DOLAR 16,3927 0.14%
EURO 17,6057 0.7%
ALTIN 970,88-0,38
BITCOIN 478962-1,32%
Adana
28°

AÇIK

17:04

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

55 okunma

AK Parti Dönüştürülüyor

ABONE OL
13 Eylül 2014 21:37
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi dışındaki partiler ve partidaşlar, ””demokrasi istiyoruz”” dediler hep. Devletin bazı kurumlarını demokrasi düşmanı görürlerken, ya da öyle görülmesini isterlerken, CHP”yi onların dayanağı gibi göstermeye çalıştılar. Sonunda, demokrasi sözcüğünü ağzından hiç düşürmeyen AK Parti iktidara geldi. Diyordu ki AKParti; ””Biz darbecilerin hesabını göreceğiz; bir daha darbe olmayacak; çünkü Türkiye”de demokrasiyi ileri götürmeye kararlıyız””.
Sekiz yıl böyle geçti. Dokuzuncu yıl olan bugünlerde, bakılsın lütfen: Kriz ve kargaşa oluşturucu konuma geliyor Türkiye.

Cumhurbaşkanlığı süresi 5 yıl mı, 7 yıl mı sorusu, kriz çıkacak işaretini veriyor gibi. Bu makamın diğer ülkelerde siyaseti rahatlatan tarafı bulunduğu, bizde ise kavgaların nedeni ve sistemin freni olduğu tespitinde bulunuyor Sedat Laçiner. ( Bkz: http://www.stargazete.com/yazar/sedat-laciner/abdullah-gul-u-cok-arariz-haber-408074.htm ) Ama ne hikmetse, AK Parti”nin ve destekleyicilerinin bundaki rolünü dile getirmiyor. AKP”nin sekiz yıllık icraat devrinde, her konu edildiğinde darbecilere darbe vurulduğu, demokrasiye kastedici denilip yığınla üniformalı ve üniformasız içeri tıkıldığı, demokrasi için biraz daha ilerlenildiği anlatılırken, nasıl oldu da 9”uncu yılında Türk siyaseti darbe hislerini gıcıklatıcı kriz dönemine yaklaştırıldı?

Onlara değil, bizlere yarasın cinsinden anayasa ve yasa değişikliği yapıldığı için.

Laçiner”in, AK Parti öncesi olayları dikkate vermesi, kıvırtmanın tipik örneği gibi. Sözü şu: ””Çankaya çoğu kez bireyi, hukuku ve özgürlükleri korumaktan ziyade devleti, milletin temsilcilerinden koruyan bir kalkan gibi görülmüştür””. Hadi kabul edelim; Çankaya, geçmişte devleti milletin temsilcilerinden koruyor görünmüş olsun!.. Bugün, milletin temsilcisi denenler, Çankaya”ya çevrilmiş nazarlarıyla kendilerini milletten koruyorlar. Millet fertlerinin haklarının gasp edilmesi, efendilerin umurlarında değil. Problemlerle karşı karşıya kalan vatandaşlar, problem çözümü için nereye başvuracaklarını şaşırmış durumdalar. Güvenlik ve huzuru kendilerinde olduğu müddetçe var kabul ediyor AK Partililer. Elde ettikleri imkânlarla, kendilerini biraz pohpohlayana menfaat kapısını aralıyorlar.

Sedat Laçiner, Cumhurbaşkanlığı makamına gelen Demirel ve Sezer”i niye anma ihtiyacı duymuş acaba. Bugün onların cumhurbaşkanlığı kapma dertleri yok ki! Laçiner”in, Demirel ve Sezer”i ”militer” ve ”vesayetçi” olmakla suçlamasını, onaylasak bile, militerlik kokusunun şimdiki Cumhurbaşkanı”nda ve Başbakan”da bulunmadığını iddia edebilmek pek mümkün değil. Laçiner”in, yazısında Cumhurbaşkanlığı makamına Abdullah Gül”ün gelmesini Cumhurbaşkanlığı tarihinde ””devrim”” diye nitelemesi, yazısını okuyanda hiç iyi duygu bırakmıyor. Yapılan devrim, yeniden bir kriz oluşturacak idiyse ne önemi var; -he babam; ye babam- zihniyetindekileri üzecek olmaktan başka?

Sabah Yazarı Mehmet Barlas, AK Parti tüzüğündeki ””üç dönem”” unsuruna dikkat çekmiş yazısında. Dediğine bakılırsa, AKP öncüleri, iktidar olmayı değil de kapatılmayı hayal etmişler partiyi kurarlarken. İşte onlar için ””Geleceği görememişler”” tesbitinde bulunuyor Sayın Barlas. Bkz: http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/barlas/2011/12/22/ak-parti-birikimli-kadrolarini-tasfiye-mi-edecek

Kendi geleceklerini göremeyenler ülkenin geleceğini nasıl görsünler ki?!

”Üç dönem” tartışmasını konu yapan Mehmet Barlas, yazısına çektiği başlıkta, AK Parti”nin birikimli kadrolarını tasfiye edeceği kuşkusunu duyuruyor.

AK Parti yöneticileri, Anayasa”daki cumhurbaşkanlığı maddesini değiştirdiler; Laçiner”in deyimiyle ”devrim” yapmış oldular. Yani milleti bir güzel uyuttular. Eğer, AK Parti”nin birikimli kadrolarına ””Buradan ilerisi bize ait”” denmemişse, Cumhurbaşkanlığı makamı için oluşacak krizden sıyrılmak için kendi kendilerini tasfiyeye hazırlanıyorlar.

Acaba Allah fırsat verecek mi?

 

Bu makale 31 Aralık 2011 tarihinde yayınlanmıştır


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.