DOLAR 15,9639 0.35%
EURO 16,7854 0.14%
ALTIN 929,640,15
BITCOIN 470346-1,93%
Adana
27°

AÇIK

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Aladağlar

Aladağlar

ABONE OL
19 Temmuz 2015 12:49
Aladağlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adana ilinin kuzeyindeki Orta Toros sıradağlarının en yüksek bölümüdür. Güneybatı ve kuzeydoğu boyunca yüksek bir set hâlinde sıralanır. Doğuda Zamantı ırmağı vadisiyle, batıda Ecemiş (Tekir) çukuru arasında yaklaşık olarak 100 km boyunca uzanır. Ecemiş çukuruna bakan yamaçlarda görkemli bir duvar görünümündedir. Aladağların yükseltisi kuzeye doğru gidildikçe artar. Aladağlar ve Orta Torosların en yüksek noktası 3756 m ile Demirkazık tepesidir.

Aladağların en yüksek kesimlerinde sirk adı verilen çukurlara yerleşmiş küçük buzullar ve yamaçlardan aşağıya doğru hareket eden kaya buzulları vardır. Kanyon biçimli dar ve derin vadilerle yarılmıştır. Aladağların bazı bölümlerinde karaçam ormanları bulunur.

Akdeniz Bölgesi’nde, İskenderun Körfezi’nin doğusundaki dağ sırası. Kahraman Maraş’ın güneyinde Ceyhan Vadisi’nden başlar, Asi Nehri’nin kuzeyine kadar kesintisiz uzanır. Uzunluğu 165 km’dir. En yüksek bölümü, Hatay’ın Dörtyol ilçesinin doğusunda bulunan Bozdağ’dır. Bozdağ’ın yüksekliği 2240 m’dir. Amanos dağlarının doğu yamaçları daha diktir. En önemli geçidi İskenderun ile Amik Ovası’nı birbirine bağlayan Belen geçididir.

Amanos dağlarının alçak bölümlerinde tipik Akdeniz bitki örtüsü olan makiler vardır. Yükseklere çıkıldıkça ormanlık alanlar artar.

Ormanlar genellikle iğne yapraklı ağaçlardan oluşur.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.