DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

63 okunma

AKP Terör Bitsin İstiyor mu?

ABONE OL
20 Eylül 2014 07:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin buyurmuş: ”Terör bitsin diyenler acele etsinler”.

Ben terör bitsin diyorum. Ne yapmak için acele edeyim?

Yakını şehit olanlar, ya da sakat kalanlar, ağlıyor, sızlanıyor, inliyor günlerce. Yapabildiği bu. Mehmet Ali Şahin hükümetin ne yapmak istediğini duyursun millete, milet de acele edip etmemeye karar versin.

Yıllarca her terör olayından sonra terör yapanlara iktidardakilerin lanet okuması, ”yanlarına kalmayacak” diye bağırması hiç bir işe yaramıyormuş demek ki.

Gündemde cinayet var. Paris’te üç PKK’lı kadının cinayete uğraması iyi analiz edilmeliymiş!..

Çağır analizcilerini, yapsınlar analizlerini. Biz de öğreniveririz bu sayede.

Mehmet Ali Şahin’in ilk analizine göre; üç PKK’lıyı katledenler açığa çıkarılmazsa sorumlusu Fransız hükümeti olacakmış. Hrant Dink’i katledenler bugüne kadar ortaya çıkarılmadığına göre sorumlusu AKP hükümeti mi yani?!

Birileri PKK terör örgütünün dağdan inmesini, elerinden silahları bırakmasını da istemiyormuş. O birilerine ‘höt’ edecek birileri yok muymuş yönetimde?..

Dağdan inmeleri istemeyenlerin kim olduğunu kameraların karşısına çıkıp söylemelidir Şahin. Ama örgüte eleman sağlamak için dağa çıkaranların, ellerine silah verdirenlerin kim olduklarını da…

Partisinin Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı olduğunu öğrendik Mehmet Ali Şahin’le ilgili haberde. Orada Şahin, Demokrasinin olmazsa olmaz kuralı olarak siyasete ve hukuka vurgu yapmış. Bu vurgulama doğru olsa gerek. Yanlış olan ise, AKP iktidarının on yıl boyunca bundan neden uzak kaldığıdır.

Pariste üç PKK’li kadın öldürülünce, AKP’lilerin yürekleri cızz etmiş anlaşılan ki, Başbakan’ın kükremesinden sonra Mehmet Ali Şahin’de de terör önleme engelleniyor intibaı uyanmış. Diyor ki Mehmet Ali Şahin; ”Türkiye bölücü terörden çok zarar gördü. Devletin sivil refleksi silahlı refleksinden daha güçlü olmalıdır. İnsansız hava araçlarıyla insani sorunları çözemezsiniz. Mutlaka farklı alternatifler denemelisiniz”. Kime diyor bunu Şahin? Sanki terörden zarar görmüş olan AKP, terörü önlemesi gerekenler başkaları!..

Hatırlatayım: Sivil refleksin güçlü olması isteniyorsa, bunun yolu eğitim ve adalet mekanizmasının çalıştırılmasıdır. Aldatmacalı kanunlar, yandaşlara yarar getirmeyince kanun bozmalar, olmayan kanunla insanları mesul tutmalar, sivil reflekse imkân vermez. Hem sonra, terör örgütü uzantısı diye suçlananlarla bir zaman sonra muhabbetle buluşma, hiç bir surette terör önleme çalışması sayılamaz.

Terör Türkiye’de bitsin mi?.. Evet, bitsin.

Öyleyse AKP ileri gelenleri, önce, terörün sebebini analizcilerine bir güzel analiz ettirip sonucu millete duyursunlar. Ama acele etsinler biraz!

 

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 14 Ocak 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.