AKP Öcalan için harekete geçti!

AKP Öcalan için harekete geçti!

Bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın cezaevi şartlarıyla ilgili konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala “Çözüme katkıda bulunacaksa milletimizin aleyhine olacaksa gerekli adımları atarız” dedi. Ala şunları söyledi:

Milletimizin çoluğunu çocuğunu şehit olmadan kaybetmeden, 77 milyonun lehine olan bir süreçtir bu. Bu süreç devam ederken önümüze çıkan sorunların ve fırsatların değerlendirilmesini yapmalıyız. Sürecin önünü tıkamak isteyen aktörler olacaktır. Biz bunları bekliyoruz zaten. Onları da bertaraf ederek geçiyoruz. O adım da (Öcalan’ın hapishane şartlarının iyileştirilmesi ve ve İmralı’da sekretarya kurulması) milletin aleyhine değilse yapılır. Zaten daha önce de şartlar iyileştirildi. Türkiye ortaya koyduğu projeyi destekleyecek adımlarda tereddüt etmiyor.

İSTEK HDP’DEN GELMİŞTİ

Ala’nın açıklaması aslında HDP’li vekil Adil Zozani’nin daha önce de dile getirdiği üç maddelik isteğin ilk maddesine yanıt niteliğinde. Sürece ilişkin 3 temel talebin olduğunu belirten Zozani, “Birincisi İmralı’da Öcalan’a sekretarya oluşturulması, Türkiye’nin vicdanını temsil edecek isimlerden bir gözlem heyetinin oluşturulması ve daha önce ilan ettiğimiz sürece ilişkin komisyonların kurulması, ancak bunların bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. O zaman hükümet sokağına sahip çıkmış olacak, onun dışında güvenlikçi yaklaşımlar sokağı sakinleştirmeyecektir” açıklaması yapmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Elektronikçi esnafından muafiyet çağrısı
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın