DOLAR 13,06111.87%
EURO 14,88042.72%
ALTIN 755,422,80
BITCOIN 7612264,85%
Adana
21°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Ağaç Küpeleri – Abutilon Türleri

Ağaç Küpeleri – Abutilon Türleri

ABONE OL
01 Kasım 2021 20:20
Ağaç Küpeleri – Abutilon Türleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ebegümecigiller familyasındandır. Kökeni dünyanın tropikal ve astropikal bölgeleri olan Abutilon cinsi, kışın yapraklarını döken ve dökmeyen (hepyeşil) bitkilerin pek çok türü bulunmaktadır. En çok 5 m. kadar boylanabilen özellikle ağaçcık ve çalı formunda olanları yaygındır.

Türkçe’mizde Ağaçküpeleri diye adlandırılan bu bitkilerin yeşil renkli basit ya da 3-7 parçalı yaprakları vardır. Bazı Ağaçküpesi türlerinin yaprakları alacalı da olur. Ağaçküpeleri, daha çok yaprak koltuklarından genelde tek tek uzayıp sarkarak ilkbahardan sonbahara kadar bol bol açan boru veya kase biçimli ve pek gösterişli çiçekleri nedeniyle tercih edilip bahçelerde dış mekan süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Önemli Türleri

A.megapotami: Anavatanı Brezilya olan ve 2 m. kadar boylanabilen çalı formundaki bir türdür. Kışın yapraklarını dökmez ya da yapraklarını döker. 12 cm. kadar uzayabilen parlak yeşil renkli yaprakları, yaz başlarından sonbahara kadar sarkık olarak sürekli açan kırmızı renkli güzel çiçekleri vardır. A.vitrifolium: Anavatanı Şili’dir. Çok hızla gelişerek 3,5-5 m kadar boy atabilen ve ağaçcık haline gelen bir türdür. 15 cm. kadar uzunlukta soluk yeşil renkli yaprakları vardır. Mayıs-haziran aylarında açmaya başlayan çiçekleri, fincan tabağı biçimli ve 8 cm. kadar çapta beyaz, pembe ya da mavi-mor leylak rengi renklerdedir. Bu çalı türünün kökleri yüzeyseldir. Bitki sert rüzgarlara duyarlı olup devrilebilir. İşte bu nedenle çiçeklenme dönemi bitince bitkinin hem formunun ve varlığının korunması hem de ertesi yıl bol bol çiçek açması için iyice budanması gerekir. Bu tür, kendi döktüğü tohumlarla da çoğalır. Ancak bu çoğalma arsızca ve çevreyi saracak ölçüde gerçekleşmez.

Üretim Tekniği

Ağaçküpelerinin üretimi tohumları ile fidan üretimi şeklinde olur. Tohumları, ilkbahar mevsiminde alınıp suda köklendirilir ve sonra toprağa dikilir.

İklim İstekleri

Ağaçküpeleri genellikle sıcak ve ılık bölgelerin bitkisidir. Bol güneşli ortamları sever ve iyi gelişme gösterirler. Ancak dona dayanıklı bazı türleri de vardır. Ağaçküpelerinin dayanıklı türleri, bahçelerde güneş gören ve sıcak olan duvar önlerinde, soğuk rüzgarlardan korunmalı yerlerdeki çalı grupları içinde ve bordürlerde yetiştirilir.

Toprak İstekleri

Ağaçküpeleri, suyu iyi akıntılı (süzek) ve orta derecede bitek toprakları tercih ederler.

Sulama

Ağaçküpeleri çiçekli oldukları sürece kurak ve sıcak havalarda bol bol sulanması gerekir.

Budama

Budanmaları kırılmış, kurumuş, hastalanmış ve şekli bozulmuş dal ve sürgünlerinin kesilip çıkarılması şeklinde gerçekleştirilir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet