AFAD Gaziköy’de Doğal Mekanları Görüntüledi

AFAD Gaziköy’de Doğal Mekanları Görüntüledi

Kısa adı AFAD olan “Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği” ilçemiz Kozan’a bağlı Gaziköy Beldesi (Mahallesi) ne gezi düzenleyerek fotoğraf çekimi yaptılar.
23 Ocak 1979 yılında Adana’da sanata duyarlı ve sanat dünyasında uğraş veren, on arkadaşın bir araya gelerek kurdukları ve günümüzde büyük bir üye gurubu olan AFAD bir fotoğraf sanat derneğidir..
Gaziköy’de kaldıkları süre içerisinde doğal mekânlar ve ilginç resim alanları arayan dernek üyeleri. Gaziköylülerle de sohbet ederek onları görüntülediler.
KozanBilgi.Net’in Gaziköy’deki yayın merkezini de ziyaret eden AFAD üyeleri KozanBilgi.Net Genel Yayın Yönetmeni Türkeş Manga ile görüştükten sonra KozanBilgi.Net objektiflerine birlik ve beraberlik mesajı verdiler.

DSCF2619

KISACA AFAD

Dernek ilk etkinliklerine, kurucular arasında yer alan Mehmet Baltacı’nın, Adana’nın Sular semtinde bulunan “Stüdyo 75” adlı tanıtım fotoğrafları atölyesinde başladı. Hafta sonları bu dar mekânda üst üste slayt gösterilerini izler, geceleri sabahlara kadar karanlık odada fotoğraf baskısı yaparlardı. Ancak üç beş kişinin sığabileceği stüdyo, küçük bir yerdi ama hayaller büyüktü. İşte o hayaller, 27 yıl süreyle yüzlerce fotoğraf sanatçısını bu ülkeye kazandırdı.

DSCF2621
Dernek Merkezi “Stüdyo 75” den sonra Reşatbey semtine, iki yıl sonra eski garajlar karşısına ve daha sonrada Merkez Camii karşısındaki Büyükşehir Belediyesine ait Konservatuar binasına taşındı. Dört yılda bu mekânda kaldıktan sonra, Adanalı Devlet Adamı Kasım Gülek’in adına, ailesinin oluşturduğu “Kasım Gülek Fotoğraf Sanat Galerisi” inde etkinliklerini sürdürmektedir.
Dolu, dolu geçen çeyrek yüzyıl süre içinde, Adana’nın ve hatta ülkenin tanıtımına üyeleri ile katkılarda bulunan Afad, 1995 yılında 13 fotoğraf sevdalısını elim bir trafik kazasında kaybetti. Eski dernek başkanlarınızdan Özgen Özgenal’in içinde bulunduğu bu 13 arkadaşlarının anısını, Altınkoza etkinlikleri kapsamında “13 Kare Fotoğraf Festivali“ ile yaşatmaktadır. Uzun süredir federasyonlaşma çabasını sürdüren Afad “Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu”nun kurucuları arasında yer aldı. 1990 yılından beri “Altın Kamera” adlı fotoğraf yarışmasını başarıyla sürdürmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  3 Mayıs Türkçüler Günü

Yılda yaklaşık yüz kişiye fotoğraf eğitimi veren Afad, her hafta sonu yaptığı sergi ve gösterileri ile sanatseverlerin seçkin mekânı olmayı sürdürmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın