel bir düşünecek beraber çıktığı yol arkadaşlarına sahip çıkacak. Komutan olacak kılçık atmayacak dürüst mert olacak. Delikanlı yiğit er olacak. Adam gibi adam olacak.

Böyle yapmayanlar veya bu çizgiye özen göstermeyenler rezil kepaze madara olup yok olup gidecekler. Çünkü en büyük kılçığı kendi yiyecek. Ağaç dalıyla gürler, hiç hayatınız boyunca dalsız yapraksız bir ağaç gördünüz mü? Hayır zannetmiyorum çünkü yok böyle bir şey. Sonra ne olur bayrak direği gibi yapayalnız meydanda kalacak. Bırakın yanınızda bir arkadaşı olmayan dalınıza kuş bile konmayacak. Adınız anılmayacak nesebinizden gelenler dahi bedduayla anılacak.

O kirli leke en az iki üç kuşak üzerinizden çıkmayacak aldığınız nefesten, yediğiniz lokmadan, giydiğiniz elbiseden lezzet alamadığınız gibi yastığınız diken olacak. Cennet bahçeleri gibi bahçelerde dolaşsanız dahi ayakkabının ayağınızı sıktığı gibi her şey sizi sıkacak. Kimseler yüzünüze bakmayacak. Eyvah diyeceksiniz ama iş işten geçecek. Geçici o parlak devriniz kapanacak, kapkara bir sayfa açılacak, aydınlık yüzü görmeyeceksiniz. Bu dünyanızda ahiret aleminiz bir yağlı kemik yüzünden mahvolacaksınız.Bir Allah dostu büyük alimlerden Mehmet Zahit Kotku hazretleri der ki Senin iftarın mal ve nesep ise bende iftar ederim ilim edeple der. Allah bizleri doğru yoldan hak edilmeden gelen kazançtan vefadan gönül dostlarımızdan ve haktan hakkaniyetten ayırmasın düşüncesiyle Kalemimin mürekkebinden ne çıkarsa ikramına şükreder boyun bükerim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Neml Suresi 65: 'Gayb' Nedir? Allah'tan Başkası Bilemez mi?

Beni izlemeye devam edin sizlere daha söyleyeceklerim var.

FARUK OLUK
haberacil.net Genel Yayın Yönetmeni

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın