KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

“Ah Anavarza vah Anavarza”  ses getirdi

“Ah Anavarza vah Anavarza”  ses getirdi

Yıllardır lafını edip bir arpa boyu yol alınmayan Anavarza Antik Kentinin akıbetini öğrenmek için bir vatandaş olarak T.C. kimlik numaram ile Başbakanlık İletişim Merkezine (BİMER) bilgi edinme hakkı kanunu çerçevesinde28.03.2012 tarihinde şunu yazmıştım:

“Adana ili, Kozan ilçesi sınırları içinde bulunan Anavarza Kalesi ve Antik Kenti ile ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile ünviresiteler  veya yabancı diğer kuruluşlar tarafından kazı proğramı var mı, varsa bu konuda ödenek ayrıldı mı?”

Başbakanlığın Kültür ve Turizm Bakanlığına sevki ve ilgili Bakanlıkta Genel Müdürlükler ve Daireleri dolaştıktan sonra cevaplaması gereken Kazılar Şubesinden 11.04.2012 tarihinde şu cevap gelmişti:

Sayın Şeref IŞIK

İlgi: 28.03.2012 tarih ve 163222 sayılı BİMER başvurunuz.

Adana İli, Kozan İlçesi sınırları içinde yer alan Anavarza Kalesi ve Antik Kenti ile ilgili ilgi BİMER başvurunuz incelenmiştir.

Anavarza Antik Kentinde, Bakanlığımız izinleriyle yapılan yerli veya yabancı bilim heyetlerince yürütülen herhangi bir kazı çalışması bulunmamaktadır.

Söz konusu alana ilişkin üniversitelerin ilgili bölümlerinden gerekli şartlara sahip başvurular olduğu takdirde Bakanlığımızca değerlendirilecektir.

Kültür varlıklarımıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür eder, bilgilerinizi rica ederim.

Bakan a. Daire Başkanı22 Nisan 2012 tarihinde yapmış olduğumuz Anavarza gezisinden bir gün sonra “Ah Anavarza vah Anavarza” başlıklı yazımı yazmıştım. Bu yazı kozanbilgi.net’te, Kozan Sancak Gazetesinde ve Tapanyydd Bülteni’nde yayınlandı. Diğerleri ile nerelere kadar ulaştığını bilmiyorum da ilgili bülten Adana Valisine, İl Özel İdare Genel Sekreterine, Adana’nın mevcut on üç (!) milletvekiline ve çeşitli adreslere postalandı.

Ayrıca  “Ah Anavarza vah Anavarza” başlıklı yazımı 23.04.2012 tarihinde Başbakanlık Halkla İlişkiler Daire Başkanlığına gönderdim.  04.06.2012 tarihinde Başbakanlıktan da aşağıdaki cevabın geldiğini ilgili site ve gazetemizden “Başbakanlıktan “Ah Anvarza vah Anavarza”ya cevap var” başlığı ile duyurmuştuk.

Kimden: bilgiedinme (bilgiedinme@basbakanlik.gov.tr)
Gönderme tarihi: 04 Haziran 2012 Pazartesi 13:24:51
Kime: serefisik56@hotmail.com

Sevk :Sayısı 31271

Yerel gazeteler ve haber sitelerinden “Antik Kent Anavarza Kazılıyor” başlıklı haberi okuyunca duygulandım.

11 Nisan 2012 tarihinde Kazılar Dairesi Başkanlığından aldığımız cevabın üzerinden beş ay bile geçmemişti. Başbakanlıkça ilgili yazım üç ay önce Adana Valiliğine gönderildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni (!) Adana Müzesi ve Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nün ortaklığı ile başlatılacak çalışmaların hız kazanmasında bir katkımız olmuşsa ne mutlu bize.

Bu vesile ile tüm emeği geçenleri,

Anavarza Kalesine yürüyerek ses getiren Tapanlıları,

O geziyi düzenleyen Tapan YYDD’yi,

Başbakanlığı,

Kültür ve Turizm Bakanlığını ve

Adana Valiliğini yürekten kutluyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın