Alev Kılıcı – Vriesea Splendens

Alev Kılıcı – Vriesea Splendens

Anavatanı Orta ve Güney Amerika; Brezilya’ dır. Yaprakları koyu yeşil, enine koyu kahverengi şeritli, sert, uç kısmı aşağı doğru kıvrık; çiçekleri sarı, örtü yaprakları parlak kırmızı iç mekan süs bitkileri olarak yetiştirilen bitkilerdir. Tabiatta 190 türü bulunan Vriesea cinsinin başka süs bitkileri yetiştiriciliğinde önemli olan türleri V.fenestralis ve V.hieroglyphica’ dır.

İklim İstekleri

Kış aylarında sıcaklık 18-20 C olmalıdır. Ancak 12 C sıcaklığın altına düşmemelidir. Yüksek orantılı %70-75 civarı nem ister. Aydınlık, ama doğrudan güneş ışığı almayan yerleri sever. Çok ışıklı yerlerde bulundurulan bitkilerin yapraklarında sararmalar görülür. Hacim olarak eşit miktarlarda yaprak çürüntüsü ve kumun karışımıyla elde edilir.

Üretim Tekniği

Üretimi tohumla ve ayırma suretiyle yapılır. Ayırma yavruların ana bitkinin boyunun yarısı kadar olduğu zaman vuku bulmalıdır. Ayrılan sürgünler birkaç gün kurumaya bırakıldıktan sonra büyüme kompostuna dikilirler. Tohumla üretilen bitkiler çiçeklenebilir bir büyüklüğe erişebilmeleri için 10-15 yıl geçmesi gerekir.

Gübreleme

Her 2-3 yılda bir Mart ayında yapılır. Nisan-Eylül ayları arası 2 haftada bir kez 0.5-1 g/l kompoze gübre verilir.
Sulama

Mayıs-Ağustos ayları arasında oda sıcaklığındaki kireçsiz su ile, saksı toprağı orta derecede nemli tutulacak kadar sulanmalıdır. Yaprak hunisinde sürekli su bulunmalı ve ayda bir kez değiştirilmelidir. Yapraklara sık sık su püskürtülmelidir. Dinlenme döneminde, Eylül’den itibaren verilen su en aza indirilmeli, yaprak hunisine çok az su verilmeli veya hiç verilmemeldir.

Hastalık ve Zararlıları

Önemli Hastalıkları Sümüklü Böcekler ve Kabuklu Bitler’ dir. Sümüklü böcekler yumuşak ve çıplak vücutlu olup, renkleri esmer, kiremit veya grimsi renkte olabilirler. Süs bitkisinin yaprak ve sürgünlerini kemirerek zararlı olurlar. Mücadelesi, öncelikle sümüklü böcekler toplanıp yok edilmeli veyametaldehyde etkili hazır zehirli yemlerden birisi akşamüzeri salyangoz ve sümüklü böceklerin geçebileceği yerlere yığınlar halinde konmalıdır.

 

Kabuklu bitler; koşnil adı da verilmektedir. Vücutları çıplak ya da mumsu bir tabaka ile kaplı olabilmektedir. Oldukça kalın kabuklu veya örtülü olabilir.Renkleri sarımsı, kahverengi, beyaz, gri, donuk kırmızı ve siyah olabilir. İnce uzun hortumuyla bitkinin yaprak ve saplarını sokarak bitki öz suyunu emerek beslenir. Salgıladıkları tatlı madde sayesinde fumajin mantarlarının çoğalmasına neden olur. Yapraklar sararır, kurur ve dökülür. Mücadelesi, Azinphos-methyl 25, W.P.(Su ile karışabilen toz halinde), 10/1 doz 20 g preparat Methidathion 40, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 7.5 cc preparat, Chlorprifos-ethyl 48, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 10 cc preparat, Ethion 48, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 15 cc preparat, şeklinde etkili olan ilaçların uygulaması yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN