DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4691492,09%
Adana
29°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Akıcılık (Viskozite) Deneyi
208 okunma

Akıcılık (Viskozite) Deneyi

ABONE OL
19 Haziran 2015 17:12
Akıcılık (Viskozite) Deneyi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Deneyin Amacı:

Su ile karıştırılarak çamur hale getirilen seramik malzemelerin akışkanlık kazanması amacıyla çamura ilave edilecek optimum elektrolit miktarının belirlenmesi ve elektrolitin akışkanlığa nasıl etki edeceğinin belirlenmesi.

Deneyde Kullanılan Araçlar:

İki ucu açık tüp

% 50 sıvı,% 50 katı karışımı çamur

Karıştırıcı

Elektrolit ( cam suyu)

Deney Hakkında Teorik Bilgi:

Katıların kayma gerilimlerine karşı dirençlerinin oldukça büyük olmasına rağmen akışkanların gösterdiği direnç oldukça küçüktür.En küçük kayma gerilmesi etkisi altında dahi akışkan sürekli olarak şekil değiştirir.

Durgun bir akışkana bir teğetsel kuvvet uygulanırsa bu akışkanın deforme olmasına sebep olur. Deformasyon, akışkanın içinde birbirine komşu akışkan tabakalarının, birbirleri üzerinde farklı hızlarda kaymasıdır. Doğadaki bütün akışkanlarda, akışkan tabakalarının ; birbirleri üzerinde hareket etmelerine karşı dirençleri söz konusudur.Bu direnç akışkan viskozitesi olarak isimlendirilir. Bunun için viskozite birbirine komşu tabakaların birbirlerine göre hareketlerinde içsel direncin ölçümü olan bir akışkan özelliğidir. Normal şartlarda bal ve gliserin gibi akışkanlar su ve alkol gibi akışkanlara göre daha büyük bir direnç gösterirler.Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konuda akışkanın viskozitesi ile yoğunluğu arasında bir ilişkinin olmasıdır.Gazlar da akışkan olduklarından sıvılara göre daha az bir viskoziteye sahiptirler.

 

Çamur halindeki seramik malzemeye; su miktarının azalması, akışkanlığın hızlanması, kilin elektronik yük dengesini bozması, partiküllerin birbirinden ayrılmasını sağlaması daha homojen bir yapıyı daha az suyla elde etmek için ilave edilen kimyasal maddelere elektrolit denir.(Amonyak, sodyum hidroksit,sodyum karbonat, cam suyu…)

Deneyin Yapılışı:

Önceden hazırlanarak çamur haline getirilen katı sıvı karışımı üst ve alt kısmında kontrollü açıklıklar bulunan kaba konur ve kaptan akış süresi kronometre yardımıyla belirlenir.Daha sonra elektrolit olarak ilave cam suyu katılır ve yeniden zaman tutulur. Elektrolit ilave işlemi minimum elektrolitle maksimum akış noktası sağlanana kadar devam eder. Elde edilip kaydedilen sonuçlar yardımıyla optimum elektrolit eğrisinin hazırlanması aşamasına geçilir.

Deney sonuçları:

Bir sıvının en önemli özelliği akmasıdır.Bir sıvının akmaya karşı gösterdiği direnç veya akışkanın akabilme özelliği viskozite olarak adlandırılır.Durgun halde bulunan bir suyun üzerinde elimizi gezdirirsek, bir akım oluşur fakat bu akım derine doğru zayıflar, o halde suyun kayma gerilmesine karşı az da olsa bir direnci vardır.

Viskozite akmaya karşı gösterilen direnç olduğuna göre akışkanlıkla ters orantılıdır.

KAYNAKLAR:

[1] Akışkanlar Mekaniği ve Hidrolik “Prof. Dr. Yalçın Yüksel”(2000)

[2] www.yunus.hun.edu.tr

[3] www.tubitak.gov.tr


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.