Adana Tarım Fuarı Açıldı

Adana Tarım Fuarı Açıldı

Tüyap Adana Fuarcılık A.Ş. tarafından hazırlanan Tarım Fuarı, dokuzuncu kez kapılarını ziyaretçilere açtı.

Birçok kurumun destek verdiği organizasyonda Tarım Hayvancılık Tavukçuluk, Süt Endüstrisi, Sera-Bahçe ile Seracılık Bahçecilik Fidancılık Tohumculuk Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarları da gerçekleştiriliyor.

Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Türk Tarım ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) Yönetim Kurulu Üyesi Halil Uğur, gayri safi tarım hasılası seviyesinde Avrupa’da 1., dünyada 6. sırada yer alan Türkiye’de tarım arazilerinin giderek küçüldüğünü söyledi. Ülke tarımında son yıllarda görülen verim ve kalite artışının en önemli nedeninin çiftçinin makine parkını yenilemesi olduğunu dikkat çeken Uğur, “Çiftçinin tarımsal mekanizasyon araçlarını temin etmesine katkısı olan ‘kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi kapsamında makine ekipman alımlarının desteklenmesi programı’ sektör paydaşlarının görüşleri dikkate alınmadan ve yerine alternatif bir program da getirilmeden 2015 yılı itibariyle sona erdirilmiştir.” dedi.

Yeni hükümet ve meclisten beklentilerinin tarımsal mekanizasyona yönelik verilen desteklerin başta çiftçi örgütleri olmak üzere tüm paydaşların görüşü alınarak yeniden ele alınmasını isteyen Halil Uğur, verilen desteklerin hedefine ulaşmasının ortak beklentileri olduğunu kaydetti. Üretimin yüzde 35’nin mekanizasyon ve buna bağlı girdilerden oluştuğunu ifade eden Uğur, “Mekanizasyon girdisi, verimlilikten ziyade günü kurtarma endişesiyle ön planda tutulduğu için maalesef göz ardı edilebilmektedir. Araçların eski teknolojiye sahip olmaları ürün verimini son derece düşürmektedir. Mekanizasyona gerekli kaynağın aktarılmaması ürün kalitesini düşürmekte, tarlaya fazla gübre atılmakta. Bitkiye fazla ilaç atılması, egzoz emisyonu gibi insan, çevre ve canlılar için çok olumsuz sonuçlar doğurmakta.” diye konuştu.

Tarım makinaları imalat sektörünün sadece iç pazarda değil; dünya pazarlarında da söz sahibi olmaya başladığını anlatan Uğur, sektörün 2014’te yaklaşık 800 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini aktardı. Uğur, şöyle devam etti: “2014 yılı sonu itibariye ihracatımızın ithalatımızı karşılama oranı yüzde 113 olup, ihracat değer artışımız bir önceki yıla göre yüzde 21 olmuştur. 8 yıl önce tarım makinaları ithalatımızın sadece yarısını ihracatla karşılanabildiğini, dış ticaretin 250 milyon USD açık veriyordu. Türkiye makine ihracatında 22 alt sektör arasında sektörümüz 6. sırada yer almaktadır.” İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Söğüt, Adana’da 2014’de 317 milyon TL. tarımsal destek verildiğini dile getirdi. Kırsal kalkınma ekonomik yatırımları projeleri kapsamında 110 milyon TL. Olan yatırımların 49.2 milyon TL’sinin hibe olarak verildiğini açıklayan Söğüt, ülke genelinde ise 13 bin 308 projenin Bakanlık tarafından gerçekleştiğini vurguladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ADANA KOZAN'DA SAĞANAK, SU BASKINLARINA NEDEN OLDU

Tüyap Adana Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Adana Tarım Fuarı’nın bu konuda ülkenin en önemli üç fuarından birisi olduğunu ileri sürdü. Ersözlü, “Geçen yıla göre fuar katılımında yüzde 13 büyümeyle fuarlarımızı açıyoruz. Beş gün boyunca tarım sektöründe tüm bakışları Adana’ya çevireceğiz. Özellikle üretici ve ihracatçı firmalarımızın buradan bağlantılar yapacağına inanıyoruz. 223 firma ve firma temsilciliğinin de katılımı ile hazırlanan 175 bin civarında ziyaretçi bekliyoruz.” şeklinde konuştu.Yeni hükümet ve meclisten beklentilerinin tarımsal mekanizasyona yönelik verilen desteklerin başta çiftçi örgütleri olmak üzere tüm paydaşların görüşü alınarak yeniden ele alınmasını isteyen Halil Uğur, verilen desteklerin hedefine ulaşmasının ortak beklentileri olduğunu kaydetti.

Üretimin yüzde 35’nin mekanizasyon ve buna bağlı girdilerden oluştuğunu ifade eden Uğur, “Mekanizasyon girdisi, verimlilikten ziyade günü kurtarma endişesiyle ön planda tutulduğu için maalesef göz ardı edilebilmektedir. Araçların eski teknolojiye sahip olmaları ürün verimini son derece düşürmektedir. Mekanizayona gerekli kaynağın aktarılmaması ürün kalitesini düşürmekte, tarlaya fazla gübre atılmakta. Bitkiye fazla ilaç atılması, egzoz emisyonu gibi insan, çevre ve canlılar için çok olumsuz sonuçlar doğurmakta.” diye konuştu. Tarım makinaları imalat sektörünün sadece iç pazarda değil; dünya pazarlarında da söz sahibi olmaya başladığını anlatan Uğur, sektörün 2014’te yaklaşık 800 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini aktardı.

Uğur, şöyle devam etti: “2014 yılı sonu itibariye ihracatımızın ithalatımızı karşılama oranı yüzde 113 olup, ihracat değer artışımız bir önceki yıla göre yüzde 21 olmuştur. 8 yıl önce tarım makinaları ithalatımızın sadece yarısını ihracatla karşılanabildiğini, dış ticaretin 250 milyon USD açık veriyordu. Türkiye makine ihracatında 22 alt sektör arasında sektörümüz 6. sırada yer almaktadır.” İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Söğüt, Adana’da 2014’de 317 milyon TL. tarımsal destek verildiğini dile getirdi. Kırsal kalkınma ekonomik yatırımları projeleri kapsamında 110 milyon TL. Olan yatırımların 49.2 milyon TL.’sinin hibe olarak verildiğini açıklayan Söğüt, ülke genelinde ise 13 bin 308 projenin Bakanlık tarafından gerçekleştiğini vurguladı. Tüyap Adana Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Adana Tarım Fuarı’nın bu konuda ülkenin en önemli üç fuarından birisi olduğunu ileri sürdü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Elektronikçi esnafından muafiyet çağrısı

Ersözlü, “Geçen yıla göre fuar katılımında yüzde 13 büyümeyle fuarlarımızı açıyoruz. Beş gün boyunca tarım sektöründe tüm bakışları Adana’ya çevireceğiz. Özellikle üretici ve ihracatçı firmalarımızın buradan bağlantılar yapacağına inanıyoruz. 223 firma ve firma temsilciliğinin de katılımı ile hazırlanan 175 bin civarında ziyaretçi bekliyoruz.” şeklinde konuştu.Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Çukurova denildiğinde akla tarımın geldiğini hatırlattı.

Borsa’nın depolama ve elektronik alım-satım tesisleri inşatının önümüzdeki yıl hizmete gireceğine işaret eden Bilgiç, şu anda 6 milyar TL düzeyinde olan işlem hacminin önümüzdeki yıllarda dört-beş katına çıkartılacağını sözlerine ekledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise Adana’nın büyüme ivmesini artırması gerektiğinin altını çizdi. Sözlü, “Bir kara toblo ülkemize yakışmaz. Elbette büyüme azmiyle önümüzün engelsiz, dikensiz olmasını arzu ederiz, her sektörde. Adana’nın büyüme potansiyelini taşıdığını biliyoruz. Fuar kentin ve ülke ekonomisine büyük katkı yapacaktır.” ifadelerini kullandı.

Vali Mustafa Büyük de tarım sektörünün ülke ve Adana için önemli olduğunu hatırlattı. Konuşmaların ardından katılımcılar fuarın açılış kurdelasını kesip, standları ziyaret etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın