Alkolü sizinle birlikte bebeğiniz de içiyor!

Alkolü sizinle birlikte bebeğiniz de içiyor!

Anne alkol aldığında bebek de alkol alır. Annenin alkol alım süresi ve miktarı ne kadar fazla olursa bebeğin de alkole maruziyeti o kadar fazladır… Yetişkinlere zararlı olan alkolün bebek de nasıl bir etki göstereceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Alkol annenin kanındaki düzeyle orantılı olarak anne sütüne geçebilmektedir. Alkollü içecekleri içmeye başlandıktan yaklaşık 30-60 dakika sonra anne sütünde alkol düzeyi maksimuma ulaşır. Sütteki alkol düzeyi anne kanındaki düzeyle hemen hemen aynıdır, artış birbirine paralel olarak sürer. Alkollü iken göğüslerden süt akışının güçlü ve bol olmadığı görülür çünkü alkol süt akımını yavaşlatır. Ancak alkolün etkisi geçtikten sonra göğüslerde biriken süt fazlasıyla akacağı için alkolün sütü arttırdığı şeklinde yanlış bir izlenim yaratabilir. Alkol anne sütünü arttırıcı veya faydalı bir etki göstermediği gibi bebeğin emme iştahını ve süresini azaltır. Alkol kullanımı anne sütünün kokusunu ve tadını değiştireceği için bebek emmeyi reddeder.Doğumdan sonra lohusalık ve emzirme dönemi boyunca alkol tüketimi bebekte uyuşukluk, derin uyku hali, güçsüzlük gibi etkiler meydana getirebilir, Her gün düzenli alkol tüketiminin bebek üzerindeki uzun dönem etkileri tartışmalı bir konudur. Bazı araştırmalarda bebekte motor ve zihinsel fonksiyonlarda gerileme yaptığı sonuçlarına varılmıştır. Kısacası her gün düzenli ve fazla miktarda alkollü içki tüketilmesi bebek üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir ve annenin bebeği sütten erken kesmesine neden olabilir.

ALKOLÜ BEBEĞİNİZ İÇİYOR!

Alkolün anne karnındaki fetüsa yaptığı etkiler FA5D (alkolün fetüs üzerinde yol açtığı hastalıklar spektrumu) adı altında tanımlanır. Gebelik sırasında alkol alan her bayan aşağıda yer alan FASD’li çocuk doğurma riskine sahiptir.1. Anne daha düşük doğum ağırlıklı bebek doğurabilir.2. Bebeklerde doğumdan sonra yeme ve uyuma problemleri ortaya çıkabilir.3. Görme ve duymalarında problem olabilir.4. Çocuklar eğitim zamanı öğrenme güçlüğü çekebilirler.5. Davranışlarının kontrolünde sorun olabilir.6. Dolayısıyla alkol kullanan bir annenin çocuğu tüm bu nedenlerle ömür boyu tıbbı ve sosyal yardım ihtiyacı gösterebilir.Tüm bu durumlarda ‘olabilir ‘tanımı kullandık. Alkol alıp normal bebek doğuran anneler için şunu söyleyebiliriz. Bu anneler ben şu kadar alkol aldım ama bebeğim normal doğdu deseler de her gebelik farklı değerlendirilir. Alkol alan bir annede çocuğun normal olması bir dahaki gebelikte alkol alındığında ya da alkol alan başka bir annede çocuğun normal olmasını garanti vermez.

ALKOL ALIMI ANNE KARNINDAKİ BİR BEBEĞE NASIL ZARAR VERİR?

Alkol herhangi bir canlıda hücre ölümünü tetikler. Çok hızlı büyüyen anne karnındaki fetüsün alkole maruz kalması halinde yeni oluşum halindeki tüm organlarında (beyin, göz, kulak, kemik yapı) anomaliler görülebilir. Bunun yanında alkol sinir hücrelerinin gelişmesini ve dolayısıyla beyin fonksiyonlarını direkt olarak etkiler. Alkol metabolizması sonunda çıkan toksik bazı maddeler beyinde birikir ve FASD’nin gelişmesinde rol oynarlar. Bazı ilaçlar gebelik sırasında alındığında sadece gebeliğin ilk üç ayında fetüsa zararlı olurken alkol gebelik boyunca ne zaman alınırsa alırsın fetüs için zararlı olur.

Şu bir gerçektir ki anne alkol aldığında bebek de alkol almaktadır. Annenin alkol alım süresi ve miktarı ne kadar fazla olursa bebeğin de alkolle maruziyeti o kadar fazla olur. Ayrıca alkolün sigara ile birlikte alınması ile fetüse verdiği zararların çok daha fazla arttığı da gösterilmiştir.

Yeşilay

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın