Akrep Böceği

Akrep Böceği

Akrep böceği, Örümceğimsiler grubunun skorpiones takımından genellikle karlı olmayan iklim koşullarında yaşayan, vücutları sert ve kalın zırh benzeri sert bir tabaka ilk örtülü, kıvrık ve kalkık kuyruklu, kuyruğunda zehirli iğnesi bulunan böceğe Akrep adı verilir. İnsanların görebileceği en zararlı böcek türlerinin ilk sırasında yer alır. Akrep sokması sonucu hayatını kaybeden insanların sayısı hiç de az değildir. Bu yüzden görüldüğü yerde korku ve paniğe sebep olmaktadır.

yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde akrebin 1753 adet türü bulunmaktadır. Türkiye de ise 11 cinste toplanan 23 türü bulunmaktadır. Akrebin boyu cinsine ve yaşadığı iklim koşullarına göre değişiklik gösterse de 3 cm ile 23 cm arasında bir boy uzunluğu görülmektedir. Dünyanın en uzun akrebi 23 cm boyu ile Heterometrus swammerdatürüdür. Ortalama akreplerin ömrü sekiz yıldır. Fakat doğada yaşayanların daha kısa yaşadığı düşünülmektedir.

Akrep Böceği Nerede  Yaşar?

Akrep böceği doğada en dayanıklı böceklerden biridir. Karlı bölgeler hariç ormanlık alanlarda, çöllerde, taşlık alanlarda yaşayabilirler. Genellikle tropikal ve tropik altı iklim koşullarının olduğu bölgelerde daha fazla görülürler. Akrepler sıcaklığa duyarlı ve neme bağımlı olduklarından genellikle ılık ve ıslak bölgelerde yaşamayı tercih ederler. Gündüzleri ağaç kabuklarının altında, duvar oyuklarında, taş aralarında ve yer altında kazdıkları dehlizlerde görmek mümkündür. Geceleri akreplerin en aktif olduğu zamandır. Akrepler diğer böcekler gibi dik duvara tırmanmayı başaramazlar.
Akrep Böceği Nasıl Ürer?

İlk bahar mevsimi geldiğinde erkek akrepler dişileri arayıp döllemeye çalışırlar

Erkeğin spermleri eşey açıklığında ve dışarı çıkmış durumda bir kese içerisinde bulunurlar. Erkek akrep bu kese içerisindeki spermleri kıskaçları ile alır ve dişiyi bulduğu zaman dişinin eşey açıklığına yapıştırır. Bunu başardıktan sonra hemen kaçar çünkü akreplerin çiftleşmesi erkek açısından son derece tehlikelidir. Bazen dişilerin kendisini dölleyen erkeği yemesi ile sonuçlanır. Akrebin çiftleşmeden sonraki doğum süresi 7 ile 12 ay arasında değişmektedir. Bu sürenin sonunda her bir dişi 10 ile 60 lavra arasında doğurur. doğduklarında toplu beyaz cisimcikler gibi görünürler. İnce kıskaçlı, kuyruklu sinek böceklerine benzerler. Annelerinin bacaklarından sırtına tırmanırlar. Anneleri bir süre yavrularını sırtında taşır. Bu zaman sırasında annenin sırtından düşen yavrular tekrar anneye tırmanmayı başaramaz ise su kaybından yaşamlarını yitirirler. İlk deri yani kabuk değişimlerini de annelerinin sırtında yaparlar.

Akrep Böceği Nasıl Beslenir?

Akrepler yırtıcı bir tabiatları olmasına rağmen avlanma konusunda uzman değildirler. Havadan ve yerden gelen titreşimler ile algıladıkları besinlerini takip ederek avlamak yerine, sinsice pusuda bekleyerek avlarlar. Başlıca besin kaynakları, kırk ayak, eklem bacaklı diğer böcekler,  örümcek türü böceklerdir. Ayrıca büyük akrepler yavru yılanları, kertenkeleleri bile yiyebilir.

Akrepler avlarını kıskaçları ile yakaladıktan sonra sokarak hemen öldürür. Akrepler ne kadar zehir vereceklerini avına göre belirler.

Akrepler metobolik hızı en düşük hayvanlardan biridir. Bu yüzden çok az besin ile yetinebilirler. Bir akrep aylarca hatta iki yıl kadar hiç bir şey yemeden hayatta kalabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın