ADD Basın açıklaması: SEVR NEDİR?

ADD Basın açıklaması: SEVR NEDİR?

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ KOZAN ŞUBA BAŞKANI AV.ZİHİN ÇUBUKÇU’NUN SEVR SÖZLEŞMESİ NEDENİYLE BASIN AÇIKLAMASI

SEVR NEDİR?

SEVR SÖZLEŞMESİ TÜRK MİLLETİNE VE TÜRK DEVLETİNE TARİHTEN SİLME SÖZLEŞMESİDİR.

Osmanlı İmparatorluğu sadrazamı Damat Ferit Paşa hükümeti ile işgalci devletle tarafından 10 Ağustos 1920 de imzalanan bir anlaşmadır.Bu anlaşmaya göre Osmanlı İmparatorluğu parçalanıyor ve TÜRK MİLLETİ kendi vatanında esir alınıyordu.

Bu antlaşmaya göre;Ege de,İzmir ve yöresi,doğu Trakya,Yunanistan’a,Muğla,Antalya,Konya dolayları İtalyanlara,Adana,Mersin,Maraş ve Urfa dolayları Fransızlara,Musul’u ve Kerkük yöresi,İngilizlere bırakılacak Doğu Beyazıt,Van,Muş ve Erzincan’ı içine alan bir Ermenistan devleti kurulacak,Güneydoğu Anadolu da özerk Kürdistan devleti kurulacak İstanbul’da padişah oturacak,ancak İngiltere,İtalya ve Fransa tarafında kontrol altında bulunacak,gerek görülür ise elinden alınacak.

TÜRKLERE BIRAKILAN YER İSE ANKARA,KASTAMONU DAHİL 15 VİLAYETİN KAPSADIĞI KÜÇÜK BİR ALAN OLACAKTIR.

Sevr anlaşmasına göre 50 bin kişilik asayişi sağlamak için asker bırakacak diğer tüm askerler terhis edilecek,işgal devletleri gerek görürler ise askerimizi de müdahale edecek,komutanı onların kontrolünde olacaktır.

ASKERLİK MECBURİ VATAN GÖREVİ OLMAKTAN ÇIKARILACAK,GÖNÜLLÜ ASKERLİK OLACAK.

Devletin,iktisadı,mali ve idari işleri İngiliz-Fransız ve İtalyan devletlerinin temsilcilerinden kurulu bir KOMİSYONA BIRAKILACAK.Osmanlı devletinin gelir ve giderlerini bu devletler düzenleyecek,yani açık ve net bir şekilde görüldüğü gibi Osmanlı devleti işgalci devletlerin SÖMÜRGESİ olacak.

Ağır şartları içeren Sevr anlaşmasının Osmanlı hükümetince imzalanması,Anadolu da ATATÜRK’ÜN ÖNDERLİĞİNDE MİLLİ MÜCADELE AZMİNİ KUVVETLENDİRMİŞTİR.

TÜRK MİLLETİ İSTANBUL HÜKÜMETİNDEN VE PADİŞAHTAN ÜMÜDİNİ TAMAMEN KESMİŞTİR.MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN BAŞKANLIĞINDA 19 AĞUSTOS 1920 DE TOPLANAN BÜYÜK MİLLET MECLİSİ SEVR ANLAŞMASINI İMZALAYAN VE BUNU ONA ONAYLAYANLARI VATANA İHANET ETMEKLE SUÇLAYARAK VATANSIZ SAYILMALARINA KARAR VERMİŞTİR.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MEB duyurdu! 3 gün uzaktan eğitime ara veriliyor

AYNI ZAMANDA BÜYÜK MİLLET MECLİSİ HÜKÜMETİ BU ANLAŞMA İLE KENDİSİNİ HİÇ BİR ZAMAN BAĞLI GÖRMEDİĞİNİ İLAN ETMİŞTİR.
ATATÜRK’ÜN ÖNDERLİĞİNDE ÖRGÜTLENEN BÜYÜK TÜRK MİLLETİ ULUSAL KURTULUŞ SAVAŞINI BAŞLATMIŞ 1.VE 2.İNÖNÜ ZAFERİ SAKARYA VE 30 AĞUSTOS ZAFERİNİ KAZANMIŞ 9 EYLÜL 1922 DE DÜŞMANI İZMİR DE DENİZE DÖKMÜŞTÜR.BÜYÜK TÜRK MİLLETİNİ VATANINI İŞGALDEN KURTRMIŞ VE BAĞIMZILIĞINI KAZANMIŞTIR.

24 Temmuz 1923 de imzalanan LOZAN SÖZLEŞMESİ İLE SEVR SÖZLEŞMESİ YIRTILIP ATILMIŞTIR.

Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti Atatürk ve silah arkadaşları tarafından kurulmuştur.Mustafa Kemal Atatürk bize özgür ve bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti bırakmıştır.Günümüzde ise Amerika ve Avrupa birliği tekrar SEVR’İ HORTLATMAYA ÇALIŞMAKTADIR.GAFLET İÇİNDE OLAN SÖZDE AYDINLARIN,YAZARLARIN,YENİ MANDACILARIN ÇABALARI VE BAZI İŞBİRLİKÇİ YÖNETİCİLERİN ÇABALARI İLE BÜYÜK ORTA DOĞU PROJESİ DAYATILMAKTADIR.

Şunu asla unutmayalım ki,içinde bulunduğumuz koşullar ne olursa olsun,Türk Milleti şanlı tarihinden aldığı özgüven ve güç ile her türlü engeli aşma azim ve iradesine sahiptir.

ATATÜRK DEVRİM VE İLKELERİ BİZİM YOL GÖSTERİCİMİZİDİR.DEVLETİMİZİN KURUCUSU ATATÜRK’ÜN SÖYLEMİ İLE “GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN,GELECEĞİNE YÖN VEREMEZ.TARİHİNE SAHİP ÇIKMAYAN,MİLLETLER YOK OLMAYA MAHKUMDUR.”9.8.2018

ADD Kozan Şube Başkanı

Av. Zihni ÇUBUKÇU

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın