DOLAR 8,86081.11%
EURO 10,38310.68%
ALTIN 497,421,35
BITCOIN 376519-2,71%
Adana
28°

AÇIK

19:06

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Aile Hekimlerinin Eylemliliğine CHP’den Destek

Aile Hekimlerinin Eylemliliğine CHP’den Destek

ABONE OL
27 Ağustos 2021 19:59
Aile Hekimlerinin Eylemliliğine CHP’den Destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Gülizar Biçer Karaca; aile hekimlerinin haklarını gasp eden yönetmeliğin uluslararası sözleşmeler ve anayasamıza aykırılığına dikkat çekti, “yönetmelik insan hakları ihlalleri manzumesi” dedi.

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; aile hekimlerinin sesi oldu, haklarını gasp eden yönetmeliğin iptalini isteyen hekimlerin yanlarında olacağını ifade etti:

AİLE HEKİMLERİNİN HAKLI TALEPLERİNE DESTEK

“Aile hekimleri eylemlilik içerisinde… Bazıları COVİD 19 salgınında yakınlarını, meslektaşlarını kaybetmelerine rağmen özveriyle salgınla mücadelede çalışmaya devam etti, görevlerini yapmaktan çekinmedi. Aile hekimlerine salgın boyunca, diğer hekimlere-sağlık çalışanlarına tanınan haklar tanınmadı.

AİLE HEKİMLERİNİN HAKLARINI YOK SAYAN YÖNETMELİK

Aile hekimleri için bir yönetmelik yayımlandı. Haziran sonunda yayımlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği; anayasamıza ve altında imzamız bulunan uluslararası sözleşmelere aykırı bir yönetmeliktir. Bir aile hekimi 5 nöbete katılmazsa, mazeretli dahi olsa iş akdi feshedilecek deniyor. Diyelim ki, aile hekimi ağır ameliyat geçirdi, raporu var ama bu raporu tanımayız deniyor. Yaşam hakkı, çalışma hakkı aile hekimlerine tanınmıyor.

MÜDÜR YETKİSİYLE İŞTEN ÇIKARMA HAKKI, ÇALIŞMA HAKKI GASPI

Yönetmeliğin bir başka boyutu… Aile hekimleri 500 ceza puanına ulaştıklarında aile hekimlerine işten el çektirilebilir iken; bu yönetmelikle 150 puanı geçtiklerinde Sağlık Müdürlüklerine takdir hakkı tanınıyor. 150 puanı geçmiş ise Sağlık müdürü yetkisiyle aile hekimi çalışma hakkından yoksun bırakılıp, işsiz kalabiliyor.

SARAYIN CEZALANDIRMA VE İŞSİZ BIRAKMA TEHDİDİYLE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ENGELLEME GİRİŞİMİ 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Örnek Başkan Mustafa Kaynar; “Öncelik Toplumun Huzuru Ve Sağlığı” Dedi

Aile hekimleri, ifade özgürlüğünün de ellerinden alınmasına karşı çıkıyor. Üyelerinin hak ve özgürlükleri, mesleki haklarının mücadelesi için örgütlü bir yapı olmalarından Saray rahatsız oluyor, tahammül edemiyor… İzinsiz açıklama yaparsanız, puanla cezalandırırım diyerek ifade özgürlüğünü kullanan aile hekimlerini ceza puanı ve işsiz bırakma tehdidiyle ifade özgürlüğünden yoksun bırakmaya çalışıyor.

YÖNETMELİK DERHAL İPTAL EDİLMELİ

Yönetmelik, hak ihlaller zincirinin göstergesidir. Aile hekimlerinin anayasal güvence altındaki haklarına kelepçe vurdurmaya çalışan bir hak ihlalleri manzumesidir. Derhal yürürlükten kaldırılması ve iptal edilmesi zorunluluktur.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.