KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Alabay (Alabai) Köpekleri

Alabay (Alabai) Köpekleri

Temel Özellikleri

çok büyük ve kuvvetli bir ırktır. Bağımsız ve baskın bir karakteri vardır. Alışkanlıkları onu son derece dengeli bir köpek yapar. Her zaman soğukkanlıdır. Yabancılara karşı tetiktedir. dışarıda yaşaması gerekir.

Ebat olarak oldukça iridir. çoban köpeklerinin tüm dayanıklı vakur sportif fiziksel direnç ve karakteristik özelliklerine sahiptir. Bu ırk için azami ağırlık veya yükseklik diye bir şey yoktur. şaşırtıcı ebatlara sahip olabilirler.

Neler Yapar?

Bağımsız alanı olmalıdır. Eğitirken oldukça sabırlı olmalısınız çünkü oldukça yavaştır. Mutlaka bir görevi olmalıdır. Evi çifliği beklemek korumak gibi. Egzersiz ihtiyaçları hemen hemen tüm büyük ırklarda olduğu gibi fazladır. Tembel bir görünüm sergiledikleri zamanlar da olur ama bu sizi aldatmasın. Anında fiırlayıp hareketlenebilirler.

Otorite olarak belirli bir sahibe gereksinim duyar. Eğitimi sırasında ona bağırmamak ve şiddet uygulamamak gerekir. Sadece sahibini gerçekten benimsiyorsa lider olarak kabul edip ona itaat eder.

Alabay’lar herkesin köpeği olamazlar. Doğasında son derece sakin ve hayvanlar üzerinde kaba kuvvet sergileme eğilimi olmayan insanlar tarafından bakılmalı ve sahiplenilmelidirler.

Tarihçesi

Alabay hala gizemini koruyan çok eski zamanlardan beri varolan bir çoban köpeğidir. Bugünlerde Kazakistan’da özbekistan’da ve Türkmenistan’da bu güzel köpeğe rastlamamız mümkündür.
4000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu sanılmaktadır. Gerçek orijini bilinmemektedir ama bir çokları atasının Tibetli Mastiff olduğunu savunur. Rusya çevresinden İran ve Afganistan’dan Sibirya’ya kadar olan alanda rastlamak mümkündür. Altı ülke daha bu alanı paylaşır; Kazakistan Kırgızistan özbekistan Tacikistan Türkmenistan ve Rusya.

Bugün ırka Amerika Birleşik Devletleri’nde bile rastlamak mümkündür.

Familya: çiftlik köpeği Mastiff Koruma ve Bekçi Köpeği Diğer Adları: Central Asian Ovtcharka Middle Asian Ovtcharka Mid-Asian Shepherd Central Asian Sheepdog Central Asian Shepherd Dog Alabai Sredneasiatskaïa Ovtcharka Turkmen AlabaiRengi: Kirli beyaz kahverengi tonları boz lekeler olabilir Çıkış Yeri: Orta Asya Çıkış Tarihi: çok eski zamanlar Orjinal İşlevi: Sürü bekçiliği koruma köpeği Günümüzdeki İşlevi: Koruma ve bekçi köpekliği – şehir içinde özellikle apartmanda yaşaması tavsiyesi edilmez Ortalama Ömür: 11-15 yıl Kilo Erkek/Kilo Dişi: 55-79/40-65 kg

Boy Erkek/Boy Dişi: 65-78/60-69 cm

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın