DOLAR 13,38140.55%
EURO 15,27721.19%
ALTIN 768,811,00
BITCOIN 7619960,11%
Adana
13°

AÇIK

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar

ABONE OL
23 Ekim 2021 20:53
Afyonkarahisar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege bölgesinde bulunan bir ilimiz. Afyon, ulaşım ve doğal yapı açısından Ege ve Akdeniz bölgeleri arasında bir geçiş ilidir. Yüz ölçümü 14 230 km2, nüfusu 812 416 (2000), il plâka kodu 03’tür. İlçeleri; Merkez, Başmakçı, Bayat, Bolvadin, Çay, Çobanlar, Dazkırı, Emirdağ, Evciler, Hocalar, İhsaniye, İscehisar, Kızöleren, Sandıklı, Sincanlı, Sultandağı ve Şuhut’tur.

İl topraklarının yarıya yakın bir bölümü dağlarla kaplıdır. Başlıca dağları; Emirdağ, Sandıklı ve Sultan dağlarıdır. Afyon, bu dağlar arasına sıkışmış yaylalar üzerinde kurulmuştur. Irmaklarla yarılmış vadilerde birçok ova bulunur. En önemli ovaları Dinar, Dombayova, Sandıklı, Küçük ve Büyük Sincanlı, Şuhut ve Afyon Ovaları’dır. Bunları sulayan en önemli akarsuları, Kûfi Çayı’yla Akarçay’dır. İl sınırları içinde üç göl bulunur: Eber, Akşehir ve Acı Göl.

İklimi Ege bölgesinin ikliminden çok İç Anadolu bölgesininkine benzer. Kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar sıcak ve kuraktır. Bu iklim koşullarından dolayı bitki örtüsü daha çok bozkırı andırır. Dağların batıya bakan bölümlerinde ormanlık alanlar vardır.

Afyon’un ekonomisi temel olarak tarım ve hayvancılığa dayanır. İlde en çok yetiştirilen ürünler buğday ve arpadır. Bu tahılları daha çok il halkı tüketir. İlin başlıca tarımsal ürünü haşhaştır. Türkiye’nin haşhaş ihtiyacının yarısını Afyon sağlar. İlâç yapımında kullanılan haşhaşın tohumlarından yağ, küspesinden de hayvan yemi elde edilir.

Hayvancılık alanında en çok koyun yetiştirilir. Ayrıca son yıllarda tiftik keçisi yetiştiriciliği de önem kazanmıştır. Türkiye’nin her yanına bağlanan kara ve demir yolları Afyon’da kesişir. Buna karşın sanayii gelişmemiştir. En büyük sanayi kuruluşları şeker ve çimento fabrikalarıdır. Bu fabrikaların dışında, demir yolu yapımında kullanılan maddeleri üreten, ilâç sanayii için afyon işleyen, hayvan yemi üreten ve göllerden toplanan saz ve kamışların işlendiği fabrikalar bulunur.

Afyon’un hemen hemen her yerinde şifalı sular ve kaplıcalar vardır. Özellikle Gazlıgöl ve Sandıklı kaplıcaları çok sayıda yerli turist çeker. Burada Kızılay’ın ürettiği maden suyu, bütün yurtta satılır.

Tarih boyunca önemli bir yerleşim yeri olan Afyon Büyük Taarruz’un başladığı yerdir. Kurtuluş Savaşı’nın son ve kesin çarpışmaları bu ilde olmuştur.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet