DOLAR 13,55100.81%
EURO 15,43620.63%
ALTIN 789,690,47
BITCOIN 566148-1,90%
Adana

HAFİF YAĞMUR

15:45

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Akvaryum Balıkları için İlaçlar ve Dozajları

Akvaryum Balıkları için İlaçlar ve Dozajları

ABONE OL
08 Ocak 2022 17:03
Akvaryum Balıkları için İlaçlar ve Dozajları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Potasyum Permanganate

1 gr./100 litre su oranı ile kullanılır. Bu yoğunlukta balıklar 10-30 dakika banyo yaptırılır. Bazı balıklar Potasyum Permanganata karşı hassastırlar. Bu nedenle uygulama sırasında balık dikkatlice izlenir ve herhangi bir aksilik görülür ise banyo hemen durdurulur ve balık normal akvaryumuna geri konulur. Larnea hastalığında %0.1 eriyiği ile lokal (balığın üzerindeki belli bir bölge) tedavi yapılır.

Potasyum İodide ve İodine

Bu madde uzun süreli banyo için kullanılır. 1gr. iodine ve 100gr. potasyum iodide 1 litre suda eritilir. Bu eriyikten her litre akvaryum suyuna 0.5 ml. hesabı ile ilave edilir.(10 litre su için 5ml)

Concurat

Bir firmanın çıkardığı özel ilaç ismidir. İlaç 2.3.5.6 tetrahvdro-6-phenyl imidazo (2,1-6) thiazol hydrochlorides ihtiva eder.Capillaria’nın kontrolü için bu ilaçtan 2-4 gr. 1 litre suya konulur. Bu su içerisinde tubifex (canlı yem) konulur ve kurtlar ölmeye başladığı an veya ölmeye başlayacakları hissedildiği an kurtlar alınır ve hasta balıklara yedirilir.

Bakır Sülfat

Mavi kristaller şeklinde olan bakır sülfat (CuSo4-5H2O) 1 gramı 1 litre suda eritilir ve bu eriyikten 1.5cm3’ü akvaryumdaki her 1 litre su için verilir. Bu uzun süreli banyolar için önerilir. Tatlı su akvaryumlarında bakır sülfat çok dikkatli olarak kullanılmalıdır. Deniz akvaryumlarında ise bakır suyun kirliliğine bağlı olarak süratle çökeltilir. Bu nedenle uygulamanın 3-5 ve 7.gününde tekrarlanmasında fayda vardır. Eğer deniz suyu taze ise uygulama bir iki defa daha yapılabilir. Eğer su eski ise uygulamalar daha az yapılır. Bakır sülfat uygulamalarından amaç sudaki bakır sülfat oranını litrede 1-1.5 mg. dolaylarında tutmak içindir. Özellikle oodinium dış parazitine karşı 0.1-0.4 ppm ortamında devamlı banyo etkili olur.

Lindane

Lindane çok etkili bir haşere ilacıdır. Suda çözülmez, zehirli bir maddedir. Balık üzerine bulaşmış bazı parazitlerin imhasında kullanıla bilinir ise de akvaryum balıklarında dikkatli kullanmak gerekir. Direkt olarak akvaryum içerisine kullanmak uygun olmayacaktır. Parazitli balık dışarıda ayrı bir kapta veya karantina akvaryumunda ilaçlanmalıdır. Bu amaçla balık, içi su dolu bir kaba alınır. Suyun üzerine çok az lindane serpilir ve balık burada 10-15 dakika tutulduktan sonra tekrar akvaryuma döndürülür.

Malagit Yeşili

Malagit yeşili cholorid ve oxalate halinde pazarlanır. Oxalate olarak pazarlananları balıklar için daha zehirli fakat parazitler ile mücadele için daha etkilidir. Önerilen doz 0.03 mg/litredir. Standart olarak 1.5 gr. malagit yeşili bir litre suda eritilir. Bu eriyikten 2ml/100 litre suya uygulanır. 2 ppm dozlu eriyikte balıklar 30 dakika banyo yapılır ise dış pazazit ve mantarlara karşı etkili mücadele yapılmış olur.

Metronidazol

Metronidazol (1-b(hydroxyethyl)-2-methyl-5 nitroi-midazol) formülündedir. İnsanlar içinde kullanıldığından kimyasal madde satılan yerlerden veya eczanelerden temin edile bilinir. Akvaryumlara 15g/litre olarak 3-4 gün süre uygulanıla bilinir (250mg olarak satılan tabletler 38-40 litre suya bir adet şeklinde uygulana bilinir.). Bu süre sonunda su aktif karbon kömürlü filtreler ile temizlenmeli veya bu mümkün değil ise akvaryum suyunun yarısı kullanım bittikten sonra ilk gün %25’i ise üçüncü gün değiştirilmelidir. Metraljil adı ile eczanelerde satılan ilaçla bu tedavi yapılabilmektedir.

Nitrofuran İhtiva Eden İlaçlar

Bakteriyel ve bazı durumlarda mantar hastalıkları için çok etkili olan bir maddedir. Bakteriyel enfeksiyonlar için 20 ppm’lik solusyonda 4-5 gün banyo önerilebilir. Nifurpirinol ile 500 litre suya 1gr. olacak şekilde tedavi amacı ile veya 1.000 litre suya koruma anacı ile konulabilinir. Bu ilaç veya grubundan kullanıcak ilaçlar çok etkili ilaç olup akvaryum içinde tatbik ettiğinizde biyolojik ortamı yok ettiğinden ilacı tedavi amacı ile karantina akvaryumunda su değiştirilmeden 5 gün süre ile kullanılması kesinlikle uygun olacaktır. 5 gün sonunda balık karantina akvaryumundan çıkarılarak normal akvaryuma geri konulur.

Rivanol

100 mg. rivanol 100cm3 sıcak suda eritilir. Eriyik soğutulur. Balıkların yaraları üzerine pamukla sürülür. Gerekli gürülür ise 48 saat sonra tedavi tekrarlanılabilinir. Uygulama sırasında balığın gazlamalarına ve gözüne ilacın kaçmamasına dikkat edilmelidir. Bunun için balığın üzerine ilaç sürülürken balığın kuyruk hizası yere bakacak şekilde elde tutulup yaranın üzerine bu şekilde sürülebilinir.

Sülfanomidler

Akvaryumda hastalık amili olan bakterilerden antibiyotik ve sülfanomidli ilaçlara dayanabilmeleri hemen hemen yok gibidir. Sulfanilamide veya sülfathizol kullanımında, hasta balıklar 2-3 gün süre ile 100mg./Litre oranındaki suda tutulurlar.Eğer uygulama bu oranda akvaryuma yapılır ise 3 gün sonunda suyun %50’si değiştirilmelidir. Bu maddeler suda pek iyi erimedikleri için suda bulanık bir görüntü yaratabilir ve bu durum balıklara bir zarar vermez.

Trichlophon

Bu maddenin kullanılacağı akvaryumlarda su sıcaklığının 20-22 dereceden aşağı 27-28 dereceden yukarı olamaması lazımdır. 0.2-0.3 mg./Litre oranındaki suda hasta balıklar 3-4 gün banyo edilir.

Antibiyotikler

Bakteriyel hastalıkların tedavisinde çok yararlı olan antibiyotiklerin dış ülkelerde pek çok çeşidi akvaryum balıkları hastalıkları için piyasaya çıkarılmış bulunmaktadır. Ülkemizde de bu konuda bazı girişimler vardır. Akvaryumlarda en çok kullanılan

antibiyotiklerden bir kaçı aşağıdadır.

Terramycin 10-20 mg./Litre Eriyikte balıklar uzun süre banyo yaptırılabilinir.
Chloromycetin 50-80 mg./Litre Eriyikte balıklar uzun süre hasta balıklar tutulabilir.
Oxytetracycline 5-8 mg./Litre Eriyikte balıklar uzun süre hasta balıklar tutulabilir.
Bactrim 1 tablet/100 Litre 3 gün boyunca uygulanır.Sonunda %50 su değiştirilir.

Kinin

Litrede 0.001 gr.=1 mg. oranında uygulanabilir. (Akvaryuma bu kadar küçük dozda vermek için önce 1 gr. kinin 1 litre suda eritilir.Daha sonra litre başına 1 ml. gelecek şekilde uygulanır.

Formalin

0.1ml/litre oranındaki karışımda balıklar 1 saat banyo yaptırılır. Dış parazitler için akvaryumlara 100 litre su için 1 ml. kullanıla bilinir.

Tuz

%3-5 ihtiva eden suda balıklar 2 dakika tutulur ise bu tedavi sülüklerden kurtulmak için yeterlidir. %1’lik tuzlu suda 1 saat balık tutulur ise dış parazitlere karşı mücadele yapılmış olur. Akvaryumlarda temizlenmiş kaya tuzu kullanılır. Özel olarak tuzluklardan akması için içerisine magnezyum sülfat ilave edilmiş masa tuzları kullanılmamalıdır.

Acriflovine

Dış parazitlere. kuyruk çürümesine ve mantarlara karşı kullanıldığında 0.02 ppm konsantrasyonda balıklar 3 gün süre ile tutulur.

Phenoxethol

Dış mantarlara ve kuyruk çürümesine karşı 10ml/litre oranındaki karışımda balıklar devamlı olarak tutula bilinir.

Metilen Mavisi

Özellikle mantar ve parazitlere karşı etkili olan bir kimyasal maddedir.Akvaryumculukta çok kullanılan bir maddedir. Uzun süreli tedavi için %5’lik eriyinden 5 litre suya 3 damla hesabı ile kullanıla bilinir.

Aktif Maddelerin Listesi

Balık bakımında Medikasyon, Anestezi, Sedasyon, Sterilizasyon-Dezenfeksiyon ve Antisepsi amacıyla en sık kullanılan bileşiklerin bir listesi.

Asetik asit banyosu (1-2ml saf asetik asit/Litre DİKKAT:saf asetik asiti kullanırken çok dikkatli olun ve herzaman eldiven takın; 45 saniyeden 10 dakikaya kadar kullanın)- Ektoparazitler

Acriflavin (pek çok dirençli tür geliştiğinden artık kullanılmıyor)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar

Amoxixillin trihydrate ağızdan (10 gün boyunca 40-80mg/kg balık) veya enjeksiyon şeklinde- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar

Ampicilline sodium ağızdan (10 gün boyunca 50-80mg/kg balık) veya enjeksiyonla – sistemik bakteriyel enfeksiyonlar

Benzocaine anesthetic (50-500mg/litre, 60 saniye içinde anestezi sağlar), sedatif olarak (10-40mg/litre, balıklar taşınırken).

Karbon dioksit anestetik, su tamponatı
Chloramfenicol (Kloramfenikol) enjeksiyon (20-50mg/kg balık, periton içine haftada 1, iki hafta boyunca)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar.

Chlortetracycline banyosu, ağızdan veya enjeksiyon- Dropsy, Malawi bloat, Fin rot, sistemik bakteriyel enfeksiyonlar.

Bakır sülfat banyo (0.15 mg/litre)- Deri ve solungaç protozoanları, parazitler vs.

Difluorobenzuron banyo (0.03mg/litre) Lernaea’da çok etkin

Dimetridazole banyo, ağızdan veya enjeksiyon- Hexamita (kafada delik hastalığı).

Doxycycline hydrochloride (+Sulfafurazole) enjeksiyon- Wasting hastalığı

Enrofloxacin banyo (2mg/litre 5 gün boyunca), ağızdan (10mg/kg balık 10 gün boyunca), enjeksiyon (10mg/kg balık kas içi (IM) veya periton içi (IP) 3 gün arayla)-
sistemik bakteriyel enfeksiyonlar

Erythromycin ağızdan (25-50mg/kg balık 4-7 gün)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar (özellikle böbrek enfeksiyonları).

Flumequine banyo (50-100mg/litre 3 saat boyunca), ağızdan (10mg/kg balık 10 gün boyunca), enjeksiyon (30mg/kg balık IP)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar

Formalin banyo (15-25mg/litre) deri ve solungaç protozonları, deri incelmesi. Sterilizasyon: %6-8, dezenfeksiyon: %1-8, Antisepsi: %70

Furaltadone uzun süreli banyo (20-50mg/litre 24 saat boyunca)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar

Furazolidone uzun süreli banyo (1-10mg/litre en az 24 saat boyunca), ağızdan (50-100mg/kg balık 10-15 gün boyunca)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar (örneğin ülser hastalığı), Hexamita (kafada delik hastalığı), neon tetra hastalığı ile ilgili semptomlarda.

Kanamycin sulphate uzun süreli banyo (50-100mg/litre 3 günde bir, 3 kez tekrarlanacak şekilde, her tedaviden sonra suyun %50’si değiştirilmeli), ağızdan (50mg/kg balık), enjeksiyon (20mg/kg balık IP 14 gün boyunca 3 günde bir)-
Wasting hastalığı

Levamisole iç nematodlarda
Malachite yeşili banyo /50-60mg/litre 10-30 saniye veya 1 mg/litre 30-60dakika),
uzun süreli banyo (0.10mg/litre üç kez, 3 gün arayla, tedavi sonrasında kalan kimyasalı aktif kömürle uzaklaştırın), swab (atuşman, cilt lezyonuna 100mg/litrelik solüsyondan sürün)- Mantarlar, beyaz benek, gövde incelmesi, kadife, mold enfeksiyonları ve su ektoparazitleri.

Malachite yeşili+formalin uzun süreli banyo (25ppm formalin+0.10mg/litre malachite yeşili; gün aşırı üç gün boyunca; ara günlerde %50 su değişimi)- deri incelmesi, ICH, diğer dış protozoonlar ve fluke (trematode kurtları).

Mebendazole barsak şerit parazitleri
Methylene mavisi sürekli banyo (2mg/litre 3-4 gün boyunca, tekrarlamak gerekebilir)- yumurta mantarı, dış protozoonlar.
Metriphonate anchor kurtları, deri ve solungaç parazitleri, parazitik kabuklular, sülükler.

Metronidazole sürekli banyo (7mg/litre2 gün boyunca; 3 kez tekrarlanır) Hexamita (kafada delik hastalığı).

Minocycline sürekli banyo (7mg/litre2 gün boyunca, sonra tam su değişimi ve tekrar- UYARI: üçüncü kez tekrarlamak ölümcül olabilir)- Dropsy, Malawi bloat, Fin rot. UYARI: Yalnızca tetrasiklinler işe yaramadığında kullanılmalı.

Minocycline+sulfafurazole Wasting hastalığı.
Nalidixic asit (suda çözünür şekli) banyo (13mg/litre 3 günde bir, en çok 3 kez tekrarlanmalı)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar.
Oxolinic asit banyo (25mg/litre 15 dakika boyunca; günde 2 kez 3 gün boyunca),
uzun süreli banyo (1mg/litre 24 saat boyunca), ağızdan (10mg/kg balık 10 gün boyunca)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar.
Oxytetracycline hydrochloride banyo (10-50mg/litre 1 saat boyunca), uzun süreli banyo (10-100mg/litre 1-3 gün boyunca; sert sularda daha yüksek dozlar; 3.günde %50 su değişimini takiben tekrarla), ağızdan (55-83mg/kg balık 10 gün boyunca), enjeksiyon (25-50mg/kg balık IM veya IP)-UYARI: Bu ilaç ışığa duyarlıdır; ışıkları kapat ve tedavi süresince akvaryumu ört- Dropsy, Malawi bloat, Fin rot, Sistemik bakteriyel enfeksiyonlar. UYARI: Oxytetracycline dirençli bazı türler vardır. Durum böyleyse minocycline tedavisi uygulanabilir- minocyclin’i son çağre olarak kullan.

Perkloridler/kloridler Kepçe, cam, kum, taş dezenfeksiyonu. Yıkama aşamasında klordan kurtulmak için musluk suyu kondisyoncusu (klor arındırıcı) kullan.

Potasyum permanganat balık bitinde etkin; dezenfeksiyon
Phenoxyethanol beyaz benek hastalığı, fin rot.

2-phenoxyethanol anestetik
piperazine sitrat barsak yuvarlak kurtları
potentiated sulphonamide sistemik bakteriyel enfeksiyonlar
paraziquantel kan parazitleri, iç helmintler, balık kalp kurdu.

Quinaldine sulfate anestetik
Sarafloxacin (deneme aşamasında)-sistemik bakteriyel enfeksiyonlar.
Sulfadiazin-trimethoprim ağızdan (30-50mg/kg balık 7-10 gün boyunca)- enjeksiyon (125mg/kg balık IP)-sistemik bakteriyel enfeksiyonlar.
Sulfadimethoxine-ormetroprim yalnızca ağızdan (50mg/kgbalık 5 gün boyunca)-sistemik bakteriyel enfeksiyonlar.

Sulfadimidine-sistemik bakteriyel enfeksiyonlar.

Sulfafurazole(+doxycycline HCL veya minocycline HCL)-wasting hastalığı.

Sulfamerazine yalnızca ağızdan (220mg/kg balık 14 gün boyunca)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar UYARI:dirençli pekçok bakteri var, etkili olmayabilir.

Sulfamethozazole-trimethoprim banyo (25mg/litre 6-12 saat boyunca), ağızdan (50mg/kg balık 10 gün boyunca), enjeksiyon (50 mg/kg balık 7 gün boyunca günde 1 kez)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar.

Tetracycline hydrochloride Dropsy, Malawi bloat, fin rot, sistemik bakteriyel enfeksiyonlar. UYARI: Bu ilaç ışığa duyarlıdır; ışıkları kapat ve tedavi süresince akvaryumu ört. UYARI: Tetrasikline dirençli bazı bakteriler var, durum böyleyse minocycline kullan. Herzaman önce tetrasiklini dene-minocyclini son çare olarak kullan.

Thiosulfate sodium 7mg thiosulphate 1 mg kloru nötralize eder.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet