DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

2246 okunma

Ali Kılınç

ABONE OL
12 Eylül 2014 22:10
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ali Kılınç
Kozan Müftüsü

Bu Hafta ilçemize yeni atanan Kozan İlçe Müftüsü Ali Kılınç’ı ziyaret ederek sitemize konuk edeceğiz. Ali Bey ilçemize yeni atandığı için birçok vatandaşımız onu tanımak istiyor. Bu gün bu fırsatı onlara sunacağız.

Müftü beyin odasına girdiğimizde güler yüzlü sevecen bir din görevlisi karşılıyor bizi. Kısa bir tanışma faslından sonra oturuyoruz ve müftü beyle sohbete başlıyoruz. Bu ara sohbetimizin ayrıntısına girmeden önce müftü beyin gözlerine baktığımda hizmet yapmaya istekli idealist bir insanın bakışlarını görüyorum.

Sayın Müftü Bey, öncelikle ilçemize hoş geldiniz dileklerimizi sunmak ve mübarek Ramazan-ı şerifinizi kutlamak istiyorum. Kozanlılar yeni gelen birilerini çok merak ederler bizde onların dilerseniz meraklarını giderelim. Ali Kılınç kimdir ve bu makama kadar nasıl gelmiştir?

Öncelikle bize bu fırsatı sağlayan KozanBilgi.Net ve KozanTurk.Net kurucusu ve genel yayın yönetmeni Sayın Türkeş Manga’ya teşekkür ediyorum. Ayrıca Kozan’lı vatandaşlarımızın mübarek ramazan-ı şeriflerini de tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Mersin ili Tarsus ilçesinde doğdum. İmam hatip lisesini Mersin İmam hatip lisesinde, fakülteyi 9 Eylül üniversitesi ilahiyat fakültesinde bitirdim. Fakülteden sonra Mersinde Kur’an Kursu öğreticisi olarak göreve başladım. Görevden sonra başkanlığımızın Ankara’da açmış olduğu on aylık yabancı dil kursunu bitirdim. Tekrar göreve döndüm. Bir müddet görev yaptıktan sonra bu sefer İstanbul Haseki Eğitim Merkezi Arapça kursunu bitirdim. Hasekiden sonra yani Arapça eğitim merkezinden sonra Mersin Çamlıyayla ilçesinde vaizlik görevi yaptım. Daha sonra ayni ilçeye müftü oldum. Üç yıl orada müftülük yaptım.

Üç yıldan sonra 98 yılının başlarında Almanya’nın başkenti Berlin Başkonsolosluğumuzda Din Hizmetleri Ateşesi olarak atandım. Orada dört yıl görev yaptım. Oradaki vatandaşlarımıza dini konularda, sosyal konularda hizmet ettik hatta orada kurulan bir Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği adlı sivil toplum kuruluşunda 4 yıl başkanlık yaptım. 2002 yılında Türkiye’deki görevime döndüm ve Mersin’de il vaizi olarak görevimi sürdürdüm.

Bu arada vaizlik esnasında da toplumumuzdaki ailevi ve eğitim problemlerine dikkat çekmek açısından “Mutluluk, huzur, başarı ve aile” isimli bir kitabım yayınlandı. Çevremizdeki insanlarımıza faydalı olabilmek açısından beş bin adet bastırıldı. Tahmin ediyorum bu çevremizdeki insanların bir bakıma aile ile ilgili sıkıntılarını gidermiştir.

Uzun bir süredir bu görevleri başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğinizi söylediniz. Peki, tayininiz Kozan’a çıkınca neler hissettiniz?

2008 yılının Ağustos ayı itibarı ile bu şirin ilçemiz Kozan’a ilçe müftüsü olarak atandım ve göreve başladım. Burada Ramazan’ı huzur dolu bir şekilde yaşıyoruz. Ramazan ayı itibarı ile yavaş yavaş Kozanlı hemşerilerimizle tanışıyoruz. Kozan için özellikle dini eğitim veren ve dini kurumların daha dengeli bir şekilde çalışması için neler yapılabilir hususunda birikim ve tecrübe elde etmeye çalışıyoruz. Tecrübelerimizi oluşturmaya çalışıyoruz. İnşallah değerli Kozanlılarında bizlere vermiş olduğu destek ile burada Kozanlı hemşerilerimize güzel hizmetler sunmayı planlıyoruz. Ben bu vesile ile Kozanlı hemşerilerimizin Mübarek Ramazanını da kutluyorum. Onlara sağlık, sıhhat ve afiyetler, ailelerine ve çevrelerine de mutluluklar diliyorum.

Cenabı Allah bizi mahcup etmez, buraya tamamen hizmet için gelmiş bulunuyoruz. Tabi bizim tek başımıza gayret sarf etmemiz pek fazla bir önem arz etmez. Bizim yanımızda Kozan halkını bulduğumuz takdirde bizim hizmetlerimiz daha da anlam kazanır. Bu alanda da desteklerini ilgilerini ve alakalarını bekliyoruz. Biz bir şey yaparsak bu Kozanlılar içindir. Giderken buradan yine biz valizimizi alıp gideceğiz. Yapmış olduğumuz değerler, kazandırmış olduğumuz hizmetler Kozan halkının bağrında kalacaktır. Kozanlılarında gerek maddi, gerekse manevi alanda ilgi ve alakalarını bekliyoruz.

Kozan’a gelme fikri sizde tedirginlik oluşturdu mu? Gerçi siz yurt dışında da görev yaptınız ama buraya gelme düşüncesi, Tarsus’tan uzaklaşma fikri duygularınızı ne yönde etkiledi.

Tabi kısa zamanda ben göreve başlamadan önce araştırdım Kozanı. Gerek internetten gerek buradan Mersinde tanıdığım görevli arkadaşlarımdan çok iyi bir şekilde araştırdım. Hatta ilk aşamada ben gelmemeyi de düşündüm. Tarsus’ta kendi ilçemde kalmayı düşündüm ama sorup ve araştırdıktan sonra gidilip hizmet edilecek bir yer olduğu kanaati oluştu. Ve bu araştırmamın neticesinde de şöyle bir dörtlük dilimden döküldü;

Ali hoca üzülme, gideceğin yer Kozan,

Merak etme, orda olmaz oyunbozan.

Küpün içindekidir dışına sızan,

Git! Onlarda, sende sevap kazan.

Diye bir dörtlük döküldü ağzımdan. Ve araştırmalarım neticesinde Kozan’da sağlam, dik duran insanlar ve milli değerlerine, dini değerlerine son derece bağlı bu hususta maddi ve manevi fedakârlıklardan kaçınmayacak bir ilçe bilgisine ulaştım. Geldikten sonra bu doğrultuda fikirlerim devam ediyor, Kozan’da ben mahcup olmayacağıma inanıyorum. Kozan halkının dediğim gibi her türlü müspet duygulara hassas ve açık olduğunu ve onlara bizim rehberlik etmemiz gerektiğini, yol açmamız gerektiğine inanıyorum. Güvendiği insanların peşinden sonuna kadar gidecekleri kanaati oluştu bende.

Adettendir bu soru hep sorulur. Bizde size soralım. Görev yaptığınız süre içerisinde hiç unutamadığınız bir anınız oldu mu? Oldu ise sizi nasıl etkiledi?

Tabi, 25 yıllık hizmet süremiz var. Bunun Avrupa’da 4 yılı geçti ki, anlatmalıyız ama beni en çok etkileyen, gözleri yaşartan, yüreğimi hareketlendiren hadiseler şudur; bazen hiç tanımadığım bir genç çıkıyor diyor ki, “hocam benim adım diyelim ki Ahmet, işte bir şekilde şu anda liseyi bitirdim, hafızlık belgemi aldım. Fakülteyi bitirdim ve burada görev yapıyorum. Siz benim imam hatip lisesine gitmeme, hafızlık yapmama vesile olan insansınız. Dolayısıyla sizin iyiliğinizi unutamayız, bizim kendimizi bulmada, kendimize gelmede büyük gayret sarf ettiniz” diyen yetiştirmiş olduğumuz öğrencilerin zaman zaman karşımıza çıkması bizi çok duygulandıran bir hadisedir.Dolayısıyla değerli Kozanlılara şunu da söylemek istiyorum. En güzel yatırım, insana yapılan yatırımdır. Onun ilmini arttırmak, bilgisini arttırmaktır, edebini arttırmaktır. Ve onu millete, devlete ve ailesine hizmet verecek sağlam bir nesil olarak yetiştirebilmektir. İşte meslek hayatımda en çok etkilendiğim noktalar okul hayatında, okumasında, ilim tahsil etmesinde, okul geçmesinde, diploma almasında yardımcı olduğumuz gençlerimizin bir köşeden çıkarak hocam siz bize şurada yardım etmiştiniz, demesi kadar beni hayatımda etkileyen ve beni duygulandıran başka bir değer olmuyor.

Bulunduğunuz konumunuzla ilgili olarak gençlerimize tavsiyeleriniz olacak mı?

İnternet ortamında bizi izleyecek, okuyacak gençlere de şunu demek istiyorum şuanda müftülük makamındayız ama buraya gelmek kolay olmadı. Gökten zembille inmedik, hayatımız mücadeleyle geçti. Hatta ben diyorum hayatımızı yazsak film çevirsek belki dram dalında dereceye girer diyorum bazı gençlere okuma hususunda onları motive etmek isterken. Ama dediğim gibi en çok etkilendiğim en çok istediğim insanlara ufuk açmak, onları geleceğe yönlendirmek, hedef ve gaye sahibi yapmak en çok ve bu gayeye ulaştığımız kişilerinde bir yerlerden çıkıp bizi karşılayıp hocam siz bize yardım ettiniz demesi hayatta beni en çok duygulandıran sevindiren ve mutlu eden bir olay.

İlerleyen günlerde ilçemiz ve köylerinde bulunan camileri ziyaret edip eksikliklerini tespit etmek ve cami cemaatleriyle sohbet etmeyi düşünür müsünüz? Bu konuda girişimleriniz olacak mı?

Bizim en büyük görevlerimizden biri ibadet eden vatandaşlarımızın rahat ve istenilen ortamda ibadetlerini yapmalarını sağlamak. Tabi biz gezilerimiz, kontrolörümüz esnasında bu tespiti bu eksiklikleri görüp tespit etmeye gayret edeceğiz. Ancak bizim ulaşamadığımız veyahut ta geç kaldığımız acili yeti olan konularda da vatandaşlarımızın bize telefon aracılığıyla yada imamlar aracılığıyla ulaşıp bizden eksikliklerinin giderilmesi veyahut ta yardımcı olmak hususunda taleplerde bulunabilirler ama takdir edersiniz ki 167 civarında camimiz var biranda bunların hepsini incelememiz, eksiklerini tespit edebilmemiz mümkün olmayabilir ama vatandaşlarımız bir şekilde bize ulaştıkları takdirde onların sağlam şartlar içerisinde ibadet yapmalarını sağlamak için elimizden gelen yardımı ve önderliği de yaparız.

Açıklamalarınız için teşekkür ediyor, oruçlu olduğunuz için sizi fazla yormak istemiyorum. Son olarak ilçemizde yayın yapan KozanBilgi.Net ve KozanTurk.Net olarak sizlere tekrar hoş geldiniz diyor, Eskiden kasaba olan Gaziköy Merkez Camisine ziyaretlerinizi beklediğimizi belirtmek istiyorum.

Türkeş Manga

KozanBilgi.Net
Genel yayın Yönetmeni

 

Bu röportaj 8 Aralık 2011 tarihinde yayınlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.