DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Adanalı Edebiyatçılar Pandemi Döneminde Bile Sanatın Ve Edebiyatın Peşini Bırakmadı
503 okunma

Adanalı Edebiyatçılar Pandemi Döneminde Bile Sanatın Ve Edebiyatın Peşini Bırakmadı

ABONE OL
16 Mayıs 2021 19:24
Adanalı Edebiyatçılar Pandemi Döneminde Bile Sanatın Ve Edebiyatın Peşini Bırakmadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Çukurova’nın Öykü Aklanı”

Çukurova Adana Öykü Günleri başladı. 7 Mayıs 2021 – 16 Mayıs 2021 arası her gün iki öykü paylaşılacak.

On günde yirmi öykü paylaşılmış olacak. Yazarların öyküleri profesyonel seslendirmenler okudu. Youtube kanalında yayınlanmaya başlayan öyküler ilk günden dinleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.

Öyküler ve bu etkinlik için “Geçmişin ‘Arkası Yarın’ tiyatro seslendirmesi tadında olduğunu söylediler.7 Mayıs Cuma Günü öyküsünü Yazar A. İbrahim’in yazdığı, seslendirmesini Yazar Fahri İşlek’in yaptığı ‘Eski Battaniyeler’ ve seslendirmesini Emrah Yılmaz’ın yaptığı öyküsünü Yazar Ayça Öztorun’un yazdığı ‘Ülkemin Halleri’ Youtube’da yayına girdi. 16 Mayıs’a kadar sürecek olan öykü günlerinde çok değerli yazarların öyküleri seslendirilmeye devam edecek. Youtube, Instagram, Facebook’ta yayınlanacak. Eğitimci Yazar Turan Altuntaş’ın oğlu Yazar ve Tiyatro emekçisi Kubilay Altuntaş, Çukurova Adana Öykü Günleri hakkında detaylı bilgi verdi.

Yazar Kubilay Altuntaş; “Çukurovalı yirmi öykücünün öykülerini seslendirme projemiz tamamlandı. Bu proje; okuyucularını bekleyen kitaplardaki yirmi öykünün, okuyucusuyla buluşturulmasıdır. Öykü’nün yazınsal türler içinde yeri önemli ancak okuyucu katındaki bilinirliği romana, şiire ve dramatik metinlere göre ne yazık ki oldukça gerilerde. Öykü farkındalığına bir nebze de olsa katkı sağlamak amacıyla özverili ve paylaşımcı bir grupla bu proje yapıldı. Birlikteliğimizin verdiği güç ve heyecanın etkisiyle ortaya bu güzel çalışma çıktı. Tüm emeklerin sonunda öykülere can verildiği ortak bir üretim oldu. Yaklaşık iki aydır devam eden bu çalışmada, sanatçı ve sanat dostu otuz altı kişilik bir ekip görev aldı ve Pandemi nedeniyle, bir araya gel(e)meden bu üretim gerçekleşti. Seslendirmeler, genel olarak doğal ortamlarda, kişilerin kendi çabası ile oldu. Birkaç öykü hariç stüdyo, özel ses kayıt mikrofonu veya bilgisayar programları kullanılmadı. Öykülerin paylaşımı; “Çukurova Öykü Günleri” başlığında, 7 – 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında, her gün iki öykü şeklinde olacaktır. Önce Youtube daha sonra Facebook, Instagram gibi sosyal medya ayrıca radyo kanalları üzerinden yapılacaktır. Projemiz, tecimsel bir kaygıya dayanmadığı, tamamen samimi ve dostane bir yaklaşımla gerçekleştiğinden, bizim için daha da değerlendi. Kentimizde ilk defa yapıldığını düşünüyoruz ve bu küçük adımın çok daha iyisini yapacaklara yol gösterici olmasını diliyoruz.” dedi.

ÖYKÜCÜLER, ÖYKÜLER, SESLENDİRMENLER VE ÖYKÜ SAATLERİ İSİM VE TARİHLERE GÖRE AÇIKLANDI.

Öykü Yazan

(Son Türküsü) Bekir Dağsever

(Politikacı) Turan Altuntaş (Yaşamıyor)

(Ziftin Peki) Kubilay Altuntaş

(Kilim) Göksu

(Yeşilevler Portakalı) Mehmet Taşar

(Ergen Yaşar’ın Ölümü) Ali Ozanemre

(Kalan) İlkay Tuna

(Denize Varınca) Ali F. Bilir

(Eski Battaniyeler) A. İbrahim

(Güllü) Mehmet Emin Yeniçeri

(Anılar Kaç Para) Sadık Arslan

(Stres) Baran Arslan

(Kasket) Alişer Avcı

(Gözlerimizin Isırdığı Adam) Zafer Doruk

(Kefil)Fahri İşlek

(Adı Cortlak, Asıl Adı Mehmet) Hasan Hüseyin Gündüzalp (Yaşamıyor)

(Ülkemin Halleri) Ayça Öztorun

(Koşan Nehir) Mehmet Demirel Babacanoğlu

(Şehriban) Gıyasi Aydemir

(Aceleciler) Cemile Cereb

……………………………………………………………………………………………

Öykücü: 20 kişi

Seslendirenler: 25 kişi

Müzik: 11 kişi

Paylaşımlar alanları: Öncelikle Youtube. Daha sonra da Facebook, Instagram vb. alanlarda. Radyolar vb. de olabilir.

Paylaşım tarihleri: 7 Mayıs 2021 – 16 Mayıs 2021 arası her gün iki öykü paylaşılacak. On günde yirmi öykü paylaşılmış olacak.

Paylaşım saatleri: 16.00 ve 19.00 saatlerinde


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.