KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

AKP ile MHP’li belediye birbirine girdi: ‘Bahçeli’ kavgası

AKP ile MHP’li belediye birbirine girdi: ‘Bahçeli’ kavgası

Adana’da yapımı süren ‘Devlet Bahçeli Köprüsü’ MHP’li Büyükşehir Belediyesi ile AKP İl Başkanlığı arasında polemik konusu oldu. MHP’li Başkanı Hüseyin Sözlü’nün “İçişleri Bakanlığı bize köprüyü yapmak için borçlanma yetkisi vermiyor” şeklindeki sözlerine tepki gösteren Adana AKP İl Başkanı “Attıkları temelin yerini kendileri bulamıyor. 3,5 yıl içerisinde bir şey yapılmayan köprüyle ilgili 2 defa borçlanma yetkisi verildi. Kendi döneminde ödenmeyecek borcu yapmak ne kadar iyi niyetli” diye konuştu.

AKP Adana İl Başkanı Fikret Yeni, yapımı devam eden ‘Devlet Bahçeli Köprüsü’ ile ilgili, açıkmalarda bulundu.

Yeni, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün, ‘İçişleri Bakanlığı bize köprüyü yapmak için borçlanma yetkisi vermiyor. Biz bu köprüyü yapamıyoruz” iddiaları üzerine şunları kaydetti:  “Büyükşehir Belediyesi tarafından talep edilen nedir ve şehrimize yapılması planlanan işlemler nedir. Bu noktanın açıklığa kavuşması düşüncesindeyim. Adana’nın geleceğiyle ilgili trafik sorununun çözümü için ilk başta bu borçlanma yetkisi verildi ama İçişleri Bakanlığı tarafından verilen borçlanma yetkisini kullanma yetkisi verilmedi. Keşke belediye başkanımız Adana’da 3,5 yıllık görev süresinde bunu görerek sorunun çözümüyle ilgili gerekli adımları atsaydı. Yapılacak köprü şehrimize ihtiyaç. Bir Adanalı olarak geleceğimiz açısından bu köprü faydalı bizde borçlanmaya ilk başta destek vermiştik. 3,5 yıl içerisinde bir şey yapılmayan köprüyle ilgili 2 defa borçlanma yetkisi verildi.”

FOTO:İHA

FOTO:İHA

“ATTIKLARI TEMELİ KENDİLERİ BULAMIYOR”

AKP Adana İl Başkanı Fikret Yeni, Adana Büyükşehir Belediye’sinin inşaasına başladığı köprü için, “Attıkları temelin yerini kendileri bulamıyor. Adanalı vatandaşlarımız merak edip gittiklerinde temelin yerini bulamıyorlar. 6-7 ay önce köprü için 240 milyon TL gibi borçlanma yetkisiyle mecliste talepte bulunuluyor. Biz buna 2 sebepten karşı çıktık. Birincisi, borçlanmanın köprü için harcanmadığından ikincisi ise iradenin samimi olmadığından dolayı karşı çıktık” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gürer: “Çiftçi borçları 2026 yılına kadar ertelensin”

Köprü ihalesinin 2 kere yapıldığını ve 2’nci ihalenin ilk ihaleye göre 100 milyon TL daha fazla yapıldığını söyleyen Yeni, “İhalesi yapılan köprünün yapımı 115 milyona firmaya veriliyor. Daha sonra sözleşme iptal ediliyor ve ikinci ihale açık ihaleyle yani pazarlık usulü başka firmaya 215 milyon TL’ye veriliyor. Neden açık ihaleyle bunu veriyorsunuz.  Şeffaf bir şekilde ihaleye açsanıza. Sözlü, borçlanma yetkisini devlet benim elime versin diyor. Yazık değil mi Adana’nın geleceğine. Önce Sözlü, bunların izahını yapsın. İyiki İçişleri Bakanlığı var da karşı çıkıyor ve denetliyor.” diye konuştu.

“İSTANBUL VE ANKARA TRAFİĞİ YAŞIYORUZ”

Adana Şehir Hastanesi’nin kente trafik yükü katmadığını ifade eden Yeni, “Adana’da İstanbul ve Ankara trafiği yaşıyoruz. Kaldı ki şehir hastanesinin yapımı hiçbir trafik yükü getirmeyecek. Otoban üzerinde yapılan yonca kavşak devletimiz orada oluşacak lokal trafiğin yükünü aldı. Yapılacak köprü orası için değil” dedi.

(İHA)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın