DOLAR 8,8230-0.51%
EURO 10,3288-1.04%
ALTIN 496,45-0,51
BITCOIN 381661-0,83%
Adana
29°

AÇIK

05:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

AKP’nin İşçilere Müjdesi Sahte 

ABONE OL
21 Eylül 2014 07:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hükümet taşeron işçilere müjde göndermiş. Onlar için İş Kanunu’nda yeni düzenlemeler yapacakmış. Mesela, maaşların geciktirilmesinde asıl işverenin sorumlu tutulması, bir yılını dolduran işçilerin girdi-çıktı yapılmasına fırsat verilmeden tazminatlarını alabilmesi, sosyal haklarını kullanabilmesi…

Hükümet, düzenlemesini yapsın. Uygulatmayacaksa, yaptığıyla kalır.

Hükümet diyor ki; ”Mevcut taşeron sistemde, çalışan işçilerin maaşlarını tam ve zamanında almalarını fiilen kontrol eden bir mekanizma bulunmuyor”. Bkz:http://www.moralhaber.net/ekonomi/taseron-iscilere-hukumetten-mujde/

İş Kanunu yeteri kadar açık; işçilere haklarının ne olduğu, nasıl verileceği belirtiliyor. Kanun tüm ülke çalışanlarını kapsar. Yazık ki tüm çalışanların bu kanun kapsamında görülmesi AKP iktidarının işine gelmez. AKP’ye dört elle sarılan ‘dindar’ kılıklıların da işine gelmez. Uygulatma ve uygulamayı denetleme, Bakan’ın görevidir. Halbuki bizim bakanlarımız laklak etmeyi birinci öncelik yaparlar, kanunu uygulatmayı sonraki öncelik sayarlar.

İşçiler de edepsizler yüzünden mağdur olur dururlar. Zavallılar hak aramak için mahkeme kapılarını aşındırırlar. Zaman zaman internet sayfalarından duyuruluyor: Ülkenin ekmek derdine düşmüş insanları, haklarının gaspedildiğini bilmez de, haklarını edepsizlerin uyguladığı kadar sanır.

Taşeron şirket yönetenlere, işçilerin maaşlarını aksatmanın, sosyal haklarının üzerine oturmanın günah olduğunu Diyanet mensupları neden söylemezler acaba? Yoksa işçilerin haklarının üzerine oturma ve maaş geciktirme günah sınıfına girmiyor mu?

AKP 11 yıldır iktidar; haklarının yendiğini farkeden taşeron işçiler yıllardır dertlerini yargıya taşıyorlar; ama hükümet bunun için düzenleme yapmayı yeni aklına getirmiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ALIŞMAYIN!

Bu taşeronlara iletilen müjde altında AKP hükümetine katmerli menfaat sağlayacak bir şey var, ama ne?..

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 16 Nisan 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.