DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 321816-0,93%
Adana
30°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

AKP çareyi saman ithalatında buldu
81 okunma

AKP çareyi saman ithalatında buldu

ABONE OL
19 Ağustos 2017 15:21
AKP çareyi saman ithalatında buldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Et fiyatlarını bir türlü istenilen seviyeye indiremeyen hükümet yem ithalatından alınan gümrük vergilerini düşürme kararı aldı

Hayvan ithalatına rağmen et fiyatlarını bir türlü düşüremeyen hükümet, bu kez de yem ithalatına kolaylık getirecek adımlar atmaya karar verdi. Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında toplandı. Toplantıda yaş meyve-sebze arz zincirine ilişkin yapısal konuların yanı sıra hayvancılıkta yem maliyetleri, hayvancılık destekleme programları ve lisanslı depo kullanım modellerine ilişkin hususlar değerlendirildi. Ancak en dikkat çeken nokta ise yem ithalatıyla ilgili atılan adım oldu.

MALİYETİN YÜZDE 60’I

Komitede alınan karara göre, et üretim maliyetlerinin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturan yem maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla çeşitli yem hammaddelerine ilişkin gümrük vergilerinde indirime gidilecek. Ancak komiteden, indirim oranının miktarı hakkında her herhangi bir bilgi verilmedi. Hayvancılığın teşvik ve desteklerinin etkinliğini artıracak önerilerin de görüşüldüğü komitede ayrıca, lisanslı depoculuk uygulamalarına ve muhtelif depo kullanım modellerine ilişkin hususlar da ele alındı. Gıda Komitesi’nden yapılan açıklamada yaş meyve-sebze tedarik zincirinde ortalamada yüzde 25-30 seviyelerinde gerçekleşerek önemli maddi kayba neden olan fire oranlarını en aza indirmek ve lojistik süreçlerin genel kalitesini artırmak amacıyla tedbirlerin müzakere edildiği kaydedildi.

FİRE ORANI YÜZDE 50’Yİ BULUYOR

Açıklamada, “Bu çerçevede, ürünlerin hasat sonrasında uluslararası normlara uygun tek ve çok kullanımlık ambalajlarla paketlenmesi, nakliye süreçlerinin iyileştirilmesi amacıyla frigorifik (soğutuculu) araçlarla taşınması ve perakende satış noktalarında soğutuculu reyonlarda sergilenmesi hususlarında yeni standartlar belirlenmiştir. Bu standartlarda zorunlu uygulamaya geçilmesine ve geçiş sürecinin yönetilmesine ilişkin kararlar alınmıştır” denildi.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada ürünün tarladan çıkıp sofraya ulaşana kadar soğuk zincir içerisinde kalmasını hedeflediklerini belirterek bu şekilde bazı ürünlerde arz zincirinde yüzde 40-50’lere ulaşan fire oranını azaltacaklarını söylemişti.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.