DOLAR 16,8171 0.28%
EURO 17,5489 0.25%
ALTIN 975,08-0,07
BITCOIN 3350044,31%
Adana
30°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

AKP’den dev hata! O tutanaklar not defteri olmuş
61 okunma

AKP’den dev hata! O tutanaklar not defteri olmuş

ABONE OL
29 Ocak 2015 21:38
AKP’den dev hata! O tutanaklar not defteri olmuş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM Genel Kurulu’nda Maden Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşmelerinde söz aldı. Gök, bloknotlar nedeniyle TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i kutladığını belirterek, “Meclis Soruşturma Komisyonu raporu bir tuğladan daha kalın. Biz bunu halka nasıl anlatalım diye düşünürken, eksik olmasın, Meclis Başkanlığımız önemli bir çalışma yaptı ve herkese okunabilir bloknotlar gönderdi.

Bin 178 sayfalık Soruşturma Komisyonu raporunu okuyamayan vatandaşlarımızın ve arkadaşlarımızın bilgisine sunuyorum. Sayfanın bir tanesini açıyoruz, TBMM Başbakanlığının bastırdığı bloknotta Rıza Sarraf diyor ki, ‘Abi yarın güzel bir çikolata kutusu yaptır, çok pahalı olmasın, bir tane de gümüş tepsi al, 500 bini de yerleştir içine E.’ye götür, ona ver’ diyor. Gerçekten okunması kolay, cebe koyması kolay. Bin 178 sayfalık Meclis Soruşturma Komisyonu Raporunun taşınması da okunması da zor. Meclis Başkanlığı öyle güzel bir şey yapmış ki, 50-60 sayfalık bloknotları aldığınız zaman, metroda, evinizde okumanız mümkün, hangi telefonla kim konuşmuş. Böyle bir çalışmadan dolayı Meclis Başkanını kutluyorum.

Yolsuzlukların halka mal edilmesi ve herkesin bilgilenmesi açısından yapılan bu çalışmayı bizde halka mal etmek için epeyce bu bloknotlardan edindik ve halkımıza dağıtıyoruz. Açtığınız zaman bütün yolsuzluk belgeleri burada teker teker yazılmış. Bu fikri veren, bunu basan ve bunu dağıtan tüm bürokrat arkadaşları teşekkürlerimi sunuyorum. Bizim arzu ettiğimiz zaten halkımızın öğrenmesi. Biz zaten bunu aldık, örneğini çoğaltacağız, arzu eden herkese göndereceğiz”dedi.

AKP’Lİ AHMET AYDIN: BU BİR SKANDALDIR

Bunun üzerine söz alan AKP Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, “Meclis Başkanlığı tarafından, ilgili bürokratlar tarafından bastırılan bu kitapçığın, bloknot adı altında ve çevre dostu görünümünde bastırılan bu bloknottan dolayı Meclis Başkanının ciddi manada bir soruşturma başlatmasını istiyoruz. Bu bir skandaldır.

Bunun arkasında her kim varsa, hem İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kapatılan bir soruşturma hem takipsizlik kararı hem Meclis Soruşturma Komisyonu hem de Yüce Divan sıfatıyla Genel Kurul’da hukuki anlamda ortadan kaldırılan bir durum varken, Meclis Başkanlığının hiç yapmadığı, hiç alışık olmadığımız skandal bir uygulama ile karşı karşıya kaldık.

Bunun adeta fotokopi yapılarak, muhalefet şerhi üzerinden bastırılarak çoğaltılması ve bir bloknota dönüştürülmesi. Sorduğumuzda ‘Biz Meclisin hükmünü yitiren evraklarını bu şekilde yapıyoruz’ gibi bir gerekçe kabul edilemez bir gerekçedir. Bunun bir bloknot olarak çoğaltılıp tüm Türkiye’ye servis edilmesi bitmiş olan bir konuyu bir algı operasyonunun parçası olarak halkın gündemine doğru getirmeyi doğru bulmuyoruz, Meclis Başkanının bu konuyu derhal soruşturarak ilgililer hakkında işlem yapılmasını istirham ediyoruz” dedi.

SADIK YAKUT: MECLİS BAŞKANLIĞI İNCELEME BAŞLATTI

Konuşmaların ardından TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Meclis Başkanlığı’nın konuyla ilgili inceleme başlattığını söyledi.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.