DOLAR 15,4792 0.61%
EURO 16,1193 0.67%
ALTIN 901,680,27
BITCOIN 4681573,12%
Adana
22°

HAFİF YAĞMUR

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Adana’nın yeni stadyumunun adı ‘5 Ocak Atatürk Stadyumu’ olsun!

Adana’nın yeni stadyumunun adı ‘5 Ocak Atatürk Stadyumu’ olsun!

ABONE OL
06 Mayıs 2016 14:22
Adana’nın yeni stadyumunun adı ‘5 Ocak Atatürk Stadyumu’ olsun!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kozan Halk Haber Gazetesi imtiyaz sahibi Derya Deniz tarafından www.change.org imza sitesinde başlatılan ve KozanBilgi.Net’in de desteklemiş olduğu Adana’nın yeni stadyumunun adı “5 OCAK ATATÜRK STADYUMU OLSUN” imza kampanyasına CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer’de yayınladığı bir açıklamayla destek verdi.

Konu ile ilgili Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer’in açıklaması:

arena koza degil

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana’nın yeni stadına ‘5 Ocak Atatürk Stadyumu’ isminin yakışacağını söyledi.

Adana’da halen profesyonel ligdeki maçların oynandığı 5 Ocak Stadyumu adının bir kentin kurtuluş tarihini yansıtması bakımından son derece önemli olduğunu ifade eden Tümer, “Yeni yapılacak stadyuma da ulusun tarihi gerçekliğini gözler önüne serecek bir isim verilmelidir. Türkiye’nin her tarafına ‘Arena’ yakıştırmasıyla farklı isimler vermenin bir mantığı yok. Ayrıca özentiden öteye gitmeyen isimlerle hareket etmek Türkiye Cumhuriyeti tarihini bir anlamda hiçe saymakla eş değerdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş fikrinin filizlendiği Adana’nın kurtuluş tarihi dururken ya da ulusun birlik ve bütünlüğünü sağlayan, Kurtuluş Mücadelesi’ni başlatarak ve sonrasında ulusun kurtuluşunda başlıca rolü oynayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ismi varken başka isimlere başvurmak çok yanlış. Atatürk, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada kabul görmüşken başka isimler aramanın mantığını anlamıyorum” dedi.

Bu konuyu daha önce de düşündüğünü ve kendisinin hafızasında ‘5 Ocak Atatürk Stadyumu’ isminin belirdiğini dile getiren Tümer, “Ulus bütünlüğünü, kurtuluşu ve kuruluşu çağrıştırması bakımından en uygun ismin ‘5 Ocak Atatürk Stadyumu’ olacağını düşünüyorum. 5 Ocak ve Atatürk, Türk ulusunun bağımsızlığına olan inancını yansıtır. Ayrıca Atatürk, bir kesimin lideri değil tüm Türkiye’nin bağrına bastığı değerdir. Bu bilinçle hareket etmek herkesin görevi olmalıdır” diye konuştu.

Zülfikar İnönü Tümer, Adana’daki stadyum dışında Türkiye’nin farklı illerindeki stadyumlara ‘Arena’ tanımlamasıyla farklı isimler konulmasını da eleştirdi. Atatürk’ün yakın arkadaşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü adının İstanbul’daki stadyumdan silinmesinin kabul edilmemesi gerektiğini ifade eden Tümer, “Tarihi değerlerimize, vatanı için canını hiçe saymış, cephelerde savaşmış, ulusun birliğini ve bütünlüğü için gözünü kırpmadan her türlü tehlikeye karşı direnmiş büyüklerimize saygılı olmak zorundayız. Bu yönüyle İstanbul’daki ‘İnönü Stadyumu’nun adının değiştirilmesini de yakışıksız buluyorum” ifadelerini kullandı.

Oy kullanmak ve sonuçları görmek için TIKLAYINIZ!


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.