Ağaç Hatmi – Hibiscus Syriacus

Ağaç Hatmi – Hibiscus Syriacus

Ebegümecigiller familyasındandır. Anayurdu Hindistan’dan Çin’e kadar uzanan bölgeler olan Ağaçhatmi, kışın yapraklarını döken ve çalıformunda gelişen bir bitkidir. Ülkemizde bu bitkilerin yetiştirilmesi için en uygun yöreler, Güney Ege ve Akdeniz bölgelerimizin kıyı kesimleridir.

Dikine uzayarak 3 m. kadar boylanabilir. 10 cm. kadar uzunlukta olabilen yumurta veya baklava biçimli ya da üç parçalı, yüzeyi parlak koyu yeşil renkli yapraklarının kenarları kaba dişlidir. Çiçekleri tekli halde ve bol sayıda açan geniş boru biçimli, koyu pembe renkli yalınkat ya da katmerli, 6 cm. kadar çapta olup ortalarında gene koyu kırmızı renkte bir leke bulunur. Yaz ortalarından sonbahar mevsiminin ortalarına kadar açan bu çiçeklerin ortasından uzayan erkeklik organındaki ercik başları sarı renklidir. Ağaçhatmiler’ in daha başka renklerde çiçek açan çeşitleri de elde edilmiştir. Bunlardan bazılarını aşağıda sayacağız. Ağaçhatmiler, bahçelerde tek tek örnek vurgulama veya gruplar halinde perdeleme bitkisi olarak; ayrıca çalı grupları içinde ve sınırlarında ya da bordürlerde yerleştirilir.Önemli Çeşitleri

H.S ‘Blue bird’ veya H.S. ‘Oiseau blue’ adı verilen çeşidi, parlak mavi renkte, ortası koyu kırmızı lekeli ve 8 cm. çapında çiçekler açar. H.S Diana; kenarları dalgalı, olan beyaz renkli ve 12 cm. çapında iri çiçekleri vardır. H.S. ‘Red Heart’ çeşidi, ortası koyu kırmızı lekeli beyaz çiçekler açar. H.S. Wordbridge; 10 cm. kadar çapta, koyu pembe renkte çiçekler açmaktadır.

İklim İstekleri

Ağaçhatmiler ılıman bölgelerin bitkisidir. Ülkemizde birçok yerde yetiştirilebilir. Ancak bitki donlara karşı duyarlı ve hassastır. Don olayını yaşayıp bozulan dal ve sürgünlerinin yerine, bitkinin kökünden yenileri sürer. Bunun sağlanması için Ağaçhatmiler’ in toprağına sonbaharda malçlama uygulanması gerekmektedir. Buralarda da bitkinin soğuk rüzgarlara karşı korunmalı yerlere dikilmesi uygun olur.Ağaçhatmi bitkileri, Bol güneşli ortamları seven ve bu koşullarda iyi yetişen bir dış mekan süs bitkisidir.

Üretim Tekniği

Ağaçhatmi bitkilerinin üretimi, yazın sıcak havalarda, çiçek açmamış dallarından alınan 7,5-10 cm. uzunluktaki çeliklerinin daldırılmasıyla yapılır.Toprak İstekleri

Suyu iyi akıntılı (süzek) ve organik madde içeriği zengin (bitek) topraklara dikilmelidir. Çok ağır killi ve çok hafif kumlu topraklarda yetiştirilmesi uygun değildir.

Sulama

Bitki çiçeklenmesi devam ettiği sürece bol sulanması gerekir.

Budama

Ağaçhatmi, budanmaya pek az gereksinim duyarlar. Bitkinin gereksiz dal ve sürgünleri, çiçek açma dönemi bittikten sonra şeklini korumak üzere kesilerek çıkarılır. Ayrıca bitkinin çiçek açacağı dönemlerde alacağı güneşi engellememesi için sık olan yaprakların seyreltilmesi yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN